Podlaska Woj. Komenda OHP

Podlaska WK
ul. Ciepła 40, 15-472 Białystok
tel./fax: 85 651 61 87
e-mail:
 podlaska@ohp.pl

BIPNadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

LogoUE_EFS_200

OŚRODEK SZKOLENIA I WYCHOWANIA    
Logo_OSIW_wektorowe

ARCHIWUM

WYDARZENIA 2013 – 2014

 

WASILKÓW: STOP UZALEŻNIENIOM

stop uzaleznieniom 150Problem uzależnienia nie jest tematem tabu, jest coraz częstszym problemem, z którym boryka się człowiek. W internacie Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie 18 grudnia uczestnicy wypowiadali się na temat powodów, dla których młodzież sięga po używki. Jest ich wiele, np. chęć poprawienia sobie nastroju, sposób na lepszą zabawę, bo wszyscy to robią, bo mają problemy, bo sprawia im to przyjemność itd. Bardzo często robią to pod presją rówieśników, chcą być akceptowani, chcą udowodnić swoją dorosłość. Z wypowiedzi młodych ludzi wynika, że najczęstszym powodem jest ciekawość, czyli sprawdzenie "jak to działa” – od tego wszystko się zaczyna. Trudno jest mówić o swoich problemach na forum. Uczestnicy w anonimowych ankietach odpowiadali na pytania związane z uzależnieniami. Jedna z wychowanek odważyła się opowiedzieć o swoim uzależnieniu, jak się w to uwikłała i jak udało się jej poradzić z problemem. Uzmysłowiła wszystkim słuchającym jak ważny jest drugi człowiek obok w momencie trudnej sytuacji życiowej, człowiek, który nie odrzuci, ale poda rękę, pomoże się podnieść, uwierzyć na nowo w siebie. Aby zmienić stosunek młodego człowieka do błędnego rozumienia kontaktów z używkami lub narkotykami należy podjąć działanie długo falowe, rozłożone w czasie, które przy współpracy i poparciu rodziców powinno przynieść zamierzone rezultaty.

Autor; Fot.: Barbara Malicka – wychowawca OSiW
 

WASILKÓW: TURNIEJ W WYCISKANIU SZTANGI

wyciskanie 1 150Dużą popularnością wśród mieszkańców internatu w Wasilkowie cieszą się zajęcia na siłowni. Uczestnicy Ośrodka Szkolenia i Wychowania dbają o kondycję fizyczną, dobre samopoczucie i sportowy tryb życia. Wychodząc naprzeciwko ich oczekiwaniom koło sportowe ma do zaoferowania szeroki wachlarz imprez sportowo-rekreacyjnych, które systematycznie realizuje.15 grudnia br. w siłowni OSiW odbyły się zawody w wyciskaniu sztangi leżąc, które miały wyłonić najsilniejszego atletę internatu. Zmagania ze sztangą siłacze rozpoczęli od 30kg. Taka ilość ciężaru na gryfie nie sprawiła nikomu większych kłopotów, schody zaczęły się przy większych ciężarach. Już na starcie widać było, wyciskanie 2 150że mistrzostwo Ośrodka rozstrzygnie się między trójką zawodników. Wielki bój o medal najsilniejszego stoczyli: Sobolewski Adam, Lenkiewicz Damian i Łapiński Maciej. Imponujący filigranową sylwetką, ale systematycznie ćwiczący na siłowni Maciek Łapiński okazał się najlepszym uczestnikiem tych zawodów. Gratulacje dla zwycięzcy oraz słowa uznania pozostałym za ambitne podejście do turnieju przekazała kadra Ośrodka.  Potwierdziła się stara zasada sportowa, aby coś w sporcie osiągnąć, należy podejść do tego poważnie i cyklicznie ćwiczyć. W tym przypadku chodziło też o dobrą zabawę i aktywne spędzenie wolnego popołudnia.

Autor; Fot.: Mirosław Kaczyński - wychowawca OSiW

WASILKÓW: LODOWE SZALEŃSTWO

lodowisko 150Uczestnicy Ośrodka Szkolenia  i Wychowania OHP w Wasilkowie 12 grudnia udali się na lodowisko miejskie w Białymstoku w celu aktywnego spędzenia czasu wolnego. Długo planowana wyprawa na lodowisko okazała się być świetną formą zabawy w gronie przyjaciół. Dwugodzinne harce obfitowały w upadki i potknięcia- szczęśliwie nie groźne, a wywołujące mnóstwo śmiechu. Pociąg za pingwinkiem, „zakazany” berek to jedne z wielu pomysłów, które wykorzystali uczestnicy, aby jazda na łyżwach była jeszcze bardziej emocjonująca. Kończąc swoje zmagania na tafli lodowiska, zmęczeni i zadowoleni jednocześnie uczestnicy OSiW zadeklarowali chęć kolejnej zimowej eskapady. Tym razem może będzie to kulig…

Autor; Fot.: Elżbieta Kochanowicz-Klej - wychowawca OSiW
 

WASILKÓW: UROCZYSTA WIECZERZA WIGILIJNA W OŚRODKU SZKOLENIA I WYCHOWANIA

wigilia 2014 2 250W Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie 9 grudnia odbyła się Wieczerza Wigilijna. Uroczystą kolację rozpoczęli przemówieniem Stanisław Fiedorowicz - Wojewódzki Komendant oraz Krystyna Antonowicz - kierownik OSiW. Po przywitaniu przybyłych gości miała miejsce część artystyczna przygotowana przez uczestników OSiW. Młodzież stanęła na wysokości zadania i przypomniała wszystkim o sensie i istocie nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Na zakończenie Jasełek rozbrzmiała wspólnie zaśpiewana kolęda. Następnie zaproszeni goście wigilia 2014 3 250skierowali wiele miłych słów, szczególnie do młodzieży. Obecni duchowni poprowadzili krótką modlitwę i błogosławili na świąteczny czas oraz Nowy Rok, wprowadzając tym samym do dzielenia się opłatkiem i składania wzajemnych życzeń. Podczas spotkania nie zabrakło tradycyjnych wigilijnych potraw i nastrojowej oprawy, w tle której rozbrzmiewały kolędy. Kolacja przebiegała w prawdziwie rodzinnej atmosferze. Zgodnie z tradycją zgromadzonych przy wigilijnym stole odwiedził także Święty Mikołaj z prezentami. Młodzież otrzymała świąteczne paczki pełne słodyczy. Wraz z uczestnikami i kadrą OSiW OHP do wieczerzy zasiedli zaproszeni goście, między innymi ks. Prałat Henryk Ciereszko - Biskup Pomocniczy Archidiecezji Białostockiej, ks. Anatol Hajduczenia - proboszcz Parafii Św. Apostołów Piotra i Pawła w Wasilkowie,  Wojciech Dzierzgowski - Wicewojewoda Podlaski, Zdzisław Wilczko - Prezes Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Białymstoku, Irena Karpiuk - Dyrektor Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Białymstoku, Jarosław Budnik - Dyrektor Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Zespole Szkół im. gen. Nikodema Sulika w Dąbrowie Białostockiej, Zenon Lange - starszy Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości. Tegoroczna Wigilia wprowadziła wszystkich w świąteczny nastrój i na długo pozostanie w pamięci, szczególnie młodzieży OHP, która rzadko ma okazję brać udział w spotkaniach w tak ważnym gronie.

Autor: Joanna Biegańska – wychowawca OSiW
Fot.: Mirosław Kaczyński – wychowawca OSiW

 

WASILKÓW: ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU NA KARTKĘ BOŻONARODZENIOWĄ

kartki BN 150W ramach przygotowań do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia uczestnicy z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie wzięli udział w zajęciach plastycznych, podczas których wykonywali kartki świąteczne. Poznane dotychczas metody plastyczne znalazły odzwierciedlenie w wykonanych pracach. Cykl zajęć plastycznych poświęconych Narodzeniu Pańskiemu obfitował w opowieści świąteczne. Uczestnicy chętnie dzielili się wiedzą o tradycjach i obrzędach, które są kultywowane w ich rodzinnych domach. 4 grudnia br. w OSiW został rozstrzygnięty konkurs na kartkę bożonarodzeniową. I miejsce zdobyła Kinga Bronakowska, II miejsce przypadło Katarzynie Pietroczuk, natomiast III miejsce zajęła Angelika Szubzda. Wyróżnione zostały też prace Karoliny Zubrzyckiej, Adama  Lenkiewicza, Angeliki Szczerba oraz Natalii Klepackiej.

Autor; Fot.: Elżbieta Kochanowicz-Klej - wychowawca OSiW,
 

WASILKÓW: „BABSKI TARG” - WYPRZEDAŻ GARAŻOWA

babski targ 2 150„Serce roście patrząc na te czasy” z zachwytem krzyczał nam z nieba J. Kochanowski. IV wyprzedaż garażowa w Ośrodku Szkolenia i Wychowania  OHP w Wasilkowie już za nami. „Babski targ” był absolutnym sukcesem, przede wszystkim Rady Młodzieżowej Ośrodka, która zapoczątkowała tę inicjatywę. Impreza odbyła się 3 grudnia br. w świetlicy środowiskowej. Tradycyjnie otworzyła ją Pani Kierownik OSiW OHP Krystyna Antonowicz. Co było do nabycia? Jak to mówią: „Szwarc, mydło i powidło”. Ubrania, buty, zimowe czapki i szaliki, książki, biżuteria, ozdoby świąteczne, drobiazgi itp. Założenie wyprzedaży było jakbabski targ 1 150 zwykle takie by rzeczy, których nie nosimy, opatrzyły się nam, czy znudziły, lub były po prostu nietrafionym prezentem i te ukryte na dnie szafy puścić dalej w obieg, sprawić komuś radość. Uczestnicy Ośrodka jaki i kadra polubili wyprzedaże garażowe. Podczas imprezy można także było napić się karmelowej herbaty, a energii dodawała gorąca czekolada. Wszystkim naszym darczyńcom serdecznie dziękujemy, a w szczególności pani Ani Tarasiewicz która jest naszym „dobrym duchem”. Mamy nadzieję, że następna wyprzedaż „Love OSiW” odbędzie się w nowym roku.
 

Autor; Fot.: Marta Hakało – wychowawca OSiW
 

WASILKÓW: TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ

turniej pilki1 150Dużą popularnością wśród mieszkańców internatu w Wasilkowie cieszy się piłka siatkowa. Często zainteresowanie daną dyscypliną sportową ma związek z sukcesami odnoszonymi na arenie międzynarodowej przez drużynę narodową, czego świetnym przykładem jest mistrzostwo świata naszej męskiej drużyny w bieżącym roku kalendarzowym. 27 listopada br.  uczestnicy Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie postanowili aktywnie i na sportowo spędzić popołudnie, rozgrywając turniej piłki siatkowej o mistrzostwo internatu. Zanim przystąpiono do finałowego meczu, wcześniej rozegrano eliminacje, które wyłoniły dwie drużyny –finalistów turnieju. Od pierwszego gwizdka sędziego trwała zażarta walka o każdą piłkę, nie brakowało nietuzinkowych zagrań, które wprawiały w zachwyt zgromadzonych kibiców. Po zaciętej walce najlepszą drużyną okazała się ekipa w składzie: Adam Lenkiewicz, Damian Lenkiewicz, Bartosz Chomiuk, Karolina Zubrzycka, Katarzyna Miszczuk. Gratulacje dla zwycięzców, słowa uznania dla pokonanych za ambitną grę w duchu fair play.

Autor, Fot.: Mirosław Kaczyński – wychowawca OSiW

WASILKÓW: ZDOBIMY POKOJE W KOLOROWE STROJE

zbobimy pokoje1 150Podczas gdy za oknem prószy śnieg i doskwiera mróz każdy tęskni za roztańczonymi w promieniach słońca kolorami lata. Choć zima nie rozpoczęła się jeszcze na dobre tą tęsknotę odczuwają już uczestnicy Ośrodka szkolenia i Wychowania w Wasilkowie. W środowe popołudnie młodzież postanowiła udekorować swoje pokoje kolorowymi aplikacjami, aby nie poddać się melancholijnej aurze. Pomysłów na dekoracje było wiele. Prym zdecydowanie wiodły postacie z bajek, które jak wiadomo kojarzą się wszystkim z beztroskim i radosnym zbobimy pokoje2 150dzieciństwem i sprawiają, że choć na chwilę przenosimy się w krainę baśni i magii. Młodzież korzystając z dostępnych materiałów zabrała się do pracy. Tak jak samych pomysłów dekoratorskich tak i technik ich wykonania było wiele. Pastele, mazaki, farby, wycinanki wszystko, co było do wykorzystania wykorzystane zostało. Zabawy i radości było wiele, a przy okazji pokoje uczestników zyskały swój niepowtarzalny, indywidualny charakter. Prace nad zdobieniem pomieszczeń trwały kilka godzin, co sprzyjało integracji uczestników, rozmowom, wspomnieniom dzieciństwa- chwil tak radosnych, że śnieg i mróz za oknami przestał być zimny.  

Autor, Fot.: Elżbieta Kochanowicz-Klej - wychowawca OSiW

WASILKÓW: WIECZÓR ANDRZEJKOWY

wieczor andrzejkowy1 150W Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie 29.11.2014 roku zorganizowano imprezę - „wieczór andrzejkowy”. Celem spotkania było przybliżenie zwyczaju wróżb andrzejkowych, integracja grupy i wspólna zabawa. Zajęcia rozpoczęła powszechnie znana wróżba- „wyścig butów”, polegająca na ustawianiu jednego za drugim buta panny i w momencie, w którym but przekroczy próg, ta panienka pierwsza wyjdzie za mąż. Do jednej z najpopularniejszych wróżb andrzejkowych zaliczana jest oczywiście wróżba „lanie wosku”. Nie zabrakło jej na imprezie w Ośrodku. Uczestnicy roztopili świeczkę i przelewali wosk przez dziurkę od klucza do miski z wodą. Klucz miał ułatwić kontakt z zaświatami i otworzyć wszelkie sekrety i skrywane dotąd tajemnice. Po wyjęciu z wody, formę układano tak, by rzucała cień na ścianę. W tym momencie uczestnikom uruchomiła się wieczor andrzejkowy3 150wyobraźnia i wspólnie przypuszczali, co czeka ich w nadchodzącym roku. Dopisywał przy tym dobry humor i przyjemna atmosfera. Niektórym uczestnikom ukazywał się rodzinny samochód, piła motorowa, serce, duchy oraz Wieża Eiffla. Cieszącą się popularnością była wróżba „traf prosto w serce”, która na celu miała wywróżenie imienia przyszłego męża bądź przyszłej żony. Podczas wieczoru andrzejkowego nie zabrakło również obierania jabłek i rzucania skórką za siebie. Ukazywały się przeróżne kształty poruszające wyobraźnię, a przy tym dające niesamowite interpretacje. Kolejną wróżbą było losowanie kubka, pod którym kryły się symbolizujące gadżety, tj. pierścionek- ślub, różaniec- wstąpienie do zakonu, ciastko- słodkie życie oraz pieniążek- fortuna. Nieodzownym elementem wróżbiarskim były oczywiście karty, z których również wróżono. Na wieczorze andrzejkowym nie zabrakło elementów z dziedziny numerologii. Przygotowane przez uczestników i wychowawcę wróżby, cieszyły się popularnością wśród zebranych , a wieczór należy zdecydowanie do udanych.

Autor: Joanna Biegańska – wychowawca OSiW
Fot.: Mirosław Kaczyński - wychowawca OSiW

 

WASILKÓW: PORZUĆ BUŁY, JEDZ BROKUŁY

zdrowa zywnosc 4 150Uczestnicy programu ekologicznego „W zielone gramy” postanowili przekuć hasła dotyczące zdrowego stylu życia w czyn. Młodzi ekolodzy od początku roku szkolnego organizowali akcje mające na celu budowanie świadomości ekologicznej uczestników oraz osobistej odpowiedzialności za środowisko i zdrowie. Ukoronowaniem tej działalności była zorganizowana 27 listopada br. akcja pod hasłem „Porzuć buły, jedz brokuły”, która miała na celu propagowanie zdrowego odżywiania się, ale także aktywnego stylu życia i proekologicznych nawyków w codziennym życiu. Organizatorzy poprzedzili to przedsięwzięcie kampanią informacyjną, przygotowali ulotki, plakaty, aby zachęcić jak największą liczbę osób do udziału w akcji. Młodzi ekolodzy specjalnie na tę okazję opracowali dziesięć zasad zdrowego stylu życia, niektóre z nich poparli konkretnymi działaniami. Tak było w przypadku sztandarowego hasła, we współpracy z uczestnikami warsztatów gastronomicznych młodzi ekolodzy przygotowali zdrowe przekąski, między innymi owoce i warzywa, znalazł się wśród nich oczywiście brokuł, symbol akcji. Każdy uczestnik otrzymał ulotkę zachęcająca do dbania o swoje zdrowie i środowisko  z konkretnymi przykładami jak to zrobić niewielkim nakładem kosztów, okazało się, że czasami wystarczy tylko zmiana przyzwyczajeń.

Autor: Joanna Kowalska – wychowawca OSiW
Fot.: Katarzyna Kruszewska – kierownik internatu  OSiW

 

WASILKÓW: POKAZ FRYZJERSKI FIRMY LISAP

pokaz LISAP 1 150Na warsztatach fryzjerskich Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie 25 listopada 2014r przy współpracy z firmą Lisap zorganizowano szkolenie branżowe dotyczące produktów koloryzujących.  Techniczny pokaz fryzjerski przeprowadził zaproszony przez przedstawiciela firmy - Panią Beatę Czyżewską – Pan Konrad Bukowski. Jest on profesjonalnym trenerem szkolącym fryzjerów na bazie produktów marki Lisap. Podczas pokazu szkolący udzielił młodym fryzjerom wielu cennych rad, zainspirował do pracy swoim profesjonalizmem i wiedzą. Młodzież pod czujnym okiem mistrza wykonywała zabiegi fryzjerskie pokaz LISAP 150na modelkach, dzięki czemu wszyscy mieli okazję zobaczyć prawdziwe oblicze metamorfozy.

 

 

 

Autor: Marzena Estera Adamiuk - instruktor zawodu, Beata Bratumił - Z-ca Kierownika
Fot.: Marzena Estera Adamiuk - instruktor zawodu

WASILKÓW: WIECZÓR POTRAW REGIONALNYCH

potrawy regionalne 1 150W Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie 20 listopada br. odbył się Wieczór Potraw Regionalnych. W trakcie spotkania uczestnicy zapoznali się z tradycjami kulinarnymi naszego regionu, recepturami oraz przepisami na kwas chlebowy, kiszkę, babkę ziemniaczaną, kartacze. Młodzież miała także okazję poznać sposoby przyrządzania dań związanych z mniejszościami kulturowymi zamieszkującymi Podlasie. Uczestnicy poznali tajniki kuchni tatarskiej, litewskiej, białoruskiej oraz mieli możliwość degustacji potraw charakterystycznych dla tych narodowości. Najbardziej smakowały specjały związane z tradycją kulinarną Litwy, która jest bardzo zbliżona do typowych dań naszego województwa. Podczas wieczoru uczestnicy Ośrodka mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy dotyczącej potraw związanych z Podlasiem rozwiązując quiz, który okazał się prosty dla wychowanków uczących się zawodu kucharz. Inicjatywa zorganizowania wieczoru jak i potrawy regionalne 3 150przygotowania dań wyniknęła z pomysłu Rady Młodzieżowej OSiW OHP, który jak się okazało był niezwykle trafiony. Następnym tematem spotkania będą „Dzieje legend polskich”.

 

 

 

 

Autor: Marta Hakało- wychowawca OSiW OHP
Fot.: Beata Bratumił – Zastępca Kierownika OSiW OHP

 

WASILKÓW: ZAJĘCIA KOŁA KOMPUTEROWEGO

W Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie 5 listopada 2014r. odbyły się kolejne zajęcia w ramach koła komputerowego „ENTER”, które cieszą się dużą popularnością wśród uczestników. Młodzież na pierwszym spotkaniu poznała zasady korzystania z pracowni informatycznej. Na kolejnych warsztatach poznawała m.in. różne programy komputerowe, redagowała i formatowała dokumenty, tworzyła dokumenty okazjonalne. Uczestnicy z niecierpliwością oczekują kolejnych zajęć, ponieważ chcą poszerzać zdobytą do tej pory wiedzę.

Autor, Fot.: Magdalena Waszkuć – wychowawca OSiW
 

WASILKÓW: BEZPIECZNI WOBEC ZAGROŻEŃ

Życie we współczesnym świecie niesie wiele zagrożeń. Właściwe rozpoznanie ich czynników i związanego z nimi ryzyka stanowi podstawę do podejmowania różnorodnych działań profilaktycznych. W tym celu w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie dwa razy w roku odbywa się sprawdzenie stopnia przygotowania do działań w sytuacji zagrożenia np. pożarem, czyli próbna ewakuacja. Ostatnia miała miejsce dnia 4 listopada 2014 r. Biorąc pod uwagę dużą ilość osób na co dzień przebywających w budynku jest to duże przedsięwzięcie logistyczne. Zdobyte w ten sposób doświadczenia przygotowują kadrę i młodzież na wypadek realnie występującego zagrożenia. Innym elementem profilaktyki zagrożeń w zakresie jakości żywności jest system HACCP. W związku z tym pracownicy młodociani realizujący naukę zawodu kucharz oraz personel kuchni Ośrodka odbyli w listopadzie 2014r. 10 godzinne szkolenie nt. „Zasady GHP/GMP i system HACCP”. Znajomość procedur higienicznych pozwala zapobiegać i eliminować zagrożenia zdrowotne związane z produkcją żywności. Uczestnicy szkolenia otrzymali zaświadczenia wymagane przez służby sanitarne. Dzięki temu odbiorcy naszych wyrobów kulinarnych mogą być pewni, że korzystają z najwyższej jakości produktów.

Autor: Beata Bratumił
Fot.: Joanna Kowalska - wychowawca OSiW

 

WASILKÓW: ODPOWIEDZIALNOŚĆ PRAWNA NIELETNICH

Edukacja prawna młodzieży jest istotnym elementem wychowania uczestników Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie. Powszechnie wiadomo, że nieznajomość prawa szkodzi, dlatego, aby wyposażyć uczestników w niezbędne wiadomości na spotkanie z uczestnikami zaproszony został przedstawiciel policji z Komendy Miejskiej w Białymstoku. W dniu 5 listopada 2014 roku w świetlicy odbyło się szkolenie, którego tematem była odpowiedzialność prawna nieletnich. Policjantka zapoznała zgromadzonych uczestników z definicjami podstawowych pojęć prawnych oraz przedstawiła interpretację przepisów. Okazało się, że świadomość prawna młodych ludzi jest niewielka, mieli oni problemy z precyzyjnymi odpowiedziami na pytania, z określeniem odpowiedzialności za określone czyny. Prezentacja multimedialna przygotowana przez pracownika Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej w Białymstoku stała się przyczynkiem do ożywionej dyskusji. Młodzi ludzie zadawali pytania dotyczące ich własnych doświadczeń, mieli także okazję zasięgnąć porady w rozwiązaniu konkretnych problemów.

Autor, Fot.:  Joanna Kowalska - wychowawca OSiW
 

WASILKÓW: NIEBEZPIECZEŃSTWA ZWIĄZANE Z NAŁOGIEM
 
W ramach zajęć programu edukacyjno-profilaktycznego 4 listopada br. w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie odbyło się spotkanie z panem Piotrem, który uwolnił się od nałogu alkoholowego. Opowiedział młodzieży o swoich przeżyciach, problemach, mechanizmach nałogu po to, aby przestrzec młodych ludzi przed niebezpieczeństwem uzależnienia się od alkoholu i jego konsekwencji. Nic tak nie oddziałuje na psychikę młodego człowieka jak świadectwo osoby, która dotknęła problemu osobiście. Na podstawie własnego doświadczenia pan Piotr uświadomił młodzieży, że zapobieganie uzależnieniom jest bardzo ważne w życiu człowieka bez względu na wiek. Wskazówki i porady jak uniknąć tego, co mogłoby zranić naszą osobowość i zniszczyć nasze życie są bardzo ważne, przyjęte mogą zmienić naszą postawę i myślenie. Każde sięgniecie po alkohol i narkotyki jest niezależnym osobistym wyborem dokonywanym przez człowieka. Jednym z najistotniejszych sposobów wspierania młodzieży jest pomoc w dokonywaniu odpowiedzialnych wyborów. Droga młodego człowieka obfituje w różne sytuacje życiowe gdzie ważną rolę odgrywa rola grupy rówieśniczej oraz osób dorosłych z którymi ma do czynienia młody człowiek. Należy pomóc młodzieży rozwinąć zdolność mówienia „NIE” alkoholowi i innym używkom.
  
Autor, Fot.: Barbara Malicka – wychowawca OSiW
 

Wycieczka do Warszawy

Dnia 30 października br. młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie uczestniczyła w wycieczce do Warszawy. Pierwszym punktem imprezy był spacer po Starym Mieście, gdzie uczestnicy zobaczyli: Plac Zamkowy, stary rynek, Kolumna Zygmunta, barbakan, pomnik Małego Powstańca, pomnik Syrenki oraz poznali historię tych miejsc.
Głównym celem podróży było Centrum Nauki Kopernik i wszelkie jego atrakcje oraz Planetarium – seans 3D. Muzeum podzielone jest na siedem tematycznych sektorów: świat ruchu, człowiek i środowisko, strefa światła, korzenie cywilizacji, galeria bzz, generacja i park odkrywców. Na każdej tematycznej wystawie znajdują się eksponaty, gdzie można wykonać wiele doświadczeń, aby samemu przekonać się jak na przykład : rozchodzą się fale dźwiękowe, zajrzeć w głąb ludzkiego organizmu, poznać własności światła, poczuć się jak ptak, zgłębić tajniki ludzkiej psychiki i wiele, wiele innych możliwości. Centrum Nauki Kopernik to jedyne muzeum, gdzie zwiedzanie polega na wykonywaniu doświadczeń, dotykaniu, próbowaniu i odczuwaniu na własnej skórze -  dlatego też wiadomości tam zdobyte zostają w pamięci na długo.
Uczestnicy Ośrodka zgodnie uznali, że Centrum Nauki Kopernik to ciekawe miejsce, można tam zdobyć dużą wiedzę - nauka przez zabawę, czyli to, co młodzież lubi najbardziej. Ostatnim punktem wycieczki był seans w Planetarium 3D pt.„ Na skrzydłach marzeń”. Była to niezwykła przygoda z nauką i historią lotnictwa, pozwalająca szybować balonem, sterowcem i samolotem a nawet rakietą w kosmos.  Wycieczka na długo zostanie w pamięci uczestników.

Autor, Fot.: Marta Hakało – wychowawca OSiW
 

WASILKÓW: „ŚWIĘTO ZIEMNIAKA”

W Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie 29.10.2014 roku odbyła się impreza „Święto ziemniaka”. Celem przedsięwzięcia była integracja uczestników, aktywne spędzenie czasu wolnego, wdrażanie do zdrowej rywalizacji i kulturalnego zachowania się podczas zabawy oraz promowanie tradycji regionu Podlasia. Zajęcia rozpoczął quiz wiedzy o ziemniaku. Uczestnicy zespołowo odpowiadali na pytania ściśle związane z tematyką ziemniaka (pochodzenie, historia, zastosowanie). Panuje powszechne przekonanie, że „ruch to zdrowie” , więc w programie przewidziany był tzw. „pojedynek zawodowców”. W tych zadaniach  uczestnicy mieli okazje wykazać się aktywnością fizyczną. Konkurencje te wymagały zwinności, szybkości oraz współpracy zespołowej. Zorganizowane zadania odbiły się szerokim echem wśród wychowanków, a tym samym aktywnym ich uczestnictwem. Zakończeniem imprezy było wspólne ognisko z udziałem bohatera dnia- ziemniaka. Uczestnicy mieli okazje skonsumować go pod różną postacią- pieczonego, nadziewanego i gotowanego. Scenariusz imprezy przewidywał także dyskotekę na świeżym powietrzu. Inicjatywa organizatorów okazała się „strzałem w dziesiątkę” i z pewnością będzie kultywowana w następnym roku.

Autor, Fot.: Joanna Biegańska – wychowawca OSiW
 

WASILKÓW: MŁODZIEŻ Z UKRAINY Z WIZYTĄ OSIW 

Od początku roku szkolnego w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie odbywają się spotkania z przedstawicielami innych narodowości. W ramach tej inicjatywy  w dniu 29 października br. członkowie Rady Młodzieżowej zaprosili do Ośrodka swoich rówieśników z Ukrainy, którzy od czterech miesięcy przebywają w Polsce. Sabina, Anastazja i Julia podczas spotkania przedstawiły historię swojego kraju, tradycje, zwyczaje, potrawy kulinarne oraz najciekawsze obrzędy związane z zaręczynami, weselem, świętami Bożego Narodzenia. Dziewczęta z Ukrainy poprosiły uczestników OSiW OHP  0 przedstawienie w formie rysunku z czym Polakom kojarzy się ich kraj - z wojną, piłką nożną, boksem, czy tez dobrym sąsiedztwem. Duże wrażenie na gospodarzach Ośrodka zrobiły opowieści o przeżyciach związanych z konfliktem zbrojnym na Ukrainie. W trakcie wieczoru padło wiele  pytań dotyczących przyczyn pobytu i współczesnych wydarzeń w ich ojczyźnie. Goście byli zachwyceni atmosferą spotkania i słodkim przyjęciem które przygotowała młodzież na warsztatach gastronomicznych. Dziewczęta zapowiedziały chęć kolejnego przyjazdu do OSiW OHP w Wasilkowie.

Autro, Fot.: Marta Hakało – wychowawca OSiW
 

WASILKÓW: REALIZACJA PROGRAMU „NOWA SZATA”

W odpowiedzi na duże zainteresowanie uczestników ubiegłorocznym programem „Decoupage krok po kroku”, w OSiW w Wasilkowie powstał kolejny program skierowany do młodzieży zatytułowany „Nowa szata”. Ów program łączy w sobie elementy znanego już decoupage oraz istniejącego od wielu lat i cieszącego się dużym zainteresowaniem trendu/ stylu vintage. Współcześnie styl ten można odnaleźć w modzie, często również w projektowaniu wnętrz.  Nie stroni on od zestawień awangardowych i szokujących, to styl osób odważnych, pragnących wyrazić siebie i własną indywidualność poprzez swoistą sztukę łączącą współczesność z tradycją. Podczas pierwszych zajęć uczestnicy programu zapoznali zostali z zasadami pracy, narzędziami oraz samym stylem vintage. Na kolejne zajęcia młodzież zgromadziła meble będące na wyposażeniu OSiW, tj. wysłużone szafki, stoliki oraz rozpoczęła prace przygotowujące do dalszych działań. Meble- projekty zostały odtłuszczone, wyczyszczone i przetarte papierem ściernym, a następnie pomalowane na kolor bazowy. Na kolejnych spotkaniach młodzież będzie poznawać następne etapy pracy i kolejno wprowadzać je do swoich projektów. Proces tworzenia, odnawiania bądź postarzania mebli jest procesem długotrwałym i wymagającym cierpliwości, dlatego na efekt końcowy trzeba będzie poczekać nawet kilka miesięcy. Ukończone projekty uczestnicy zabiorą do swoich pokoi mieszkalnym na terenie OSiW, aby móc cieszyć się z własnoręcznie odrestaurowanych mebli.

Autor, Fot.: Elżbieta Kochanowicz-Klej - wychowawca OSiW
 

WASILKÓW: "ŚPIESZMY SIĘ KOCHAC LUDZI..."

„Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą
zostaną po nich buty i telefon głuchy (…)
Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą
i ci co nie odchodzą nie zawsze powrócą
i nigdy nie wiadomo mówiąc o miłości
czy pierwsza jest ostatnią czy ostatnia pierwszą„    ks. Jan Twardowski

W związku ze zbliżającym się Świętem Zmarłych, podczas którego odwiedzamy groby bliskich, wspominamy, spędzamy czas z rodziną, dnia 28 października br. uczestnicy Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie wybrali się na cmentarz miejski. Celem wyjścia było posprzątanie zapomnianych grobów, których nikt nie odwiedza. Wychowankowie OSiW uprzątnęli opuszczone mogiły, złożyli zrobione przez siebie stroiki i zapali znicze. Był to czas niezwykły- pełen refleksji, zadumy, rozmów o przemijaniu i kruchości ludzkiego życia. Uczestnicy dzielili się swoimi przemyśleniami, doświadczeniami i wspomnieniami o bliskich zmarłych. Doszli do wspólnego wniosku, że życie należy jak najlepiej wykorzystać, aby nie żałować zmarnowanych chwil. Należy zacząć dostrzegać wokół innych ludzi, którzy być może potrzebują naszej przyjaźni, podania pomocnej dłoni lub choćby uśmiechu w drodze do szkoły czy pracy.

Autor, Fot.: Joanna Biegańska, Magdalena Waszkuć – wychowawcy OSiW

WASILKÓW: POKAZ ELEKTRONARZĘDZI „FESTOOL”

Pracownicy młodociani realizujący przygotowanie zawodowe na warsztatach budowlanych 27 października br. mieli okazję obejrzenia pokazu profesjonalnych narzędzi i elektronarzędzi najlepszych marek. Podczas pokazu odbywały się szkolenia z zakresu użytkowania, doboru maszyn (dla użytkowników początkujących i zaawansowanych ), profesjonalne doradztwo techniczne. Największą atrakcją dla uczestników była możliwość wypróbowania urządzeń oraz osobiste sprawdzenie ich walorów i jakości. Z dużym zainteresowaniem młodzież korzystała z wkrętarko-wiertarki, wyrzynarki, okleinarki czy młotowiertarki. Narzędzia mają duży wachlarz zastosowań w klasycznym stolarstwie, a także w pracach remontowych i renowacyjnych. Dzięki udziałowi w pokazie otworzyli się na nowe perspektywy. Mamy nadzieję, że nasi uczestnicy w swojej pracy zawodowej będą korzystali z najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych.

Autor: Beata Bratumił, Robert Bieryło
Fot.: Beata Bratumił

 

WASILKÓW: GRA MIEJSKA „25 LAT WOLNOŚCI”

Z inicjatywy Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Białymstoku 23 października br. roku odbyła się gra miejska, w której aktywny udział wzięli uczestnicy Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie. Gra ściśle związana była z tematyką  przemian jakie zaszły w naszym Państwie po 1989 roku. Zbiórka osób biorących udział w grze i zarazem pierwsza stacja kontroli mieściła się w Centrum Dokumentacji Europejskiej w Bibliotece Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedrojcia. W tym miejscu uczestnicy musieli  wykazać się znajomością dat historycznych związanych z wydarzeniami po 1989 roku. Druga stacja kontroli mieściła się w Białostockiej Fundacji Kształcenia Kadr. Na trzeciej stacji na Placu Uniwersyteckim zadanie wymagało szybkości i odpowiedniej argumentacji aby przekonać przechodniów do brania udziału w wyborach, które niedługo się odbędą. Siłą perswazji i urokiem osobistym uczestnikom udało się zrealizować zadanie. Kolejna stacja z zadaniem do zrealizowania mieściła się w Regionalnym Centrum Informacji Turystycznej w gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej. W tym zadaniu młodzież wykazała się ogromną pomysłowością i inicjatywą artystyczną. W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego zorganizowany był punkt kontroli z konkurencją wymagającą szczególnej wiedzy na temat dofinansowania Polski przez Unię Europejską. Podopieczni OSiW szybko i bezbłędnie rozwiązali zadanie i dotarli do następnego punktu kontroli. W Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP bez problemu zostało rozwiązane zadanie. Na tym etapie uczestnicy musieli wykazać się znajomością znanych osobistości, znaczących dla naszego kraju. Z pomocą lidera zespołu zadanie zostało wykonane poprawnie w 100%. Koniec udziału w grze miejskiej uwieńczyła ostatnia stacja mieszcząca się w Regionalnym Ośrodku Debaty Międzynarodowej w Białymstoku przy ul. Choroszczańskiej 31. W tym zadaniu podopieczni Ośrodka jako drużyna pokazali co to znaczy współpraca i jednomyślność. Na zakończenie gry każdy z uczestników dostał upominki, gratulacje i szczere podziękowania. Tematyka zadań przypomniała jak istotnym jest fakt, że żyjemy w wolnym, demokratycznym państwie. Inicjatywa gry miejskiej pokazała uczestnikom jak ważna jest współpraca i solidarność.

Autor, Fot.: Joanna Biegańska - wychowawca  OSiW

 

Halowy turniej piłki nożnej

Dużą popularnością wśród mieszkańców internatu OSiW OHP w Wasilkowie cieszy się piłka nożna. Nikogo nie dziwią więc sukcesy odnoszone przez naszych uczestników w tej dyscyplinie sportowej na zawodach drużyn OHP rangi wojewódzkiej. Tradycyjnie jesienią każdego roku uczestnicy Ośrodka rywalizują na hali o mistrzostwo najlepszej drużyny internatu. Po wcześniejszych eliminacjach, do turnieju zakwalifikowały się cztery trzyosobowe drużyny. Grano systemem każdy z każdym, mecze były zacięte a wszystko przebiegało w duchu fair play. W wielkim finale grano dwa razy po 15 minut. Mistrzami internatu w zawodach piłki halowej zostali: Milcz Łukasz, Chomiuk Bartosz i Damian Lenkiewicz. Cele przeprowadzonego turnieju zostały osiągnięte, impreza była doskonałą formą integracji, jak również aktywnym i zdrowym sposobem na spędzenie wolnego czasu.

Autor, Fot.: Mirosław Kaczyński – wychowawca OSiW OHP

 

WASILKÓW: IMPREZA  INTEGRACYJNO - ADAPTACYJNA W OŚRODKU SZKOLENIA I WYCHOWANIA

W Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie 16 października br. roku zorganizowane zostały zajęcia, które na celu miały integrację  i adaptację młodzieży mieszkającej w internacie. Impreza rozpoczęła się o godzinie 16.30 pokazem tańca niezwykle utalentowanego wychowanka Sebastiana Milcza. Uczestnik zaprezentował skomplikowany, wymagający niezwykłych umiejętności układ taneczny zawierający elementy tańca współczesnego, tańca nowoczesnego, tańca ulicznego, między innymi: locking, popping oraz elementy tańca hinduskiego. Pokaz Sebastiana nagrodzony został gromkimi oklaskami uczestników oraz serdecznymi gratulacjami wychowawców. Następnie, zgodnie ze scenariuszem zajęć odbył się quiz, pt. „Kto wie- nie błądzi” sprawdzający wiedzę uczestników na temat OSiW w Wasilkowie. Pytania wymagały szeroko pojętej wiedzy na temat życia uczestników w internacie oraz pracujących w nim wychowawców. Quiz okazał się świetną forma rozrywki, wzbudził wiele pozytywnych emocji i cieszył się wielkim powodzeniem tym bardziej, że na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody. W dalszej części programu zajęć wychowankowie aktywnie brali udział w zabawach ruchowych. Zabawy wymagały od uczestników niezwykłego refleksu, szybkości, a przede wszystkim współpracy zespołowej. Biorący w nich udział uczestnicy byli wspierani przez publiczność głośnym dopingiem i motywującymi okrzykami. Nie mniejszą popularnością cieszył się konkurs karaoke. Repertuar wykonywanych utworów był zróżnicowany – od piosenek lirycznych do dyskotekowych i biesiadnych. Zapał wokalistów do śpiewania rósł z każdą udanie zaśpiewaną  piosenką. Umiejętności wokalne prezentowali soliści, duety oraz tercety. Publiczność żywo reagowała  śpiewając chóralnie wraz z wykonawcami i nagradzając każdy występ brawami. Na zakończenie imprezy czekały na uczestników grillowane kiełbaski oraz ciepła herbata- rozgrzewająca w chłodny, jesienny wieczór. Uczestnicy wykazali się szczególnymi umiejętnościami organizacyjnymi i kulinarnymi. Podczas wspólnego posiłku panowała miła, życzliwa atmosfera sprzyjająca integracji i adaptacji uczestników.

Autor: Joanna Biegańska – wychowawca OSiW
Fot.: Magdalena Waszkuć - wychowawca  OSiW

 

WASILKÓW: WYPRAWA EDUKACYJNA UCZESTNIKÓW OŚRODKA SZKOLENIA I WYCHOWANIA

Uczestnicy OSiW OHP w Wasilkowie 15 października br. wzięli udział w wycieczce do Białegostoku. Podczas wyprawy młodzież miała okazję zapoznać się z bardzo interesującą historią miasta oraz zobaczyć  kilka zabytkowych budynków i ciekawych miejsc:  Kościół Św. Rocha, Katedrę Białostocką, Pałac Branickich, Park Planty, Ratusz i inne. Uczestnicy wycieczki wraz z wychowawcą udali się również do białostockiego ZOO, gdzie mogli zobaczyć wiele gatunków zwierząt i ptaków. Zakończeniem wycieczki  był seans filmowy pt. ”Miasto 44” w kinie Helios, który wywołał niezapomniane emocje związane z historią Powstania Warszawskiego.

Autor, Fot.: Magdalena Waszkuć – wychowawca OSiW
 

Różowa Sowa

Z inicjatywy Rady Młodzieżowej OSiW OHP w Świetlicy Środowiskowej powstał słodki zakątek „Różowa Sowa”. Przed inauguracją „Sowy” członkowie RM przeprowadzili wśród uczestników sondaż dotyczący potrzeby powstania takiego klubu gdzie młodzież w godzinach popołudniowych mogłaby miło spędzić czas. Uczestnicy przygotowali na warsztatach krawieckich maskotkę „Różowej Sowy” oraz wykonali rysunki. Na warsztatach gastronomicznych młodzi kucharze przygotowują wypieki w postaci wafli, pączków, obwarzanków i innych słodkości. Rad Młodzieżowa wraz z opiekunem raz w tygodniu organizuje spotkania przy kawie, herbacie i słodkim poczęstunku. Wszystkich chętnych „Różowa Sowa” zaprasza do skosztowania pyszności wykonanych własnoręcznie przez uczestników OSiW OHP.

Autor, Fot.: Marta Hakało – wychowawca OSiW
 

WASILKÓW: DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W OŚRODKU SZKOLENIA I WYCHOWANIA

W dniu święta oświaty pracowników Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie spotkała miła niespodzianka. Z inicjatywy członków Rady Młodzieżowej uczestnicy zorganizowali pocztę z życzeniami dla wychowawców i instruktorów, a także wykonali okolicznościową gazetkę. Wręczenie wykonanych własnoręcznie ozdobnych kart poprzedziły zajęcia plastyczne, podczas których młodzież mogła wykazać się inwencją i pomysłowością. Kierownik Ośrodka Krystyna Antonowicz w imieniu kadry złożyła życzenia i podziękowania za miły gest uczestnikom podkreślając konieczność zaangażowania obu stron, uczniów i nauczycieli, wychowawców w proces edukacji i wychowania oraz potrzeby współpracy w atmosferze wzajemnego szacunku i zaufania.

Autor, Fot.: Joanna Kowalska – wychowawca OSiW


 

WASILKÓW: ZAJĘCIA KOŁA KRAWIECKIEGO ,,IGŁA’’

W Ośrodku Szkolenia i Wychowania  w Wasilkowie 13 października br. odbyły się zajęcia koła krawieckiego ,,Igła’’. Młodzież wraz z wychowawcą zwiedziła pracownię krawiecką gdzie znajdują się warsztaty szkoleniowe. Wspólnie obejrzeli  park maszynowy oraz różne stanowiska pracy m.in. krojownię oraz stanowisko do prasowania. Po zwiedzeniu pracowni, wychowawczyni przedstawiła uczestnikom cele i tematykę zajęć koła krawieckiego, zapoznała z  instrukcją BHP przy obsłudze stanowiska do prasowania. Następnym etapem zajęć było przygotowanie stanowiska do pracy ręcznej. Młodzież poznała narzędzia i przybory do szycia ręcznego. Z kawałka bawełnianej tkaniny przygotowała próbniki, na których powstaną ściegi podstawowe i ozdobne. Będą one bardzo przydatne przy wyszywaniu serwetek, wszywaniu guzików lub łataniu dziur. Zajęcia zapowiadają się interesująco ,umiejętność szycia czy prasowania przyda się w codziennym życiu podopiecznych OSiW. 

 Autor, Fot.:  Barbara Malicka - wychowawca OSiW  
 

REKRUTACJA NA STAŻ ZAGRANICZNY

8 października br. w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie odbyło się spotkanie rekrutacyjne do projektu „Zagraniczny staż kluczem do europejskiej mobilności zawodowej kucharzy i murarzy” który jest realizowany przez Podlaską WK OHP w ramach Programu Erazmus+ „Kształcenie i Szkolenie Zawodowe”. Uczestnicy OSiW OHP w Wasilkowie kształcący się w zawodzie kucharz zostali zapoznani z programem, procedurami rekrutacyjnymi oraz warunkami jakie muszą spełniać kandydaci aplikujący do udziału w stażu zawodowym. Młodzieży przedstawiony został szczegółowy program stażu, plan dnia oraz obowiązki wynikające z udziału w programie. Kwintesencją działań promocyjnych była prezentacja multimedialna ukazująca miejsce odbywania stażu, miejsce zakwaterowania uczestników oraz dodatkowe atrakcje organizowane w poprzednich edycjach programu.

Autor, Fot.: Katarzyna Kruszewska – kierownik internatu OSiW
 

QUIZ MULTIMEDIALNY

W ramach popularyzacji wiedzy ekologicznej oraz edukacji regionalnej w dniu 8 października odbył się multimedialny quiz dla uczestników Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie dotyczący uroków regionu, jego bogactwa przyrodniczego oraz atrakcji turystycznych pt. „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Celem przedsięwzięcia było uświadamianie młodzieży zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem i zmianami w środowisku naturalnym oraz kształtowania osobistej odpowiedzialności za stan środowiska. Konkurs został poprzedzony akcją promującą wydarzenie, dzięki temu do udziału w quizie nie brakowało chętnych. Każdy uczestnik otrzymał kartę, na której należało zaznaczyć poprawne odpowiedzi. Okazało się, że młodzież posiada dużą wiedzę na temat regionu, jego walorów przyrodniczych oraz ochrony środowiska. Quiz był także okazją do dyskusji na temat ekologii i promocji proekologicznych postaw i zachowań. Całe przedsięwzięcie okazało się sukcesem, dlatego też z inicjatywy uczestników została podjęta decyzja o organizacji kolejnych tematycznych quizów, ponieważ taka forma przekazu jest zarówno efektowna, atrakcyjna dla odbiorców, jak i efektywna pod względem ilości przekazywanych informacji.

Autor: Joanna Kowalska – wychowawca OSiW
Fot.: Marta Hakało – wychowawca OSiW

 

Wybory do Rady Młodzieżowej w OSiW w Wasilkowie

W Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie odbyły się wybory do Rady Młodzieżowej Ośrodka. Przed głosowaniem każdy z wychowawców przedstawił dwóch kandydatów ze swojej grupy wychowawczej. W wyniku głosowania uczestników Ośrodka wyłoniono przedstawicieli samorządu: przewodniczącego i jego zastępcę, sekretarza i rzecznika praw uczestników. Pracując w Radzie Młodzieżowej uczestnicy biorą odpowiedzialność za swoje środowisko lokalne, uczą się samodzielności, odpowiedzialności i zasad funkcjonowania samorządu. Mają  także możliwość wpływania na swoją społeczność - podejmując konkretne działania w odpowiedzi na potrzeby uczestników. Dzięki demokratycznym wyborom są to osoby, które mogą reprezentować nasz Ośrodek na zewnątrz. Przed Radą Młodzieżową dużo pracy i zadań do wykonania. Pierwsze posiedzenie zaowocowało pomysłami na inicjatywę młodzieżową oraz opracowaniem planu pracy Rady. Niebawem poznamy rezultaty działania młodych ludzi.

Autor, Fot.: Marta Hakało – wychowawca OSiW
 

„Wielokulturowość” w OSiW w Wasilkowie

Jednym z najważniejszych celów działalności Rady Młodzieży OSiW OHP jest organizacja czasu wolnego uczestników w taki sposób, aby połączyć edukację z dobra zabawą i wartościową rozrywką. Dzięki inicjatywie Rady oraz Fundacji Edukacji i Twórczości młodzież z OSiW OHP w dniu 30 września br. mogła zetknąć się z wielokulturowością narodową podczas spotkania z przedstawicielkami państw Francji, Hiszpanii i Gruzji. Goście podczas prezentacji multimedialnej w atrakcyjny sposób przybliżyli uczestnikom historię, położenie geograficzne, kuchnię, muzykę, atrakcje turystyczne swoich krajów. Odbyły się także krótkie lekcje języków gruzińskiego, hiszpańskiego i francuskiego. Ćwiczenie wymowy podstawowych zwrotów dostarczyło dużo śmiechu i radości. Największe zainteresowanie wzbudziła przedstawicielka Gruzji Makka, która w swoim języku ojczystym pisała imiona naszych uczestników oraz zachęcała do odwiedzenia swojego kraju zapewniając niezapomniane przeżycia. Organizatorzy wieczoru przygotowali we współpracy z warsztatami gastronomicznymi słodki poczęstunek.
Na zakończenie członkowie Rady oraz sympatycy „wielokulturowości” zaprosili na kolejne spotkanie z przedstawicielką Syrii i rodziną z Ukrainy.

Autor, Fot.: Marta Hakało – wychowawca OSiW
 

„Promocja OSiW OHP w Wasilkowie”

Ośrodek Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie w ramach akcji promocyjno – informacyjnej w dniu 30 września br. zorganizował stoisko wystawowe podczas „Lokalnych Targów Pracy” w Wasilkowie, których organizatorem był Powiatowy Urząd Pracy w Białymstoku. Kadra Ośrodka przedstawiła ofertę edukacyjno – szkoleniową na rok szkolny 2014/2015. W ofercie kształcenia zawodowego znajdują się zawody poszukiwane na rynku pracy oraz cieszące się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży m.in. fryzjer, kucharz oraz zawody budowlane. Zostały zaprezentowane również różne formy działalności wychowawczej, kulturalno-oświatowej i sportowej realizowane w jednostce. Oferta edukacyjna Ośrodka skierowana jest zarówno do młodzieży ze środowiska lokalnego, jak również do uczniów z całego regionu ze względu na możliwość bezpłatnego zamieszkania i wyżywienia w internacie OSiW.

Autor: Katarzyna Kruszewska –  kierownik internatu OSiW
Fot.: Anna Zaręba – pracownik CEiPM Białystok


 

WASILKÓW: ZAJĘCIA INTEGRACYJNO-ADAPTACYJNE W OŚRODKU SZKOLENIA I WYCHOWANIA

Wrzesień w internacie OSiW w Wasilkowie mija pod znakiem zajęć integracyjno-adaptacyjnych skierowanych głównie do nowych uczestników Ośrodka. Jedną z form tego typu działań są imprezy rekreacyjno-sportowe, które mają pomóc nowym mieszkańcom w przystosowaniu się do życia w nowych warunkach z dala od rodzinnego domu. Tęsknota za rodziną, kolegami, koleżankami jest rzeczą naturalną w życiu każdego człowieka. Charakter podjętych przedsięwzięć ma na celu stworzenie takiej atmosfery, żeby nowi mieszkańcy internatu czuli się jak u siebie w domu, nawiązali nowe kontakty i przyjaźnie ,zostali otoczeni opieką starszej społeczności internatu. Sport jest jednym ze sposobów, aby zrealizować postawione cele. Wszyscy doskonale bawili się podczas meczu piłki nożnej drugorocznych uczestników z nowymi, turniej gry w warcaby i w wyciskaniu sztangi oraz inne gry i zabawy rekreacyjne, sprawiły, że pękły pierwsze lody, został pokonany lęk i stres. Nie ma podziału na nowych i starych mieszkańców internatu, wszyscy tworzymy jedną wspólną rodzinę i tak już zostanie.

Autor i fot.: Mirosław Kaczyński – wychowawca OSiW OHP

„Innowacje 15+”

19 września br. kadra Podlaskiej WK OHP w Białymstoku wzięła udział w szkoleniu upowszechniającym produkty finalne projektu „Innowacje 15+ testowanie i wdrażanie nowych metod wczesnej interwencji socjalnej i przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu młodzieży powyżej 15 roku życia”. Szkolenie zostało zorganizowane w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie. Prowadzący zajęcia Pan Jarosław Żukowski - psychoterapeuta z  pracowni psychoterapii i psychoedukacji „Integra” zapoznał uczestników szkolenia z innowacyjnym modelem wsparcia młodzieży po 15 roku życia z obszarów marginalizowanych z pomocą zdalnych doradców i platform edukacyjnych. Przedstawił efekty prac badawczych, testujących i wdrożeniowych w obszarze wsparcia młodzieży. Przedstawione narzędzia pomogą w określeniu predyspozycji zawodowych uczestników OHP.

Autor i fot.: Katarzyna Kruszewska - kierownik internatu OSiW

 

WASILKÓW:,,ZDOBIMY TWARZE W MAKIJAŻE’’

W Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie 16 września br. odbyły się zajęcia z kosmetyki i wizażu. Nowoprzybyłe uczestniczki pod okiem „starszych” koleżanek podejmowały próby wykonania makijażu. Każda dziewczyna próbowała swoich sił zgodnie z zasadą:  odpowiednio dobrany strój, fryzura i makijaż doda śmiałości i pewności siebie. Pomysły były różnorodne: od makijażu tzw. ”karnawałowego” po lekko podkreślone oczy z delikatną nutką pudru na twarzy. Dużo pomysłów uczestniczki zajęć czerpały z kolorowej prasy wykorzystując najnowsze trendy lansowane przez „gwiazdy”. Zajęcia zakończyły się mini prezentacją propozycji makijażu i wizażu wykonanych przez wychowanki OSiW.

Autor, Fot.: Barbara Jurczewska – wychowawca OSiW


 

WASILKÓW: POSZUKIWANIE NOWYCH ROZWIĄZAŃ EDUKACYJNYCH

Podlaska WK OHP w Białymstoku bierze udział w realizacji regionalnego innowacyjnego projektu z POKL pt. „Przyszłość edukacji zawodowej – lokalne partnerstwo na rzecz zwiększenia adaptacyjności nauczycieli zawodowych”, którego koordynatorem jest Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku. Celami projektu m.in. są: wymiana doświadczeń kadry oraz dobrych praktyk w zakresie kształcenia zawodowego  młodzieży, pośrednictwa pracy, doradztwa zawodowego i realizacji projektów europejskich na rzecz podlaskiej  młodzieży a także promowanie jej  kształcenia zawodowego i zdobywania nowych  kwalifikacji zawodowych. W ramach różnych działań projektowych odbywają się cykliczne spotkania kliku grup roboczych. W skład grupy o tematyce „Reorientacja & Outplacement” wchodzą lokalne organizacje i instytucje pożytku publicznego, m.in., Białostocka Fundacja Kształcenia Kadr, Centrum Edukacyjno - Doradcze SYNERGIA w Białymstoku, Podlaska WK OHP w Białymstoku, Urząd Pracy w Białymstoku i Podlaski Związek Pracodawców. W ramach działań projektowych odbywają się także zagraniczne wizyty studyjne, w których biorą udział przedstawiciele grup roboczych. Głównym tematem ostatniej wizyty studyjnej w Niemczech i Szwecji zorganizowanej w dniach 10-13 września br. z udziałem członków grupy roboczej „Reorientacja & Outplacement” było analizowanie rozwiązań szkoleniowych w branży usług sprzątania w Niemczech i Szwecji. W trakcie wyjazdu odwiedzono: cechy rzemieślnicze, centra kształcenia, szkoły, pracodawców i sklepy branżowe. Obserwowano młodzież zdobywającą umiejętności sprzątania za pomocą teorii, ćwiczeń i zajęć praktycznych u pracodawców. Dzięki wyjazdowi uczestnicy wizyty studyjnej zgromadzoną wiedzę i doświadczenia  będą mogli w przyszłości wykorzystać w swojej pracy zawodowej. Ośrodek Szkolenia i Wychowania  OHP w Wasilkowie planuje rozszerzyć swoją ofertę dla młodzieży o naukę zawodu pracownika, który mógłby  pracować w sektorze usług sprzątania bieżącego oraz specjalistycznego, np.: po pożarach, powodziach itp. Zrealizowanie tego zamierzenia wymagać będzie ścisłej, rozpoczętej w trakcie wizyty studyjnej współpracy międzynarodowej, tj. wszystkich członków grupy roboczej z województwa podlaskiego, partnerów z Niemiec i Szwecji.

Autor, Fot.: Krystyna Antonowicz – kierownik OSiW

 

 


 

Wizyta studyjna przedstawicieli EZA w OSiW Wasilków

W ramach współpracy ze środowiskiem lokalnym w Ośrodku OHP w Wasilkowie w dniu 11 września br. odbyła się wizyta studyjna przedstawicieli Europejskiego Centrum Aktywizacji Zawodowej. W spotkaniu udział wzięli sekretarz generalna EZA – p. Roswitha Gottbehüt, p. Ilona Mosler – ekspert EZA oraz p. Józef Mozolewski – wiceprzewodniczący EZA i Przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność”. Podlaską Wojewódzką Komendę OHP reprezentował Komendant Stanisław Fiedorowicz. Rolę Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie w rozwoju społecznym i zawodowym młodzieży przedstawiła, podczas prezentacji multimedialnej, Joanna Kowalska – wychowawca OHP.  Głównym celem spotkania było zaprezentowanie oferty edukacyjnej skierowanej do młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym, dotkniętej zjawiskiem demoralizacji oraz przestępczości. Spotkanie było okazją do przedstawienia i promocji działalności OHP oraz szczegółowego zaprezentowania roli Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie w kształceniu zawodowym i rozwoju społecznym młodzieży. Podczas wizyty zaproszeni goście mieli okazję zobaczyć zajęcia zawodowe na warsztatach: gastronomicznych, budowlanych, krawieckich i fryzjerskich. Uczestnicy konferencji spróbowali wyrobów kulinarnych przygotowanych przez pracowników młodocianych, a także obejrzeli występ członka koła teatralno – tanecznego Sebastiana Milcza. O wpływie Ośrodka na rozwój osobisty i zawodowy opowiedzieli zebranym absolwent oraz obecny wychowanek. Wizyta była okazją do wymiany doświadczeń oraz nawiązania międzynarodowej współpracy.

Autor: Joanna Kowalska – starszy wychowawca OSiW
Fot.: Tadeusz Sawicki

WASILKÓW: „ŁAPU- CAPU”- JAKI JESTEM ?

Wraz z rozpoczęciem roku szkoleniowego 2014/15 do Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie przybyła młodzież, aby rozpocząć naukę szkolną i zawodową. Każdego roku pierwszy miesiąc nauki jest okresem najtrudniejszym dla nowo przybyłych uczestników. Tęsknotę za domem rodzinnym i dobrze znanym środowiskiem można zauważyć u każdego z nich, dlatego też uczniowie, którzy mają już za sobą pierwszy i drugi rok pobytu w OSiW wraz z pracującą kadrą starają się, aby nowi koledzy poczuli się bezpieczni i zadowoleni z pobytu w szkole i internacie. 4 września w godzinach popołudniowych w OSiW w Wasilkowie zostały zorganizowane zajęcia integracyjne dla uczestników pt. „Łapu- capu- jaki jestem?”. Zadaniem wszystkich zebranych było wpisanie na kolorowych arkuszach swoich dwóch pozytywnych cech oraz oznaczenie ich wybranym przez siebie kształtem. W pierwszym momencie uczestnicy nie potrafili odnaleźć i nazwać swoich pozytywnych cech, jednak po wspólnych naradach zabrali się do zapełniania kartek. Nie wszyscy uczniowie znaleźli odwagę, aby napisać coś o sobie, dlatego też kolorowe brystole pozostaną w wyznaczonym miejscu jeszcze przez tydzień, aby każdy miał szansę wpisać tam swoje zalety, dotyczy to również kadry OSiW. Po zakończeniu zadania zapisane kartki zostaną zawieszone w antyramach na terenie internatu, aby każdy mógł spojrzeć na nie i przypomnieć sobie o swoich pozytywnych cechach.

Autor i fot.: Elżbieta Kochanowicz-Klej - wychowawca OSiW

UROCZYSTOŚĆ ROZPOCZĘCIA ROKU SZKOLNEGO W WASILKOWIE

1 września br. w świetlicy Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie odbyło się uroczyste spotkanie młodzieży, które rozpoczęła Kierownik Krystyna Antonowicz od przedstawienia kadry, wychowawców oraz instruktorów nauki zawodu. Zastępca kierownika Beata Bratumił zapoznała nowoprzybyłych mieszkańców z regulaminem, omówiła sprawy organizacyjne, odpowiedziała na pytania młodzieży dotyczące pobytu w internacie. Przedstawiciele kadry szczególnie podkreślili znaczenie pomyślnego pokonywania kolejnych etapów kształcenia, wartości zdobytej wiedzy i osobistego rozwoju, wskazywali właściwe wzorce postępowania. Wychowawcy przestrzegli także uczestników przed lekceważącym traktowaniem nauki szkolnej oraz praktyk zawodowych i przed podejmowaniem pochopnych życiowych decyzji. Przedstawiciel Samorządu Adam Lenkiewicz zwrócił się natomiast do kolegów kontynuujących naukę o miłe, koleżeńskie przyjęcie nowoprzybyłych, ułatwienie im okresu adaptacji, pomoc w odnalezieniu się w nowej sytuacji, danie pozytywnego przykładu. Spotkanie zakończyła Kierownik OSiW Krystyna Antonowicz życzeniami sukcesów w nowym roku szkolnym oraz miłego pobytu w internacie.

Autor i fot.: Marta Hakało – wychowawca OSiW

WAKACJE W OSiW WASILKOWIE

Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie na zlecenie Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Białymstoku gości wraz z opiekunem grupę ośmiu stażystów w ramach projektu „Czas Na Staż-regionalny program staży dla uczniów szkół zawodowych w niemieckich przedsiębiorstwach”. Młodzi ludzie na co dzień są uczniami Zespołu Szkół w Niećkowie. Przebywają w naszym Ośrodku od 21 lipca br., zakończenie stażu przewidziano na 8 sierpnia br.. Staż odbywają w Białymstoku w firmie „Contraktus” związanej z branżą rolniczą. Młodzież chętnie uczestniczy w praktykach, po zajęciach wymienia się swoimi spostrzeżeniami i uwagami na temat tego co w danym dniu realizowała. Oprócz codziennych obowiązków, stażyści uczestniczą w bogatym programie OSiW w Wasilkowie pt. „Bezpieczne Wakacje”. W ramach programu korzystają z bazy sportowo-rekreacyjnej, uczestniczą w zajęciach na sali gimnastycznej, siłowni, świetlicy, sali informatycznej, zwiedzają najbliższą okolicę, organizowane są wyjścia do kina, na kąpielisko, a także pieczenie kiełbasek i szaszłyków na kominku zbudowanym podczas wymiany międzynarodowej w ramach Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży. Nabyte podczas stażu umiejętności, doświadczenie i wiedza z pewnością zaowocują, kiedy już nie stażyści a potencjalni pracownicy podejmą swoją pierwszą pracę.

Autor i fot.: Mirosław Kaczyński – wychowawca OSiW

REKRUTACJA DO OSiW OHP W WASILKOWIE

W Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie trwa rekrutacja na nowy rok szkolny 2014/2015r. Od marca do końca czerwca w trakcie spotkań z pedagogami, dyrektorami szkół, pracownikami pomocy społecznej, poradni psychologiczno – pedagogicznej oraz z zainteresowaną młodzieżą i ich rodzicami z województwa podlaskiego, w sposób szczegółowy przekazywane były informacje o działalności OHP, zaletach kształcenia zawodowego, pozaedukacyjnych walorach Ośrodka, możliwości rozwoju uczestników w OSiW, warunkach zakwaterowania w internacie. Bardzo korzystne dla procesu rekrutacji okazały się spotkania z młodzieżą i ich rodzicami, których zdanie ma często decydujący wpływ na dalsze losy młodego człowieka. Kadra OSiW szczegółowo i wyczerpująco odpowiadała na pytania nurtujące rodziców i uczniów (dotyczące zatrudnienia młodocianych, kół zainteresowań działających w Ośrodku, możliwości udziału w projektach Erasmus +). Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie jest otwarty dla każdego młodego człowieka poszukującego opieki, własnej drogi życiowej, a także pomocy i wsparcia. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą edukacyjną OSiW w Wasilkowie od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16.

Autor i fot.: Marta Hakało – wychowawca OSiW OHP

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLENIOWEGO W DĄBROWIE BIAŁOSTOCKIEJ

27 czerwca 2014 w Zespole Szkół im. Gen. Nikodema Sulika w Dąbrowie Białostockiej odbyło się uroczyste zakończenie roku szkoleniowego. Zgromadzeni na sali gimnastycznej uczniowie ZSZ, uczestnicy Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie, nauczyciele oraz przedstawiciel OSiW oficjalnie rozpoczęli obchody zakończenia roku szkolnego 2013/2014. W pierwszej części uroczystości głos zabrał dyrektor szkoły Jarosław Budnik dziękując młodzieży za wspaniały kończący się rok nauki. Po oficjalnej części, w której nagrodzone za doskonałe wyniki w nauce i wysoką frekwencję zostały dwie uczestniczki OSiW Magdalena Moniuszko oraz Aleksandra Kowalczuk, młodzież udała się do klas lekcyjnych, aby odebrać świadectwa. W obecności wychowawcy szkolnego Tomasza Sztukowskiego najlepsi pracownicy młodociani w tym roku szkoleniowym zostali nagrodzeni drobnymi upominkami, następnie uczestnicy otrzymali świadectwa szkolne. Po chwili wspomnień ze wspólnych, całorocznych spotkań uczestnicy wraz z wychowawcami stanęli do wspólnego zdjęcia życząc sobie pogodnych, słonecznych i bezpiecznych wakacji.

Autor i fot.: Elżbieta Kochanowicz-Klej - wychowawca OSiW

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLENIOWEGO W WASILKOWIE

Koniec roku szkolnego to okazja do podsumowań, wspomnień i podziękowań. Uroczyste spotkanie w dniu  26 czerwca 2014 r. w świetlicy Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie miało także charakter pożegnania. Uczniowie klas trzecich, niebawem absolwenci, byli szczególnie wzruszeni i przejęci, przed nimi nowe wyzwania, pierwsze kroki w dorosłość, samodzielność. W przemówieniach Zastępcy Wojewódzkiego Komendanta OHP Jerzego Sołdatowa oraz Kierownik OSiW w Wasilkowei Krystyny Antonowicz wiele było odniesień do wspólnie przeżytych w minionym roku szkolnym chwil, oboje życzyli młodzieży udanego, bezpiecznego odpoczynku, a absolwentom powodzenia w realizacji ich planów. Ostatnie przed wakacjami spotkanie było świetną okazją do dokonania podsumowania i wyróżnienia najbardziej aktywnych uczestników. Rok szkolny 2013/2014 obfitował w sukcesy wychowanków na wielu polach. Nagrodzeni zostali uczestnicy konkursów plastycznych, tanecznych, wokalnych, konkursów sportowych, przedstawiciele Rady Młodzieżowej. Gratulacje odebrali także ci najbardziej sumienni, którzy zasłużyli na tytuł najlepszego ucznia i pracownika w poszczególnych klasach.

Autor: Joanna Kowalska – wychowawca OSiW
Fot.: Beata Bratumił – wychowawca OSiW

„LUSTERECZKO POWIEDZ PRZECIE…”

24 czerwca 2014 roku w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie odbyły się zajęcia dotyczące kosmetyki i wizażu. Dziewczęta podjęły wyzwanie, aby zadbać o wygląd, makijaż, uczesanie. Tusze do rzęs, pudry, pomadki, lakiery do włosów i paznokci zostały wykorzystane do wykonania ciekawych stylizacji. Każda z dziewcząt postawiła sobie za zadanie wykonać najlepszy makijaż, tym samym zaprezentować swoje umiejętności. Docelowo ważna była również i fryzura. Uczestniczki zajęć pomagały sobie nawzajem i wymieniały się doświadczeniami i zaobserwowanymi trendami mody. Zajęcia zakończyły się mini pokazem mody.

Autor i fot.: Barbara Jurczewska – wychowawca OSiW

GRA MIEJSKA „MIASTO EUROPA”

W nawiązaniu do 10 rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej w dniu 24.06.2014 r. Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowe w Białymstoku zorganizował grę miejską „Miasto Europa”, w której wzięli udział uczestnicy Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie. Gra odbyła się na terenie miasta Białegostoku i obejmowała 10 punktów kontrolnych, w których trzeba było wykonać zadania, ściśle związane z tematyką członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Podczas gry należało używać własnej wyobraźni, a czasem nawet sprytu. Trzyosobowy zespół z Ośrodka o nazwie „Razem” od kilku dni solidnie przygotowywał się do gry – zbierał informacje w Internecie oraz czytał fachową literaturę dotycząca Unii Europejskiej. Punktualnie o 10.10 uczestnicy rozpoczęli grę, następnie przeszli do wykonywania zadań w kolejnych punktach kontrolnych. W czasie całego przedsięwzięcia młodzież musiała m.in. nakręcić filmik promujący nasz kraj, wymyślić tytuł europejskiej inicjatywy obywatelskiej, odnaleźć obiekt którego budowa została sfinansowana ze środków unijnych. Gra miejska oprócz walorów edukacyjnych i poznawczych okazała się atrakcyjnym sposobem na spędzenie czasu wolnego, połączonym  z odkrywaniem Białegostoku.

Autor i fot.: Marta Hakało – wychowawca OSiW OHP

UROCZYSTE PODSUMOWANIE ROKU SZKOLNEGO W ZESPOLE SZKÓŁ W DĄBROWIE BIAŁOSTOCKIEJ

Pod opieką Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie znajduje się młodzież z różnych szkół i miejscowości. Kadra oraz przedstawiciele Rady Młodzieżowej dbają jednak o to, żeby w ramach integracji uczestnicy spotykali się i brali udział we wspólnych przedsięwzięciach oraz inicjatywach. Dzięki współpracy z Dyrektorem Zespołu Szkół w Dąbrowie Białostockiej w uroczystości podsumowania roku szkolnego 2013/2014, w dniu 24 czerwca 2014 roku wzięli także udział przedstawiciele OSiW w Wasilkowie. Spotkanie rozpoczęło się podsumowaniem projektu, w ramach którego w Zespole Szkół w Dąbrowie Białostockiej przez rok pracowały wolontariuszki z Hiszpanii i Armenii. Z tej okazji we współpracy z uczniami przygotowały one prezentację dotyczącą kultury, zwyczajów oraz kuchni ich krajów. W części artystycznej, którą stanowiły prezentację talentów uczniowskich na specjalne zaproszenie w pokazie tanecznym wystąpił Sebastian Milcz, uczestnik OSiW w Wasilkowie, laureat wielu konkursów tanecznych. Występ Sebastiana został nagrodzony owacją na stojąco. Uczestnik podczas wizyty przekazał także kolegom z Dąbrowy Białostockiej zaproszenie na uroczyste zakończenie roku szkoleniowego w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie w dniu 26 czerwca 2014 roku.

Autor: Joanna Kowalska – wychowawca OSiW
Fot.: Beata Bratumił – wychowawca OSiW

WASILKÓW: PODSUMOWANIE PROGRAMU EDUKACYJNO - PATRIOTYCZNEGO

Koniec roku szkolnego 2013/2014 był okazją do podsumowania przedsięwzięć jakie zostały zrealizowane przez uczestników Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie w bieżącym roku szkolnym, wynikających z programu edukacyjno-patriotycznego. Zasadniczym celem i założeniem przyświecającym autorowi programu, było wskazanie czym jest ojczyzna, patriotyzm i honor w kształtowaniu świadomości młodego pokolenia. Można powiedzieć, że ambitne zadania programu, jak i szerokie zainteresowanie młodzieży Ośrodka programem, pozwoliły na jego pełne zrealizowanie. W OSiW w Wasilkowie w pracy z młodymi ludźmi, od zawsze zwraca się uwagę na zainteresowanie zarówno żywą, jak i minioną historią. Jest to bardzo istotna sprawa w czasach, kiedy młode pokolenie nie zawsze interesuje się historią i patriotyzmem, zatracając w ten sposób tożsamość narodową. Praca z uczestnikami internatu w Wasilkowie złamała ten ponury stereotyp. Wychowankowie pod kierunkiem opiekuna często spotykali się, aby dyskutować, nieraz spierając się o takie kwestie jak niepodległość i wolność, czy dotyczące aktualnej polityki itp. Na uwagę zasługuje czynne włączenie się mieszkańców internatu w obchody 10-rocznicy wstąpienia Polski do UE oraz 25 - rocznicy wolnej Polski, kiedy zostały wykonane okolicznościowe transparenty i happening nawiązujący do wydarzeń z tamtych lat. Uczestnicy kultywowali pamięć minionych wydarzeń i rocznic, co miało odzwierciedlenie w postaci pogadanek, apeli i eksponowania treści na gazetce okolicznościowej. Oprócz wspomnianych zadań społeczność internatu bierze udział w realizacji zadań ogólnopolskich jak: „Rok Żołnierzy Tułaczy’’, gdzie przedstawiane i omawiane są biogramy tych często zapomnianych bohaterów. Z inicjatywy Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego uczestnicy Ośrodka wzięli udział w Konkursie – „2014! Młodzi dla Wolności’’. Wykonany na tę okoliczność plakat został dostrzeżony przez Kancelarię Prezydenta RP. Zwieńczeniem tego dzieła było zaproszenie autorki plakatu - Katarzyny Pietroczuk na podniosłą uroczystość do Pałacu Prezydenckiego 23 czerwca 2014 roku. Podsumowując, można śmiało stwierdzić, że tego typu inicjatywy mają sens i na pewno warto do nich wrócić w nowym roku szkolnym, aby móc dalej kształtować postawy obywatelskie młodzieży.

Autor i fot.: Mirosław Kaczyński – wychowawca OSiW OHP

WASILKÓW: FESTYN RODZINNY

Młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie 15 czerwca wzięła udział w „Festynie Rodzinnym” organizowanym przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Podczas części artystycznej festynu Katarzyna Golonko i Sebastian Milcz zaprezentowali swoje talenty wokalne i taneczne. Młodzi kucharze z Ośrodka w ramach zajęć praktycznych przygotowali bigos, który był serwowany w trakcie imprezy. Natomiast przyszłe fryzjerki „wyczarowywały” wspaniałe warkocze, fantazyjne kucyki i koki wszystkim chętnym do zmiany fryzury. Kadra zaprezentowała ofertę edukacyjną Ośrodka na rok szkolny 2014/2015. Stoiska przygotowane przez Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie cieszyły się ogromną popularnością. Udział w festynie był doskonałą okazją do pokazania umiejętności naszej młodzieży szerszemu kręgowi publiczności a także do promocji Ośrodka  w lokalnej społeczności.

Autor i fot.: Katarzyna Kruszewska – z-ca kierownika OSiW

 

WASILKÓW: WYPRAWA RUCHOWO – EDUKACYJNA

Młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania  OHP w Wasilkowie 10 czerwca uczestniczyła w imprezie rekreacyjno – sportowej w Doktorcach. Park linowy w Doktorcach jest jednym z największych w Polsce. Znajduje się tam 5 tras o zróżnicowanym stopniu trudności, składających się z ponad 120 przeszkód. Przed wejściem na trasę parku uczestnicy Ośrodka zostali wyposażeni w profesjonalny sprzęt asekuracyjny ( uprzęże, lonże, karabinki, rolkę, kask ). Następnie instruktorzy wspinaczkowi zademonstrowali, w jaki sposób bezpiecznie pokonuje się przeszkody. Dalsza część instruktarzu miała na celu pokonanie trasy treningowej tuż nad ziemią. Po ukończeniu szkolenia młodzież została dopuszczona do wejścia na wysokie trasy parku linowego. Niektórym uczestnikom przejście wyznaczonej ścieżki sprawiło dość dużo wysiłku, ale każdy pokonał ją w całości. W trakcie imprezy uczestnicy skorzystali także z innych atrakcji, m.in. Euro Bungee i oko cyklonu. Na zakończenie wycieczki wszyscy spotkali się przy ognisku. Wspólne pieczenie kiełbasek było doskonałą okazją do odpoczynku oraz podzielenia się wrażeniami z minionego dnia.

Autor i fot.: Arkadiusz Chlabicz – wychowawca OSiW OHP

OBCHODY ROCZNICOWE W WASILKOWIE

W Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie 04.06.2014 r. z okazji 56 Rocznicy Powstania Ochotniczych Hufców Pracy, 25 - lecia Wolnej Polski oraz Dnia Dziecka odbyły się impreza okolicznościowa. Uroczystość otworzyła Kierownik OSiW OHP w Wasilkowie Krystyna Antonowicz, powitała przybyłych gości, przedstawiła scenariusz przedsięwzięcia. Uczestnicy Ośrodka przygotowali transparenty odnoszące się do historii sprzed 25 lat, a także wykonali plakaty rocznicowe OHP. Młodzież z niecierpliwością oczekiwała na główną część imprezy, czyli manewry forteczne. Zawody wzbudziły ogromne zainteresowanie i emocje. Konkurencje były dość niekonwencjonalne, ale typowo żołnierskie m.in. sznurowanie buta żołnierskiego na czas, przeciąganie liny, pakowanie plecaka. Wystąpiły cztery czteroosobowe drużyny składające się z chłopców i dziewcząt. Uczestniczki Ośrodka dzielnie starały się dotrzymać kroku chłopcom. Zabawy i śmiechu było co niemiara. Kibice licznie dopingowali swoim faworytom. Wygrali najlepsi, czyli drużyna numer 1 w składzie Adam Lenkiewicz, Adam Sobolewski, Przemysław Łapiński i Aleksander Falkowski. Współzawodnictwo przebiegało w duchu fair play. Wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe nagrody. Impreza zakończyła się wspólnym grillem. Był to mile i sympatycznie spędzone popołudnie uczestników OSiW OHP w Wasilkowie przed zbliżającym się końcem roku szkolnego 2013/2014r.

Autor: Mirosław Kaczyński – wychowawca OSiW OHP
Fot.: Katarzyna Kruszewska – zastępca Kierownika OSiW OHP

„OKAŻ KULTURĘ, SZANUJ NATURĘ”

Członkowie koła ekologicznego z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie na ostatni tydzień maja zaplanowali akcję, mającą na celu uświadomienie uczestnikom osobistej odpowiedzialności za stan środowiska. Przedsięwzięcie rozpoczęło się od kampanii informacyjnej pod hasłem „Okaż kulturę, szanuj naturę”, która miała skłonić odbiorców do refleksji nad własną postawą i stosunkiem do natury. Pierwszą częścią akcji był konkurs na ekologiczne motto, które można będzie przełożyć na konkretne działanie. Wygrał autor hasła „Nie masakruj już trawnika, tylko szukaj pojemnika”. Organizatorzy postanowili przekuć te słowa w czyn i 28 maja br. liczna reprezentacja mieszkańców internatu wzięła udział w porządkowaniu terenu wokół ośrodka. Pierwsza grupa zebrała z trawników oraz pobliskiego lasu śmieci, a następnie je posegregowała. Członkowie drugiego zespołu zadbali o estetykę terenów zielonych, podjęli się pielęgnacji skalniaka, usunęli chwasty, posadzili kwiaty. Efekty wspólnej, zespołowej pracy dały uczestnikom dużą satysfakcję. Każdy z nich przyczynił się w znaczący sposób do podniesienia komfortu mieszkańców OSiW w Wasilkowie, którzy mogą odpocząć oraz spędzić miło czas w przyjemnym, zadbanym zielonym otoczeniu.
 
Autor i fot.: Joanna Kowalska – wychowawca OSiW

WASILKÓW: EUROPASS - MOBILNOŚĆ DLA MŁODZIEŻY


27 maja 2014 roku w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie odbyło się spotkanie podsumowujące projekt pt. „Europejski Certyfikat Mobilności Etapem do Kariery MasterChefa” współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Fundusz Społecznego. Dwie grupy kucharzy z OSiW w Wasilkowie i  HP w Augustowie, Zastępca Wojewódzkiego Komendanta Jerzy Sołdatow, Dyrektor Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości Irena Karpiuk, przedstawiciele pracodawców, wychowawcy oraz młodzież obejrzeli prezentacje multimedialne przygotowane przez uczestników realizowanego projektu, dotyczące przebiegu stażu zawodowego. Następnie Zastępca Wojewódzkiego Komendanta wręczył młodzieży dokumenty potwierdzające zdobyte kwalifikacje zawodowe EUROPASS - Mobilność oraz wyróżnienia tym, którzy swoją rzetelną pracą i zachowaniem wyróżnili się podczas praktyk zagranicznych. Pogratulował młodym ludziom zapału i zdobytych umiejętności, jednocześnie wyrażając swoje przekonanie o pozytywnym wpływie uczestnictwa w stażu na przyszłą karierę zawodową oraz rozwój osobisty. Był to też dobry czas na podziękowanie skierowane do pracodawców dzięki którym był możliwy udział naszych podopiecznych w projekcie. Na zakończenie goście mogli spróbować potraw przygotowanych przed oficjalną uroczystością przez młodych kucharzy, uczestników stażu, według przepisów kuchni niemieckiej. Projekt pt. „Europejski Certyfikat Mobilności Etapem do Kariery MasterChefa” realizowany był przez Podlaską Wojewódzką Komendę OHP  we współpracy z Zakładem  Promowania Kształcenia Zawodowego Związku Przemysłu Budowlanego Berlina - Brandenburgii – Ośrodkiem we Frankfurcie nad Odrą.

Autor i fot.: Mirosław Kaczyński – starszy wychowawca OSiW w Wasilkowie

BIEGAJMY DLA ZDROWIA

Bieganie, nawet amatorskie przynosi efekty szybciej niż inne formy aktywności ruchowej. 26 maja 2014 roku uczestnicy Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie postanowili wziąć udział w biegu przełajowym o mistrzostwo najlepszego biegacza internatu. Pobliski las stał się doskonałym miejscem na tego typu imprezę. Okazało się, że wśród młodych ludzi panuje trend na bieganie, istnieje grupa wychowanków, która systematycznie rano przed pobudką uprawia poranny jogging. W ten sposób rzeźbią mięśnie, dbają o kondycję i zdrowie. Na dystansie kilometra, wśród leśnej scenerii, najlepszym zawodnikiem okazał się Adam Sobolewski, drugie miejsce przypadło Kacprowi Leszczyńskiemu, trzecią lokatę zajął Bartosz Chomiuk. Zawody przebiegły w miłej i sportowej atmosferze, w duchu fair play. Była to także aktywna forma spędzenia wolnego czasu, która przypadła do gustu młodzieży i zapewne będzie w przyszłości kontynuowana.

Autor i fot.: Mirosław Kaczyński – wychowawca OSiW OHP
KONKURS FRYZJERSKI W BIAŁYMSTOKU

22 maja 2014r. uczestniczki Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie, realizujące naukę zawodu fryzjer, wzięły udział w konkursie fryzjerskim organizowanym przez Zakład Doskonalenia Zawodowego w Białymstoku pt. „Operowy zawrót głowy”. Przygotowały stylizację inspirowaną postacią z literatury, przedstawiającą Ligię z „Quo Vadis”. Stylizacja obejmowała nie tylko fryzurę, ale także ubiór i dodatki. Całość wykonania wzbudzała zainteresowanie ze strony innych uczestniczek i jury. Udział w konkursie stworzył młodym fryzjerkom możliwość doskonalenia umiejętności zawodowych, wymiany doświadczeń z innymi oraz przeniesienia się w czasie do minionych lat i epok.

Autor: Beata Bratumił – kierownik internatu OSiW
Fot.: Magdalena Bursa – instruktor warsztatów fryzjerskich OSiW


PROMOCJA OŚRODKA SZKOLENIA I WYCHOWANIA W WASILKOWIE W ŚRODOWISKU LOKALNYM

W ramach promocji Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie uzdolnieni artystycznie uczestnicy prezentowali swój dorobek w dniu 22.05.2014r. w Zespole Szkól w Dąbrowie Białostockiej. Sebastian Milcz, Łukasz Milcz i Bartosz Chomiuk wystąpili z programami tańca artystycznego w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Anglojęzycznej. Uczestnikami konkursu była młodzież ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Polski, Litwy i Białorusi. Atmosfera festiwalu była znakomita. Uczestnicy OSiW OHP w Wasilkowie poprzez występy, poznali dorobek kulturalny naszych najbliższych sąsiadów – ucząc się przez to poszanowania i tolerancji różnorodności międzykulturowej. Występ reprezentacji Ośrodka na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Anglojęzycznej rozwija w uczestnikach chęć aktywnego uczestnictwa w kulturze.

Autor i fot.: Krystyna Antonowicz - Kierownik OSiW

 
WYCIECZKA EDUKACYJNO-REKREACYJNA

16.05.2014 r. dwudziestoosobowa grupa uczestników Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie wzięła udział w wycieczce edukacyjno – rekreacyjnej.  Na początku młodzi ludzie mieli możliwość zwiedzania jednej z najnowocześniejszych europejskich fabryk YTONG w Ostrołęce, gdzie produkowana jest pełna gama produktów YTONG, łącznie z najcieplejszymi bloczkami YTONG ENERGO. Uczestnicy wycieczki mogli zaobserwować cykl produkcyjny bloczków z betonu komórkowego – od łączenia surowców, do foliowania palet. Produkcja w polskich zakładach YTONG spełnia nie tylko standardy jakości, ale jest również przyjazna dla środowiska (odbywa się w sposób bezodpadowy). Młodzież obejrzała także pokazy murowania z bloczków YTONG, prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów. Miała możliwość wypróbowania w praktyce zaobserwowanych umiejętności, przekonać się jak szybko i dokładnie muruje się ściany z bloczków YTONG. Po zdobyciu nowej wiedzy i praktyki przyszedł czas na rekreację. Uczestnicy Ośrodka zwiedzili Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle. Zagroda Kurpiowska to ekspozycja na wolnym powietrzu. Na obszarze 1,5 ha zgromadzono obiekty charakterystyczne dla tradycyjnego budownictwa drewnianego z terenu Kurpiowskiej Puszczy Zielonej z przełomu XIX i XX wieku. Wycieczka zakończyła się ogniskiem i wymianą wrażeń po atrakcyjnie spędzonym dniu.  

Autor i fot.: Robert Bieryło – instruktor warsztatów budowlanych

WASILKÓW: WYPRZEDAŻ GARAŻOWA - „IGŁA I NITKA”

Poszukiwacze skarbów, miłośnicy buszowania i fani kupowania w dniu 14.05.2014r. wybrali się do Świetlicy Środowiskowej OSiW OHP w Wasilkowie, gdzie z inicjatywy Klubu Aktywnych odbyła się III edycja wyprzedaży garażowej tym razem pod nazwą „Igła i Nitka”. W piwnicach, na strychach i w pawlaczach trzymamy często mnóstwo rzeczy. Większość z nich prawdopodobnie do niczego nam się nie przyda. Od kilku tygodni uczestnicy z Klubu Aktywnych przygotowywali się do akcji wyprzedaży garażowej- wykonali ulotki informacyjne, gromadzili „skarby”, zachęcali młodzież do przyjścia. Przedsięwzięcie okazało się „strzałem w dziesiątkę” i zyskało duże grono fanów. Na wyprzedaży można pozbyć się zalegających w domu rzeczy i przy okazji nabyć coś nowego. Znaleźć można m.in. stare książki, kolorowe drobiazgi, biżuterię, zabawki a co najważniejsze wymienić zimową garderobę na wiosenno – letnią. Wyprzedaż „Igła i Nitka” to szansa nie tylko na wybranie dla siebie ciekawych rzeczy ale też okazja na wspólne, pożyteczne spędzenie czasu wolnego i zainteresowanie się taką formą wymiany zbędnych, niepotrzebnych przedmiotów. Aktywni Ośrodka serdecznie dziękują wszystkim darczyńcom. Następna wyprzedaż odbędzie się w nowym roku szkolnym.

Autor i fot.: Marta Hakało - wychowawca OSiW OHP

Spotkanie ze Strażą Pożarną

Dnia 14.05.2014 w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie odbyło się spotkanie uczestników z pracownikami Straży Pożarnej. Podczas pokazu zostały zaprezentowane specjalistyczne sprzęty wykorzystywane podczas akcji ratunkowych. Jeden ze strażaków pokazał poszczególne elementy wyposażenia wozu strażackiego. Demonstrował także butle z powietrzem, które umożliwiają strażakom oddychanie w zadymionych pomieszczeniach. Największe zainteresowanie wywołała prezentacja nożyc i szczypiec  hydraulicznych. Służą one do rozcinania metalowych elementów karoserii pojazdów, niezbędnych do ratowania uwięzionych osób w pojazdach, które uczestniczyły w wypadkach drogowych. Na koniec spotkania gorącą atmosferę ochłodziło użycie przez strażaków działka wodnego, którego maksymalny zasięg wynosi 25m. Kiedy kurtyna wody opadła, wychowankowie stanęli do wspólnego, pamiątkowego zdjęcia na tle wozu strażackiego.

Autor i fot.: Arkadiusz Chlabicz – wychowawca OSiW OHP

WASILKÓW: EKOLOGICZNIE KONSEKWENTNI

W Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie od kilku lat aktywnie działa koło ekologiczne. W tym roku szkolnym uczestnicy skupili się na kwestii selektywnej zbiórki odpadów, recyklingu oraz oszczędzania surowców. Konsekwentne działania podejmowane od początku roku szkolnego przyniosły efekty, wszyscy mieszkańcy internatu przyłączyli się do akcji zbierania surowców wtórnych oraz segregacji odpadów. Wspólnie z przedstawicielami Rady Młodzieżowej młodzi ekolodzy opracowali system, który doskonale się sprawdził. Także podejmowane wielokrotnie akcje informacyjne doprowadziły do tego, że selektywna zbiórka odpadów stała się wspólną sprawą. Wyrazem i konsekwencją proekologicznych postaw członków koła był udział w konkursie „Nasz świat jest eko”, który został zorganizowany w ramach projektu „Zintegrowany system gospodarki odpadami dla aglomeracji białostockiej”. Na początku maja okazało się, że uczestnik OSiW w Wasilkowie - Paweł Bujnarowski zdobył w kategorii „plakat promujący postawy ekologiczne” wyróżnienie. Laureat nagrodę odebrał 6 maja podczas pikniku rodzinnego, którego motywem przewodnim była ekologia, a celem przeprowadzenie działań informacyjnych oraz edukacyjnych dot. prawidłowego gospodarowania i selektywnego zbierania odpadów komunalnych, budowanie świadomości i odpowiedzialności za środowisko naturalne oraz twórcze wykorzystanie odpadów komunalnych. Udział w pikniku był znakomitą okazją do wymiany doświadczeń, pomysłów, nawiązania współpracy, zdobycia informacji. Paweł wykonał plakat „Segregacja – wyższa racja”. Hasło to znakomicie puentuje działalność członków koła ekologicznego OSiW w Wasilkowie w roku szkolnym 2013/2014.

Autor i fot.: Joanna Kowalska – wychowawca OSiW

WASILKÓW: DZIEŃ OTWARTY W OŚRODKU SZKOLENIA I WYCHOWANIA

Jednym z priorytetów działalności Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie jest współpraca ze środowiskiem lokalnym oraz promocja działalności. Kadra oraz uczestnicy Ośrodka podjęli w tym roku szkolnym szereg inicjatyw mających na celu nawiązanie bądź kontynuowanie współpracy z organizacjami działającymi na terenie gminy Wasilków oraz w Białymstoku. Znakomitą okazją do zaprezentowania działalności Ośrodka lokalnej społeczności był dzień otwarty 07.05.2014 r.. Spotkanie rozpoczęła pani kierownik Krystyna Antonowicz, która dokonała krótkiej prezentacji działalności OSiW. Goście zapoznali się z szeroką ofertą szkolenia zawodowego realizowanego na warsztatach gastronomicznych, fryzjerskich, krawieckich i budowlanych. Zaprezentowane również zostały różne formy działalności wychowawczej, kulturalno-oświatowej i sportowej oraz założenia projektów realizowanych w Ośrodku. Część artystyczna spotkania rozpoczęła się od występów tanecznych w wykonaniu uczestników Ośrodka. Kunszt młodych artystów wywołał uznanie publiczności. Duży aplauz wzbudził popis umiejętności wokalnych Katarzyny Golonko. Dużo wrażeń zapewniły przybyłym gościom występy grup tanecznych ze Szkoły „The Best Art”. Publiczność mogła także sprawdzić swoją wiedzę na temat Unii Europejskiej podczas specjalnie przygotowanego na tę okazję quizu. Dużym powodzeniem cieszyło się stoisko fryzjerskie, gdzie uczennice pod nadzorem instruktora czesały wszystkich chętnych. Miłym akcentem był także słodki poczęstunek przygotowany przez uczestników warsztatów gastronomicznych. Na zaproszenie pani kierownik OSiW Krystyny Antonowicz na uroczystość przybyli: Irena Karpiuk – Dyrektor Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Białymstoku, Jarosław Budnik - Dyrektor ZSZ w Dąbrowie Białostockiej, Irena Godlewska -  \Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wasilkowie, Agnieszka Dyda – dyrektor Miejsko - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wasilkowie, Małgorzata Ołdakowska – kurator Sądowy, Jacek Przesmycki – Dyrektor Wielofunkcyjnej Placówki Opiekuńczo –Wychowawczej „Jedynka”, Tomasz Czubaty – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Animacji Kultury w Wasilkowie, Piotr Kisielewicz - Stowarzyszenie „Próg Nadziei” w Wasilkowie, st. aspirant Piotr Pachołek – Komisariat Policji w Wasilkowie.

Autor: Joanna Kowalska - wychowawca OSiW
Fot.: Mirosław Kaczyński - wychowawca OSiW

WASILKÓW: V KONKURS TAŃCA „BAW SIĘ I TAŃCZ"

Dnia 6 maja 2014 r. uczestnicy koła teatralno-tanecznego z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie wzięli udział w konkursie tańca pod hasłem „Baw się i tańcz”, który odbył się w Zespole Szkół w Bielsku Podlaskim. I miejsce w kategorii solistów zdobył Sebastian Milcz za które to otrzymał puchar Grand Prix turnieju. Natomiast w kategorii zespołów również wychowankowie OSiW uplasowali się na pierwszym miejscu. Byli to Łukasz Milcz i Bartek Chomiuk. Występowi uczestników towarzyszyły duże emocje, gdyż poziom rywalizacji był wyrównany. Nagrody zwycięzcom wręczyli między innymi Jarosław Borowski, pełniący funkcję burmistrza Bielska Podlaskiego oraz dyrektor szkoły, pani Jolanta Boćkowska. Prezentacja umiejętności młodych tancerzy poprzedzona była intensywnymi przygotowaniami i rzetelną pracą, obejmującą nie tylko treningi, ale także oprawę muzyczną oraz dobór stroju. Popis umiejętności tanecznych Sebastiana Milcza, wyraz artystyczny prezentacji oraz pomysłowość doboru muzyki, do tego stopnia zachwyciły jurorów konkursu i organizatorów, że zaproponowali mu rolę jurora w przyszłorocznym konkursie. Warto dodać, iż wyróżnieni zostali również instruktorzy i wychowawcy, którzy przygotowywali swoich podopiecznych do konkursu. Takie podziękowanie ze strony organizatorów otrzymała pani Joanna Kowalska- wychowawca OSiW OHP w Wasilkowie.

Autor i fot.: Arkadiusz Chlabicz - wychowawca

WASILKÓW: WIZYTA CHÓRU POLONIJNEGO CANTUS CORDIS

Podlaska Wojewódzka Komenda OHP miała zaszczyt gościć w dniach 29.04.2014-01.05.2014 50-osobowy chór polonijny z Mińska na Białorusi, który zdobył liczne nagrody i wyróżnienia na festiwalach i konkursach. Wizyta ta wpisała się w uroczystości związane z kanonizacją Jana Pawła II, którego Ochotnicze Hufce Pracy wybrały na swojego patrona. Najbardziej doniosłym momentem podczas kilkudniowego pobytu chóru w Polsce był koncert w kościele Parafii Rzymskokatolickiej pod wezwaniem Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku, który odbył się 30 kwietnia. Występ został poprzedzony mszą dziękczynną na cześć Św. Jana Pawła II. Kunszt wykonania utworów religijnych i patriotycznych, przez uznany w kraju i za granicą chór Cantus Cordis, wzbudził uznanie u słuchaczy. Przedstawiciele Polonii dostarczyli polskiej publiczności wielu wzruszeń i wrażeń artystycznych, dlatego pracownicy PWK OHP dołożyli wszelkich starań, aby pobyt członków chóru w Polsce był także dla nich okazją do zgromadzenia miłych wspomnień. Goście z Mińska zwiedzili Pałac Branickich w Białymstoku, a także byli na wycieczce w Poczopku, gdzie zwiedzili Silvarium, unikalny w skali kraju leśny ogród. Kierownik chóru Cantus Cordis złożyła podziękowania Komendantowi Wojewódzkiemu Stanisławowi Fiedorowiczowi za sprawną organizację i miłe przyjęcie.
 
Autor: Joanna Kowalska – wychowawca OSiW
Fot.: Beata Bratumił -kierownik internatu OSiW

WASILKÓW : WIOSENNE PORZĄDKI

Wiosna to jedna z najpiękniejszych a zarazem najpracowitszych  pór  roku. W dniach 28-29.04.2014r. uczestnicy Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie rozpoczęli prace porządkowe wokół Ośrodka i w pobliskim lesie. Grabienie trawników, zamiatanie, pielenie, zbieranie śmieci  to niektóre z wykonywanych prac na terenach zielonych wokół budynku. Podczas „wycieczki porządkowej” młodzież uprzątnęła okoliczny las z porzuconych opon, butelek, papierów, folii, puszek. Zebrane odpady, śmieci zostały na bieżąco segregowane i umieszczone w odpowiednich kontenerach. Była to doskonała lekcja ekologii. Również w aneksach mieszkalnych uczestnicy robili generalne porządki jednocześnie zastanawiając się nad pomysłami na najciekawszy, najbardziej oryginalny wystrój pokoju. Działania takie są celowe i mają w zamyśle pobudzić wrażliwość estetyczną  młodych ludzi, ich kreatywność i inwencję twórczą. Wdrażają także do współpracy w grupach. Zaangażowanie i włożony przez młodzież wysiłek zaowocuje w zmianie klimatu i atmosfery w jakiej przyjdzie im spędzać wolny czas zarówno na świeżym powietrzu jak też i w pomieszczeniach mieszkalnych.

Autor, Fot.: Barbara Jurczewska - wychowawca OSiW OHP     

WASILKÓW: TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO DZIEWCZĄT

Dnia 28.04.2014r. w świetlicy OSiW w Wasilkowie odbył się turniej tenisa stołowego dziewcząt o mistrzostwo Ośrodka. W zawodach wzięły udział dziewczęta, mieszkające w internacie OSiW. Przed przystąpieniem do rozgrywek nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy sportowej podczas, której odbyło się losowanie par i kolejność gier. Sędzia główny zawodów – wychowawca OSiW przypomniał o zasadach gry i podstawowych przepisach, odnośnie sędziowania w tenisie stołowym, który jest bardzo popularną i lubianą grą wśród młodzieży. Wychowawca przytoczył parę słów z historii tej dyscypliny olimpijskiej i sukcesach zawodników reprezentacji Polski, między innymi o Andrzeju Grubbie i Leszku Kucharskim, którzy odnieśli największe sukcesy w popularnym ping- pongu. Mecze eliminacyjne sędziowali sami zawodnicy grający, oni też liczyli punkty. Sędzią finału był uczestnik OSiW Paweł Bujnarowski. Współzawodnictwo między uczestnikami było bardzo zacięte i przebiegało w sportowej atmosferze i zasadach fair play. W finale spotkały się Katarzyna Pietroczuk i Klaudia Klepacka. Zwyciężczynią została  Klaudia Klepacka.

Autor i fot.: Arkadiusz Chlabicz – wychowawca OSiW OHP

TURNIEJ TENISA ZIEMNEGO W WASILKOWIE

W Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie, 28.04.2014 r. odbył się długo oczekiwany turniej tenisa ziemnego. Uczestnicy Ośrodka od miesiąca przygotowywali się do rywalizacji, wcześniej poznając  zasady i przepisy gry w tenisa ziemnego. Turniej został rozegrany na sali gimnastycznej, do zawodów zgłosiło się  dużo ochotników – chłopców i dziewcząt. Mecze odbywały się systemem pucharowym, czyli przegrywający odpadał z dalszej rywalizacji. Podczas zawodów licznie zgromadzona widownia dopingowała swoich faworytów. Współzawodnictwo między uczestnikami było bardzo zacięte, ale przebiegało w sportowej atmosferze i zasadach fair play. Dla młodzieży OSiW OHP turniej tenisa ziemnego okazał się niesamowitym przeżyciem i fajna zabawą,  niektórzy po raz pierwszy trzymali rakietę w ręku. Zawody wygrał Leszczyński Kacper, który najbardziej widowiskowo radził sobie z rywalami. Tak naprawdę nie liczyła się tu technika, umiejętności, a miłe spędzenie popołudnia w internacie.

Autor i fot.: Mirosław Kaczyński - wychowawcaWASILKÓW: WIECZÓR WSPOMNIEŃ Z „KRÓLEM POPU”

Z inicjatywy Klubu Aktywnych w dniu 24.04.2014 roku w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP odbył się niezwykle interesujący wieczór poświęcony Michaelowi Jacksonowi, którego kariera i życie osobiste stały się ważną częścią  kultury masowej ostatnich czterech dekad. Wielu uczestników próbowało chociaż raz w swoim życiu zatańczyć „moonwalk”. Przygotowania do przedsięwzięcia trwały już od kilku dni. Młodzi ludzie zrobili ulotkę informacyjną zachęcającą młodzież Ośrodka do przybycia i wzięcia udziału w zabawie. Klub Aktywnych zorganizował prezentację multimedialną „króla popu”, podczas której uczestnicy dowiedzieli się bardzo dużo szczegółów z twórczości artysty m.in. o nowatorskim podejściu do teledysków, dokonań w przemyśle muzycznym i artystycznym oraz zdominowaniu rynku muzyki popularnej w latach osiemdziesiątych XX wieku. Konkurs wiedzy o Michaelu Jacksonie cieszył się dużym zainteresowaniem, każdy mógł rozwiązać quiz i zająć czołowe miejsce, należało tylko uważnie i ze zrozumieniem wsłuchiwać się w słowa prezentacji. Okazało się, że młodzież aktywnie uczestniczyła w prezentacji, gdyż wyniki quizu przeszły najśmielsze oczekiwania. Końcowym etapem przygody z Michaelem był słodki poczęstunek przygotowany na warsztatach gastronomicznych. Uczestnicy zgłosili pomysł organizacji kolejnych spotkań poświęconych innym sławnym artystom.

Autor i fot.: Marta Hakało – wychowawca OSiW OHP

WASILKÓW: REKRUTACJA UCZESTNIKÓW TRWA

W OSiW w Wasilkowie rozpoczęły się intensywne przygotowania do naboru młodzieży na nowy rok szkolny. Przedstawiciele Ośrodka, w ramach promocji działalności oraz zaprezentowania bogatej oferty edukacyjnej, wzięli udział w różnych przedsięwzięciach skierowanych do uczniów, ich rodziców oraz nauczycieli. W dniu 14 kwietnia, podczas Targów Edukacyjnych w Kolnie, zwiedzający mieli okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną Ośrodka oraz efektami działalności warsztatów gastronomicznych, fryzjerskich, krawieckich i budowlanych. Zostały zaprezentowane również różne formy działalności wychowawczej, kulturalno-oświatowej i sportowej oraz założenia projektów, które są realizowane w OSiW w Wasilkowie. Formuła spotkania pozwoliła na przedstawienie młodzieży i nauczycielom w indywidualnych rozmowach zasad i warunków przyjęcia do Ośrodka, odpowiedzi na pytania dotyczące pobytu i wyjaśnienie wątpliwości. Rekrutacja uczestników oraz promocja oferty edukacyjnej na podobnych zasadach odbyła się również 15 kwietnia w Dąbrowie Białostockiej w trakcie Dni Otwartych Zespołu Szkół Zawodowych oraz na Targach Edukacji i Pracy w Białymstoku w Zespole Szkół Handlowo-Ekonomicznych. Stoisko OSiW w Wasilkowie cieszyło się dużym zainteresowaniem w obu szkołach. Oferta edukacyjna Ośrodka skierowana jest zarówno do młodzieży ze środowiska lokalnego, jak również do uczniów z całego regionu ze względu na możliwość bezpłatnego zamieszkania i wyżywienia w internacie OSiW. Dni Otwarte w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie odbędą się 7 maja podczas których również zostanie przedstawiona bogata oferta szkoleniowo-edukacyjna zachęcająca przyszłych uczestników do wyboru nauki w tej placówce.

Autor i fot.: Joanna Kowalska – wychowawca OSiW

CYKL WYKŁADÓW W WASILKOWIE

Częścią programu wychowawczego OSiW w Wasilkowie jest edukacja prawna i obywatelska, a także uwrażliwianie uczestników na ważne kwestie społeczne, kierowanie ich uwagi i zainteresowania na bieżące wydarzenia oraz na uwarunkowania historyczne. W związku z dwudziestą piątą rocznicą wolnych wyborów do sejmu i senatu uczestnicy Ośrodka wzięli udział w cyklu wykładów, prowadzonych przez wychowawcę Mirosława Kaczyńskiego, z zakresu najnowszej historii, ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń, które doprowadziły do przemian społecznych w ostatnim dwudziestopięcioleciu.  Młodzież przygotowała również plakat nawiązujący do obchodów Święta Wolności w ramach konkursu „Młodzi dla wolności”. Dzięki tym działaniom młodzi ludzie zdecydowanie podnieśli swój poziom wiedzy, wzrósł ich poziom zainteresowania obecnymi przemianami politycznymi i społecznymi. Dyskusje na temat wydarzeń historycznych ostatniego dwudziestopięciolecia stały się także przyczynkiem do dyskusji na temat współczesnego patriotyzmu i kwestii wolności.

Autor i fot.: Joanna Kowalska – wychowawca OSiW

WASILKÓW: WYPRZEDAŻ GARAŻOWA - „PĘTELKA” W OSIW OHP W WASILKOWIE

Miłośnikom buszowania po różnego rodzaju targach, giełdach, starociach, już po raz drugi z inicjatywy Klubu Aktywnych OSiW OHP odbyła się wyprzedaż garażowa, tym razem pod nazwą „Pętelka”.Założeniem akcji jest wolna wymiana wszystkich przedmiotów zalegających w garażach, kątach mieszkań, piwnicach, strychach tj. ubrań, książek, biżuterii, zabawek, bibelotów i innych rzeczy. Klub Aktywnych Ośrodka od kilku tygodni przygotowywał się do  „Pętelki” - wykonał ulotki informacyjne oraz gromadził przedmioty na akcję. W dniu wyprzedaży na odwiedzających czekały rzeczy posegregowane w strefy tematyczne np. dla miłośników ubrań stoisko z ciuchami itp. Każdy kto przybył na „Pętelkę” mógł znaleźć coś dla siebie. O godzinie 16.00 w świetlicy środowiskowej OSiW OHP z-ca kierownika Ośrodka pani Katarzyna Kruszewska uroczyście otworzyła imprezę. Największym zainteresowaniem cieszyły się stoiska ze sztuczną biżuterią i książkami. Klub Aktywnych zachęcał uczestników OSiW OHP szczególnie tych uzdolnionych artystycznie do wystawienia i pochwalenia się swoimi rękodziełami: ozdobnymi kartkami wielkanocnymi, biżuterią, poduchami wykonanymi podczas warsztatów krawieckich. Aktywni Ośrodka serdecznie dziękują wszystkim darczyńcom bez których „Pętelka” by się nie odbyła . Następna wyprzedaż rusza już w maju.

Autor i fot.: Marta Hakało – wychowawca OSiW OHP

WASILKÓW: LOKALNY ETAP KONKURSU „SPRAWNY W ZAWODZIE – FRYZJER”

Kształcenie zawodowe - obecnie jedna z ważniejszych dziedzin edukacji, stwarza młodym ludziom duże szanse na zaistnienie na rynku pracy, na którym poszukiwani są przede wszystkim pracownicy posiadający konkretne umiejętności, a więc rzemieślnicy. W Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie młodzież odbywająca naukę zawodu na warsztatach fryzjerskich miała okazję sprawdzić poziom zdobytej wiedzy i umiejętności. W dniu 25.03.2014 roku odbył się konkurs „Sprawny w zawodzie”, etap lokalny. Uczniowie III roku ZSZ i rzemieślniczej nauki zawodu stanęli w szranki z pełną determinacją, przejęciem i zaangażowaniem. Każdy z uczestników był przekonany, że taki konkurs jest  możliwością  profesjonalnej oceny własnych dokonań i postępów w nauce, a także wyzwaniem, które pozwoli wykazać się samodzielnością i kreatywnością. Część teoretyczna w formie testu nie przysporzyła uczestnikom większych trudności. W części praktycznej młodzi adepci sztuki fryzjerskiej wykonywali fryzury ślubne. Zadanie stworzyło młodzieży duże pole do popisu, powstały nowoczesne, interesujące uczesania. Przed młodymi fryzjerami wkrótce kolejne wyzwania, dwie dzisiejsze laureatki będą reprezentować Ośrodek na Wojewódzkim Konkursie „Sprawny w zawodzie - fryzjer” w Łomży.

Autor i fot,: Beata Bratumił – kierownik internatu OSiW

 WASILKÓW: TURNIEJ POLSKIEJ MUZYKI ROZRYWKOWEJ

22 marca w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie uczestnicy OSiW wzięli udział w turnieju wiedzy o polskiej muzyce rozrywkowej lat 80- tych i 90 - tych. Zabawa polegała na wysłuchaniu fragmentu utworu muzycznego, a następnie na odgadnięciu tytułu i wykonawcy. Dominowała muzyka z gatunku: rock, pop, hip hop, disco polo, hard rock, heavy metal. Młodzież była podzielona na pięć dwuosobowych zespołów. Dodatkowym utrudnieniem był czas wysłuchania piosenki, czyli punkty zdobywał ten zespół, który pierwszy zgłosił swoją gotowość do odpowiedzi i odgadł tytuł i wykonawcę.  Zabawa była podobna do znanego i popularnego programu telewizyjnego. Większość uczestników doskonale poradziła sobie, odgadując tytuły i wykonawców przebojów pokolenia swoich rodziców, a może i dziadków. Mimo swojego młodego wieku wykazali się wiedzą na temat muzyki tamtego okresu. Zwycięzcą zabawy muzycznej został zespół w składzie Dariusz Kubis i Paweł Leśnik, drugie miejsce zdobyli Krzysztof Czarnocki i Damian Świderski a na trzecim miejscu uplasowali się Wioletta Urwan i Sebastian Milcz.

Autor i fot.: Arkadiusz Chlabicz – wychowawca OSiW

WASILKÓW: PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY W OŚRODKU SZKOLENIA I WYCHOWANIA W WASILKOWIE

20 marca w Ośrodku Szkolenia i Wychowania uczestnicy świętowali pierwszy dzień wiosny. Pierwszym punktem imprezy były zajęcia plastyczne, na których młodzież wykonała „Marzannę” oraz konkurs pod hasłem „Wiosna, wiosna, ach to ty!”. Liczyła się przede wszystkim inwencja i wyobraźnia. W wyniku twórczych zmagań powstały naprawdę interesujące prace, zachwycające przede wszystkim bogactwem kolorów. Podczas zajęć plastycznych uczestnicy wykonali również okolicznościową gazetkę ścienną, którą ozdobiły ręcznie wykonane kwiaty z papieru. Po południu uczestnicy OSiW  wybrali się na spacer, pod hasłem: szukając śladów wiosny.Popularny „dzień wagarowicza” młodzież  postanowiła spędzić na sportowo. Po skróconych lekcjach przyszedł czas na rozrywkę. Pierwszym punktem programu był mecz piłki siatkowej, w którym do rywalizacji stanęły drużyny dziewcząt i chłopców. Dużym powodzeniem cieszyły się również rozgrywki badmintona oraz gry i zabawy zespołowe wymagające zręczności oraz współpracy. W konkurencjach sportowych prym wiedli chłopcy. Święto wiosny w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie upłynęło pod znakiem wspólnej zabawy i było kolejną okazją do integracji poprzez sport i wartościową, twórczą rozrywkę.

Autor: Joanna Kowalska– wychowawca OSiW
Fot.: Mirosław Kaczyński- wychowawca OSiW

DECOUPAGE KROK PO KROKU

Trwający od października ubiegłego roku w Ośrodku Szkolenia i Wychowania  w Wasilkowie program „Decoupage krok po kroku” zbliża się do końca. Podczas realizacji programu uczestnicy zapoznali się z historią decoupage, narzędziami i metodami pracy. Wiedza teoretyczna, którą zdobyli podczas spotkań systematycznie była wykorzystywana w praktyce. W początkowym etapie pracy surowe, pozbawione charakteru przedmioty, po wielu pracochłonnych spotkaniach zaczęły ożywać. Na obecnym etapie prac każdy z nich opowiada odrębną, niepowtarzalną historię wymyśloną przez autora. Przed uczestnikami programu plastycznego ostatnie poprawki, lakierowanie ozdabianych przedmiotów oraz oficjalne zakończenie programu połączone z wystawą prac.

Autor i fot.: Elżbieta Kochanowicz-Klej - wychowawca OSiW

 

 


PRZEGLĄD TALENTÓW W WASILKOWIE

W Ośrodku Szkolenia i Wychowania Młodzieży w Wasilkowie członkowie Rady Młodzieżowej w dniu 13.03.2014 r. zorganizowali w świetlicy pokaz umiejętności wokalnych i tanecznych mieszkańców internatu OSiW. Dużym zainteresowaniem cieszył się, zorganizowany w ramach przeglądu konkurs karaoke. Repertuar wykonywanych utworów był zróżnicowany – od piosenek lirycznych do dyskotekowych i biesiadnych. Zapał wokalistów do śpiewania rósł z każdą piosenką. Umiejętności wokalne prezentowali soliści, duety oraz tercety. Publiczność żywo reagowała, śpiewając chóralnie wraz z wykonawcami i nagradzając każdy występ brawami. Szczególny aplauz i owację publiczności wzbudziły występy wychowawców. Imprezę uświetniły również występy taneczne. Formuła przeglądu, która wykluczyła rywalizację, ośmieliła do zaprezentowania się także te osoby, które do tej pory unikały występów publicznych. We własnym życzliwym gronie debiutanci znaleźli uznanie i akceptację.

Autor i fot.: Joanna Kowalska – wychowawca OSiW

 

WASILKÓW: POWRÓT ZE STAŻU ZAWODOWEGO W NIEMCZECH


Uczestnicy Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie kształcący się zawodzie kucharz wrócili z trzytygodniowego stażu zawodowego we Frankfurcie nad Odrą, realizowanego w ramach projektu ”Europejski Certyfikat Mobilności Etapem do Kariery MasterChefa” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Podczas pobytu w Niemczech doskonalili swoje umiejętności gastronomiczne w Ośrodku Zawodowym należącym do Zakładu Promowania Kształcenia Zawodowego Związku Przemysłu Budowlanego Berlina i Brandenburgii pod nadzorem wykwalifikowanej kadry instruktorskiej. Młodzież w czasie trwania stażu poznała tradycyjną kuchnię niemiecką oraz nauczyła się sporządzania dań typowych dla obszaru Brandenburgii. Każdy dzień rozpoczynał się krotką odprawą prowadzoną przez instruktora, na której przyszli kucharze otrzymywali konkretne zadania do wykonania. Wrażenie robił zawsze elegancko przygotowany stół przez stażystów do spożywania posiłków. Uczestnicy nauczyli się między innymi przygotowywać dania z owoców morza, pięknie dekorować potrawy, oraz zapoznali się z wykorzystaniem ziół i przypraw w kuchni. Po zajęciach praktycznych młodzi kucharze byli zapoznawani z terminologią gastronomiczną przez instruktora w języku niemieckim, angielskim i francuskimi. Okres stażu to nie tylko ciężka i wytężona praca, ale też czas na relaks i wypoczynek. Stażyści mieli okazję zwiedzić Berlin, jego zabytki i muzea. Atrakcją była wyprawa na sztuczną wyspę Tropical Island i skorzystanie z jej uroków. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wycieczki do Frankfurtu nad Odrą, wyjścia na basen, kręgielnię, ściankę wspinaczkową, strzelnicę. Na miejscu korzystaliśmy z bazy sportowej Ośrodka, siłowni, sali bilardowej, stołu do ping ponga. Wszystkim zapadło w pamięci spotkanie z mistrzem olimpijskim z Aten 2004 w strzelaniu z karabinka pneumatycznego Manfredem Kurzerem. Przyszli kucharze zdobyli nowe doświadczenia zawodowe, potwierdzone otrzymaniem certyfikatów, po wcześniejszym egzaminie podsumowującym staż.
Materiał ten odzwierciedla jedynie stanowisko jego autora. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystywania zawartych w nim informacji

Autor i fot.: Mirosław Kaczyński – wychowawca OSiW

WIECZÓR ANGIELSKI W WASILKOWIE

Pod koniec lutego podczas spotkania Klubu Aktywnych padła propozycja zorganizowania w Ośrodku Szkolenia i Wychowania Młodzieży w Wasilkowie wieczoru kultury jednego z europejskich krajów. Wybrano Anglię ze względu na coraz większą migrację Polaków jak również brak podstawowych wiadomości wśród uczestników na temat tego kraju i jego mieszkańców. W dniu 12.03.2014 r. z inicjatywy Klubu Aktywnych odbył się W OSiW OHP Wieczór Kultury Angielskiej. Imprezę poprzedziła kampania reklamowa, uczestnicy przygotowali ulotkę informacyjną zachęcającą młodzież Ośrodka do przybycia i wzięcia udziału w zabawie. W broszurze znalazły się także podstawowe wiadomości na temat wieczoru oraz ciekawostki dotyczące kultury anglosaskiej. W trakcie wieczoru Przewodniczący Klubu Aktywnych Adam Lenkiewicz przedstawił prezentację multimedialną dotyczącą Wielkiej Brytanii, jej kultury, geografii, zabytków, atrakcji turystycznych, kuchni, zwyczajów, w której znajdowały się również odpowiedzi na pytania zawarte w quizie. Konkurs wiedzy o Wielkiej Brytanii cieszył się dużym zainteresowaniem, każdy mógł rozwiązać quiz i zająć czołowe miejsce, należało tylko uważnie i ze zrozumieniem wsłuchiwać się w słowa prezentacji. Jeżeli ktoś z uczestników OSiW OHP dotychczas nie wiedział jaki kwiat jest symbolem, czy kto jest patronem Anglii dzięki walorom edukacyjnym prezentacji mógł wzbogacić swój zasób wiadomości. Wszyscy, którzy przybyli na spotkanie z niecierpliwością oczekiwali chwili kiedy będą mogli spróbować tradycyjnych potraw oraz napić się herbaty zaparzonej i przygotowanej „po angielsku”. Tradycyjny five o’clock jako moment relaksu i celebrowania wspólnego picia popołudniowej herbaty w miłym towarzystwie znalazł uznanie w oczach uczestników. Degustacja połączona była z prelekcją dotyczącą rodzajów herbaty, sposobów jej parzenia oraz ciekawostek związanych z przepisami na angielską „cup of tea”. Całe przedsięwzięcie okazało się „strzałem w dziesiątkę”, organizatorzy angielskiego wieczoru postanowili, że zostaną zorganizowane kolejne tematyczne spotkania, ponieważ taka forma przekazu jest zarówno atrakcyjna dla odbiorców, jak i efektywna pod względem ilości przekazywanych informacji.

Autor i fot.: Marta Hakało - wychowawca OSiW OHP

WASILKÓW: SPRAWDZIAN PRZEDEGZAMINACYJNY

11 marca 2014r. Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie wraz z Izbą Rzemieślniczą i Przedsiębiorczości w Białymstoku zorganizował sprawdzian przedegzaminacyjny dla uczestników III roku, realizujących naukę zawodu fryzjer. Cześć praktyczną poprzedzona była pokazem multimedialnym przygotowanym przez Komisję Branżową Fryzjerów. Każdy z uczestników otrzymał materiały szkoleniowe ze standardami wymagań. Był to doskonały czas na sprawdzenie swoich umiejętności praktycznych  przed przystąpieniem do egzaminu kończącego naukę zawodu. Największe trudności na sprawdzianach praktycznych sprawia młodym fryzjerom wyciskanie fal na mokro, nakręcanie pierścieni płaskich do fal i strzyżenie męskie klasyczne. Te umiejętności wymagają dużej sprawności manualnej i doświadczenia zawodowego. Pod czujnym okiem członków komisji każdy uczestnik wykonał zlecone zadanie na główce treningowej lub modelu, które było na bieżąco korygowane. Wszyscy otrzymali wyczerpujące informacje i wskazówki, aby prawidłowo wykonać zadania egzaminacyjne. W sprawdzianie przedegzaminacyjnym udział wzięło 30 osób z woj. podlaskiego. Przedsięwzięcie pozwoliło młodzieży udoskonalić i pogłębić dotychczas zdobyte umiejętności zawodowe, co zaowocuje wysokimi ocenami na przyszłym egzaminie zawodowym kończącym trzyletnią naukę zawodu fryzjer. Młodzież w trakcie sprawdzianu odwiedziły także lokalne media w tym m.in. TVP O/Białystok oraz „Kurier Poranny”, którym mieli okazję promować podejmowane przez OHP działania z zakresu kształcenia zawodowego młodzieży.

Autor: Beata Bratumił – kierownik internatu OSiW Wasilków
Fot.: Magdalena Bursa – instruktor warsztatów fryzjerskich OSiW Wasilków


KONKURS FRYZJERSKI

Uczestniczki Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie realizujące naukę zawodu fryzjer 10 marca 2014r. wzięły udział w konkursie fryzjerskim organizowanym przez ZSZ nr 5 w Białymstoku, pt. „Kobieta na przełomie wieków”. Przygotowały stylizację nawiązującą do kobiety lat 60-tych XX wieku, która obejmowała nie tylko fryzurę, ale także ubiór i dodatki. Całość wykonania wzbudzała zainteresowanie ze strony innych uczestniczek i jury.  Udział w konkursie stworzył młodym fryzjerkom możliwość doskonalenia umiejętności zawodowych, wymiany doświadczeń z innymi oraz przeniesienia się w czasie do minionych lat i epok.

Autor: Beata Bratumił – kierownik internatu OSiW
Fot.: Magdalena Bursa – instruktor warsztatów fryzjerskich OSiW

WASILKÓW: UCZESTNICY OSIW W WASILKOWIE NA STAŻU W NIEMCZECH


Od 16.02.2014 r.  grupa uczestników OSiW w Wasilkowie kształcąca się w zawodzie kucharz, odbywa staż w Niemczech w ramach projektu pt." Europejski Certyfikat Mobilności Etapem do Kariery MasterChefa" współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Przed planowanym wyjazdem młodzi ludzie uczestniczyli w zajęciach doskonalących znajomość języka niemieckiego pod kątem słownictwa z zakresu tematyki typowo gastronomicznej. Przyszli kucharze zaopatrzeni w  skrypty polsko-niemieckie oraz słowniki przybyli do Frankfurtu nad Odrą w celu odbycia stażu zawodowego. Już na miejscu uczestników czekało  miłe przyjęcie, wykwalifikowana kadra instruktorska oraz świetnie wyposażone warsztaty szkoleniowe do realizacji zajęć zawodowych. Pierwsze zajęcia pokazały że będzie to bardzo owocne szkolenie, zdobyte umiejętności okażą się pomocne w zdobyciu zatrudnienia zarówno w kraju jak też i za granicą. Po zakończonych zajęciach praktycznych instruktorzy prowadzą też zajęcia językowe, dzięki czemu młodzież ma możliwość osłuchania się z wymową oraz poznania nowego słownictwa zawodowego. Poza zajęciami praktycznymi stażyści mają też czas na ciekawie zorganizowany program pedagogiczno-kulturowy. Uczestnicy z Wasilkowa  poznali już ciekawe miejsca Frankfurtu, uczestniczyli w zajęciach sportowych na terenie Ośrodka korzystając z siłowni oraz hali sportowej . Wasilkowska młodzież będzie miała jeszcze wiele możliwości uczestnictwa w różnego rodzaju wyprawach edukacyjnych oraz zajęciach sportowo – rekreacyjnych.

Materiał ten odzwierciedla jedynie stanowisko jego autora. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystywania zawartych w nim informacji

Autor, Fot.: Mirosław Kaczyński -  st. wychowawca OSiW w Wasilkowie
 

WASILKÓW: W GEŚCIE SOLIDARNOŚCI Z NARODEM UKRAIŃSKIM

Uczestnicy OSiW w Wasilkowie poruszeni ostatnimi wydarzeniami na Ukrainie postanowili przyłączyć się do akcji wsparcia dla ofiar przemocy oraz wyrazić poparcie dla pokojowych metod rozwiązania konfliktu. Młodzież nie pozostała obojętna na pojawiające się w mediach liczne, pełne dramatyzmu apele o solidarność z narodem ukraińskim. Szczególnie poruszająca okazała się prośba młodej mieszkanki Kijowa, opublikowana w Internecie, o zainteresowanie opinii publicznej kwestią swobód obywatelskich na Ukrainie oraz  łamaniem praw człowieka. Częścią programu wychowawczego OSiW jest edukacja prawna i obywatelska, a także uwrażliwianie uczestników i kierowanie ich uwagi oraz zainteresowania na sprawy o zasięgu międzynarodowym. Z inicjatywy członków Rady Młodzieżowej wychowankowie podjęli decyzję o przyłączeniu się do ogólnopolskiej akcji upamiętniającej ofiary starć w centrum Kijowa. W dniu 21.02.2014 w oknach Ośrodka zapłonęły świece, symboliczny wyraz współczucia i solidarności z poszkodowanymi.

Autor, Fot.: Joanna Kowalska – wychowawca OSiW
 

WASILKÓW: NOWE TECHNOLOGIE NA WARSZTATACH BUDOWLANYCH

20 lutego 2014r. w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie odbyło się szkolenie adeptów sztuki budowlanej z cyklu „Poznajemy nowe technologie”. Po pokazach firm „Atlas” i „Fakro”, tym razem zawitała do Ośrodka firma „Xella”- wiodący producent ceramiki budowlanej i bloczków YTONG. W ramach pokazu pracownicy młodociani zapoznali się z technologią wykonywania murów z bloczków YTONG na cienkowarstwowej zaprawie murarskiej oraz poszerzyli swoją wiedzę na temat ceramiki budowlanej. Po części teoretycznej i pokazie praktycznym każdy uczestnik mógł spróbować swoich sił murując kawałek ścianki. Uczestnicy z dużym zainteresowaniem śledzili kolejność prac przy murowaniu. Zadawali wiele pytań, na które otrzymywali wyczerpujące odpowiedzi od prowadzącego szkolenie Grzegorza Olszewskiego. Uczestnictwo w szkoleniu zakończyło się otrzymaniem certyfikatu. Młodzi ludzie zdają sobie doskonale sprawę, że umiejętności zdobyte podczas szkolenia i zajęć praktycznych są inwestycją, która zaprocentuje na rynku pracy.

Autor i fot.: Robert Bieryło – instruktor warsztatów budowlanych

WASILKÓW: WIECZÓR WALENTYNKOWY Z ATRAKCJAMI

Na dzień 13 lutego br. młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie zaplanowała świętowanie popularnych Walentynek. Przygotowania do walentynkowego wieczoru z atrakcjami zaczęły się kilka dni wcześniej. Organizacją imprezy zajęli się przedstawiciele Rady Młodzieżowej. Uczestnicy ośrodka należący do kółka plastycznego wykonali plakat informujący uczestników o czekających atrakcjach oraz niezbędny element walentynkowej poczty czyli skrzynkę. Wszyscy chętni, nie wyłączając wychowawców, dużo czasu i energii poświęcili na przygotowanie kartek. Przez cały tydzień skrzynka zapełniała się dowodami sympatii. Poczta walentynkowa w ośrodku to już tradycja, prosty sposób aby sprawić komuś przyjemność, okazać sympatię. W dniu 13 lutego o godzinie szesnastej w świetlicy rozpoczęło się spotkanie wszystkich mieszkańców internatu z udziałem Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Jerzego Sołdatowa oraz Kierownik OSiW w Wasilkowie Krystyny Antonowicz. Specjalnie na tę okazję młodzi kucharze przygotowali na warsztatach gastronomicznych słodki poczęstunek. Pierwszym punktem wieczoru był walentynkowy quiz multimedialny, na który złożyły się zabawne ilustrowane pytania. Udzielanie odpowiedzi wymagało od uczestników poczucia humoru, bowiem rozwiązania zagadek okazywały się zaskakujące i przewrotne. Specjalnie przygotowany przez organizatorów na tę okazję quiz wzbudził tyle śmiechu i radości, że członkowie Rady Młodzieżowej postanowili przygotowywać podobne niespodzianki tematyczne także z innych okazji. Kolejnym punktem programu był konkurs recytatorski, którego uczestnicy wcześniej dokonali wyboru wierszy o miłości. Najważniejszym kryterium decydującym o przyznaniu nagród była interpretacja utworów, ale także wybór wiersza. Nagrodzeni zostali również uczestnicy konkursu na najpiękniejsze, najbardziej oryginalne kartki walentynkowe. Następnie walentynkowi kurierzy doręczyli kartki ze skrzynki adresatom. Spotkanie wszystkich mieszkańców internatu było także świetną okazją do uroczystego wręczenia nagród dla laureatów konkursów: „Najlepszy pracownik młodociany i uczeń” oraz „Najczystszy pokój mieszkalny” w I semestrze roku szkolnego 2013/2014. Wieczór zakończyło wspólne śpiewanie piosenek w systemie karaoke oraz dyskoteka. Popularne Walentynki mają swoich zwolenników i przeciwników, ale na pewno są dobrą okazją do zabawy i pretekstem, aby sprawić komuś radość, dlatego na stałe wpisały się w ośrodkowy kalendarz imprez.

Autor i fot.: Joanna Kowalska – wychowawca OSiW

Inicjatywa Klubu Aktywnych – Wyprzedaż garażowa „Szlufka” w OSiW OHP w Wasilkowie

Od kilku tygodni uczestnicy z Klubu Aktywnych przygotowywali się do akcji wyprzedaży garażowej. Młodzież wykonała plakaty oraz ulotki z informacją na czym ta inicjatywa polega. Każdy mógł przynieść niepotrzebne mu już ubrania, bibeloty, książki, płyty, serwetki, nietrafione prezenty. W związku ze zbliżającym się Dniem Św. Walentego mile widziane były także: serca, serduszka, pocztówki walentynkowe. Wszyscy chętni zostali zaproszeni do poszukiwań niebanalnych, oryginalnych, praktycznych, wartościowych bądź nietypowych przedmiotów. Znalazły się też „prawdziwe skarby”. Po zakończonej zbiórce, Klub Aktywnych OSiW OHP w dniu 12.02.2014r. zorganizował wyprzedaż garażową „Szlufka”. Uczestnicy Ośrodka już od rana czekali z niecierpliwością na akcję, wyprzedaż otworzyła pani Katarzyna Kruszewska – Zastępca Kierownika OSiW OHP w Wasilkowie, po oficjalnym rozpoczęciu młodzież zaczęła oglądać i wybierać przedmioty. Wymiana odbywała się w formie bezgotówkowej. Dużym zainteresowaniem cieszyły się gadżety związane ze zbliżającym się dniem zakochanych a także bibeloty – bransoletki, pierścionki, wisiorki. Uczestniczki Ośrodka mogły też  wśród niezliczonych ilości bluzek, spodni, apaszek, sukienek odświeżyć i zmienić garderobę. Wyprzedaż „Szlufka” to szansa nie tylko na złowienie ciekawych rzeczy ale też świetna okazja na wspólne, pożyteczne spędzenie czasu wolnego i zainteresowanie się taką formą wymiany zbędnych, niepotrzebnych przedmiotów.

Autor i fot.: Marta Hakało - wychowawca OSiW

WASILKÓW: ZAKOŃCZENIE WYMIANY POLSKO-BIAŁORUSKIEJ

Trwająca od 2 lutego w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie wymiana polsko - białoruskiej młodzieży dobiegła końca. Oficjalne zakończenie „Ferii bez nudy” odbyło się 9 lutego bieżącego roku. Uroczystość uświetnili swoją obecnością przedstawiciele Gimnazjum Nr 1 im. E.F. Karskiego w Grodnie, dyrektor Zespołu Szkół im. Gen. Nikodema Sulika - Jarosław Budnik, Kierownik OSiW w Wasilkowie - Krystyna Antonowicz oraz Zastępca Wojewódzkiego Komendanta OHP - Jerzy Sołdatow. Po przemówieniach wygłoszonych przez zaproszonych gości, również młodzież z Białorusi i Polski zabrała głos składając podziękowania organizatorom wypoczynku, a także sobie nawzajem za miło spędzony czas. Uczestnicy ferii opowiadali o swoich przeżyciach i emocjach, o bogactwie kulturowym Podlasia, które mogli poznać. Liczne gry i zabawy integracyjne, zajęcia plastyczne, wspólne śpiewanie i tańce w rytm zarówno polskiej i białoruskiej muzyki tak bardzo zbliżyły do siebie młodzież, że podczas opowiadania o tym wszystkim łzy płynęły zarówno uczestnikom jak i gościom. Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie pamiątkowych dyplomów oraz drobnych upominków. Po wspólnym zdjęciu oficjalna część uroczystości dobiegła końca. Młodzieży trudno jednak było rozstać się, dlatego nawet podczas pakowania bagaży słychać było polsko - białoruskie przyśpiewki. Przy pożegnaniu nie zabrakło uścisków, łez, wymiany adresów mailowych i obietnicy, że młodzież jeszcze kiedyś się spotka. Uczestnicy wymiany wyjechali do swoich domów, zabierając ze sobą wspaniałe wspomnienia.

Autor: Elżbieta Kochanowicz-Klej - wychowawca OSiW w Wasilkowie
Fot.: Maciej Rusiniak- specjalista ds. programów europejskich Podlaskiej WK OHP

 

WASILKÓW: SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI RUCHU ABSTYNENCKO-TRZEŹWOŚCIOWEGO

7 lutego 2014r. w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie w ramach polsko-białoruskiej wymiany młodzieży odbyło się spotkanie z zaproszonymi osobami, które chciały się podzielić świadectwem z własnego trudnego życia. Przedstawiciele Ruchu Abstynencko-Trzeźwościowego „Próg Nadziei”- Piotr i Adam opowiadali o uzależnieniach od alkoholu i używek i ich wpływie na życie człowieka oraz rodziny. Młodzież słuchała wypowiedzi z zapartym tchem, zadawała pytania dotyczące własnych problemów. Pojawiły się również emocje, łzy. Najważniejszą rolę odegrał fakt uświadomienia sobie, że nigdy nie należy się poddawać, zawsze jest wyjście z każdej nawet najtrudniejszej sytuacji. Młodzież białoruska korzystała z pomocy tłumacza, przekaz był jednak bardzo czytelny i nie było problemów ze zrozumieniem. Dyskusja nie miała końca. Problemy związane z zagrożeniami jakie niosą narkotyki i alkohol najbardziej zainteresowały osoby, które zetknęły się z problemem osobiście w rodzinie lub wśród rówieśników. Celem spotkania było uzmysłowienie zagrożenia jakie niosą używki, wzmocnienie poczucia odpowiedzialności, własnej wartości oraz asertywności.

Autor i fot.: Barbara Jurczewska – wychowawca OSiW Wasilków

WIECZÓR KULTURY POLSKIEJ PODCZAS POLSKO-BIAŁORUSKIEJ WYMIANY MŁODZIEŻY

4 lutego 2014 r. podczas polsko-białoruskiej wymiany młodzieży w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie odbył się wieczór kultury polskiej. Zapoznanie z kulturą Polski rozpoczęło się od prezentacji multimedialnej promującej Podlasie, z której wszyscy uczestnicy dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy na temat walorów przyrodniczych i kulturowych regionu. Następnie zaprezentowane zostały polskie symbole narodowe. Punktem kulminacyjnym wieczoru był program rozrywkowy przygotowany przez uczestników OSiW, w ramach którego wszyscy uczestnicy wymiany spędzali czas  przy popularnych polskich utworach muzycznych oraz tradycyjnych zabawach weselnych. Młodzież uczestnicząca w feriach wykazała duże zainteresowanie polskimi tradycjami weselnymi i chętnie zgłaszała się do wzięcia udziału we wszystkich przewidzianych konkurencjach.

Autor i fot.: Mirosław Kaczyński - wychowawca OSiW WasilkówTURNIEJ SIŁOWY W WASILKOWIE

Popularna „siłownia” cieszy się wśród młodych ludzi dużym zainteresowaniem. Z chęcią uczestniczą oni w zajęciach na siłowni w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie. Wychowawcy Ośrodka, chcą docenić zapał i zaangażowanie młodzieży, zorganizowali konkurs w wyciskaniu sztangi w dniu 22.01.14 roku. Zawodnicy, którzy przystąpili do konkursu to prawdziwi pasjonaci sportów siłowych, systematycznie korzystają z wyposażenia siłowni. Biorący udział w zawodach zostali podzieleni na dwie kategorie wagowe. W konkurencji wyciskanie sztangi leżąc do 75kg. bezkonkurencyjny okazał się Maciej Giełażyn, który uporał się z ciężarem 78 kilogramów, drugi wynik 75 kg osiągnął Sylwester Kulesza. W kategorii wagowej do 60kg. pierwsze miejsce zajął Łukasz Milcz, unosząc 65 kilogramów. Drugie miejsce zanotował Mariusz Porowski z wynikiem 50 kg. Zawodom towarzyszyła dobra zabawa, na uwagę zasługuje fakt, że młodzi ludzie przywiązują dużą wagę do swojej rzeźby ciała, dbają o kondycję i zdrowy styl życia. Poprzez sport rozwijają także swoje pasje i zainteresowania.

Autor i fot.: Mirosław Kaczyński – wychowawca OSiW


WASILKÓW: WYBORY NAJMILSZEJ DZIEWCZYNY

Jak co roku z inicjatywy Rady Młodzieżowej Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie zostały zorganizowane wybory „Najmilszej dziewczyny OSiW OHP”, które miały na celu promowanie koleżeńskich, otwartych, życzliwych postaw oraz budowanie poczucia wspólnoty i przynależności wśród mieszkańców internatu. Przygotowania do tej imprezy trwały ponad tydzień. Przedstawiciele Rady Młodzieży wykonali plakat informujący o zasadach głosowania i udziału w wyborach oraz aktywnie zachęcali młodzież do udziału w zabawie. Chłopcy mogli głosować przez cały tydzień, a ogłoszenie wyników odbyło się podczas uroczystej kolacji w dniu 22.01.2014 roku. Najmilszą i najsympatyczniejszą dziewczyną okazała się Anna Kościuk z klasy I ZSZ. Jako nagrodę otrzymała słodki prezent i laurkę z podpisami wszystkich uczestników, którzy brali udział w głosowaniu. Dzięki staraniom chłopców, wszystkie dziewczęta tego dnia czuły się naprawdę wyjątkowo. Wydarzenie to z pewnością umocniło więzi między wychowankami oraz przyczyniło się do stworzenia atmosfery wzajemnej życzliwości.

Autor: Marta Hakało – wychowawca OSiW OHP
Fot.: Katarzyna Kruszewska – zastępca Kierownika OSiW OHP

WALENTYNKOWE FILCOWANIE

Zbliżające się święto zakochanych wzbudza w uczestnikach Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie chęć obdarowywania osób bliskich drobnymi upominkami wykonanymi własnoręcznie. 20 stycznia br. młodzież wzięła udział w zajęciach filcowania na sucho, podczas których zapoznała się z podstawowymi narzędziami niezbędnymi do pracy: igłami, podkładkami, foremkami oraz różnymi rodzajami wełny stanowiącej materiał do pracy. Po krótkim wstępie chętni uczestnicy rozpoczęli pracę nad własnymi pomysłami. Z garstki wełny po kilkunastu minutach zaczęły formować się oczekiwane kształty. Praca nie była łatwa, zdarzały się bowiem wielokrotne ukłucia igłą, co skutkowało obolałymi palcami. Świetna zabawa i chęć do pracy zaowocowały pięknymi upominkami w kształcie serc, motyli, kwiatów, którymi uczestnicy obdarują swoich ulubieńców.

Autor i fot.: Elżbieta Kochanowicz-Kle j- wychowawca OSiW w Wasilkowie

DNI OTWARTE W OŚRODKU SZKOLENIA I WYCHOWANIA W WASILKOWIE

Jednym z priorytetów działalności Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie jest współpraca ze środowiskiem lokalnym. Kadra oraz uczestnicy Ośrodka podjęli w tym roku szkolnym szereg inicjatyw mających na celu nawiązanie, bądź kontynuowanie współpracy z organizacjami działającymi na terenie gminy Wasilków. Ostatnim wydarzeniem z tego cyklu było spotkanie pod hasłem „Wasilków razem”, które odbyło się w ramach „Dni Otwartych” w dniu 16.01.2104 r. na sali gimnastycznej Ośrodka. Na zaproszenie kierownika OSiW - Krystyny Antonowicz oraz przedstawicieli Rady Młodzieżowej na uroczystość przybyli: Komendant Wojewódzki OHP Stanisław Fiedorowicz, przedstawiciele władz miasta Wasilków: Jarosław Aleksander Zalejski – przewodniczący Rady Miasta, Grzegorz Szaniawski – radny Gminy Wasilków, Agata Stawiska - sekretarz Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Wasilkowie, Tomasz Czubaty - dyrektor Miejskiego Ośrodka Animacji Kultury w Wasilkowie, reprezentacja świetlicy  środowiskowej działającej przy Ruchu Abstynencko- Trzeźwościowym „Próg Nadziei”, grupa taneczna ze Szkoły Artystycznej „The Best Art”, goście ze stowarzyszenia Parkur Białystok oraz Schola „Przemienienie” z Parafii Przemienienia Pańskiego w Wasilkowie. Spotkanie rozpoczęła kierownik Krystyna Antonowicz, która dokonała krótkiej prezentacji działalności OSiW. Goście zapoznali się z szeroką ofertą szkolenia zawodowego, realizowanego na warsztatach gastronomicznych, fryzjerskich, krawieckich i budowlanych oraz z zakresem kursów odbywających się na bazie Ośrodka Szkolenia Zawodowego. Zaprezentowane również zostały  różne formy działalności wychowawczej, kulturalno-oświatowej i sportowej oraz założenia projektów realizowanych w Ośrodku. Część artystyczna spotkania rozpoczęła się od przedstawienia pod tytułem „Magia świąt” w wykonaniu członków koła teatralnego z OSiW, które dostarczyło widzom niezapomnianych wzruszeń, również dzięki widowiskowej oprawie wizualno-dźwiękowej. Mocne wrażenia zapewniły publiczności występy grup tanecznych ze Szkoły „The Best Art” oraz Stowarzyszenia Parkur Białystok. Ewolucje wykonywane przez młodych akrobatów zapierały dech w piersi. Minikoncert kolęd i pastorałek w wykonaniu członków Scholi „Przemienienie” wprowadził natomiast refleksyjny, ale i radosny, pogodny nastrój. Miłym akcentem był słodki poczęstunek przygotowany przez uczestników warsztatów gastronomicznych OSiW. Spotkanie przedstawicieli różnych grup społeczności lokalnej okazało się wspólnym sukcesem organizacyjnym, budującym poczucie wspólnoty, będącym okazją do integracji, zaprezentowania dorobku i dzielenia się doświadczeniem. Z pewnością to przedsięwzięcie zaowocuje w przyszłości wspólnymi inicjatywami.

Autor: Joanna Kowalska –wychowawca OSiW Wasilków
Fot.: Katarzyna Kruszewska – z-ca kierownika OSiW Wasilków

 

 


NIECODZIENNE SPOTKANIE MŁODZIEŻY Z WICEPREMIEREM W WASILKOWIE

12.01.2014 r. podczas wizyty na Podlasiu Wiceprezes Rady Ministrów Janusz Piechociński gościł w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie. Młodzież Ośrodka miała wyjątkową okazję uczestniczyć w niecodziennym spotkaniu m.in. z Wicepremierem, Wiceministrem Gospodarki – Dariuszem Bogdanem oraz Wicewojewodą Podlaskim Wojciechem Dzierzgowskim. W trakcie spotkania goście poświęcili dużo czasu na bezpośrednią rozmowę z uczestnikami OHP podczas której Wiceprezes Rady Ministrów Janusz Piechociński pytał młodzież o kierunki kształcenia  w których kontynuują naukę i plany na przyszłość po jej zakończeniu. Uczestnicy chętnie udzielali odpowiedzi i dzielili się swoimi, często bardzo sprecyzowanymi zamierzeniami na „dorosłe życie”. Młodzież dobrze wykorzystała tę wyjątkową możliwość rozmowy z wysokim urzędnikiem państwowym poruszając kwestie związane ze światem polityki, sprawowaniem władzy oraz zadając pytania dotyczące pracy w Sejmie. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze i zakończyło się wręczeniem przez przedstawicieli Rady Młodzieżowej ośrodka Wicepremierowi w imieniu całej społeczności placówki symbolicznego upominku wykonanego na warsztatach szkoleniowo-produkcyjnych.

Autor i fot.: Joanna Kowalska - wychowawca OSiW w Wasilkowie

SPOTKANIE NOWOROCZNE W CECH-U W BIELSKU PODLASKIM

9 stycznia br. w Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Bielsku Podlaskim odbyło się spotkanie noworoczne uczestników Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie. Na początku spotkania kierownik Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Bielsku Podlaskim Stanisław Żukowski złożył przybyłym życzenia noworoczne. Życzył uczestnikom wytrwałości, zaangażowania oraz dobrych wyników w nauce zawodu, a także spełnienia marzeń. W dalszej części spotkania młodzież wspólnie z wychowawcą podsumowała miniony rok. Uczestnicy mówili o swoich potrzebach, związanych m.in. z organizacją czasu wolnego, jak również z przyszłością zawodową. Uczestnicy opowiadali o tradycjach i obrzędach Bożego Narodzenia, kultywowanych w domach rodzinnych. Aktywnie brali udział w zajęciach wychowawczych przygotowanych przez wychowawcę OSiW OHP w Wasilkowie. Świąteczny czas na pewno pozwolił młodzieży zregenerować siły przed powrotem do zajęć szkolnych i praktycznych.

Autor i fot.: Arkadiusz Chlabicz – wychowawca OSiWPRZYGOTOWANIA DO STAŻU ZAWODOWEGO W NIEMCZECH


W Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie od listopada br. trwają zajęcia z przygotowania językowego w ramach projektu „Europejski Certyfikat Mobilności Etapem do Kariery MasterChefa” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszu Społecznego. W trakcie 60 – godzinnego kursu z języka niemieckiego fachowego, uczestnicy uczą się podstawowych pojęć z zakresu gastronomii, jak też doskonalą słownictwo już poznane na poprzednich spotkaniach. Nauka języka obcego o profilu zawodowym jest elementem towarzyszącym zajęciom praktycznym odbywanym się w zagranicznym zakładzie pracy. Podczas pobytu w Niemczech młodzież będzie komunikować się w ojczystym języku tego kraju. Uczestnicy z  Ośrodka są bardzo zaangażowani i zmotywowani do nauki. Oprócz specjalnie przygotowanego kursu językowego, młodzież zostanie wyposażona w słowniki i inne pomoce dydaktyczne pomocne przy nauce języka obcego. Staże zagraniczne pozwalają na zwiększenie możliwości zawodowych uczestników OSiW OHP  oraz są szansą na rozwinięcie umiejętności interpersonalnych, uatrakcyjniają kształcenie i szkolenie zawodowe.

Autor i fot.: Marta Hakało – wychowawca OSiW

DZIAŁALNOŚĆ SEKCJI PLASTYCZNEJ W OSIW

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego 2013/14 wznowiła swoją działalność sekcja plastyczna, której zajęcia rokrocznie przyciągają rzesze uczestników chętnych do obcowania ze sztuką. Młodzież, która w ubiegłym roku należała do sekcji plastycznej ochoczo zabrała się do rekrutowania nowych chętnych. W październiku wszyscy członkowie zabrali się chętnie do pracy, poznając nowe techniki plastyczne: collage, frotaż, itp. Grudzień okazał się miesiącem bardzo pracowitym dla uczestników sekcji. Młodzież z OSiW wystartowała w dwóch konkursach wojewódzkich zorganizowanych przez Podlaską WK OHP. Pierwszym z nich był konkurs plastyczno - fotograficzny „Cudze chwalicie swego nie znacie”, w którym II miejsce zdobyła Kinga Bronakowska. W konkursie na Kartkę Bożonarodzeniową Ewa Sobolewska wywalczyła wyróżnienie. Okres przedświąteczny to czas, gdy członkowie sekcji plastycznej intensywnie zajmują się tworzeniem ozdób choinkowych, dekoracji ściennych oraz upominków świątecznych. W tym roku wykonane zostały stroiki, którymi podczas spotkania wigilijnego młodzież obdarowała zaproszonych gości. Pięknie ozdobione szyszki, ułożone na pachnącym wigilijnym sianie, zapakowane we własnoręcznie wykonane przez młodzież drewniane pudełka wzbudziła duże zainteresowanie wśród obdarowanych. Już po przerwie świątecznej na uczestników sekcji plastycznej czekają kolejne zadania. Odnowy wymagają zdobiące internat obrazy o zimowej scenerii, rozpoczną się również prace przygotowawcze do kolejnego konkursu, tj. Konkursu na Kartkę Walentynkową.

Autor i fot.: Elżbieta Kochanowicz-Klej- wychowawca OSiW
 

TURNIEJ PIŁKI KOSZYKOWEJ

Piłka koszykowa jest popularną dyscypliną sportową wśród uczestników Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie. 16.XII.13 roku trzy pięcioosobowe  drużyny stanęły w szranki o mistrzostwo internatu. Grano systemem „każdy z każdym’’. Od pierwszego meczu emocje sięgały zenitu, nie brakowało efektownych zagrań i wielkiego zaangażowania ze strony młodzieży. Zawody przebiegały w sportowej i miłej atmosferze, uczestnicy pokazali, że wolny czas można spędzać nie tylko przy komputerze, ale z korzyścią dla zdrowia. Oprócz sportowej rywalizacji celem imprezy było propagowanie aktywnego trybu życia, tak naprawdę wynik sportowy schodził na dalszy plan. Młodzież mimo, że lubi ze sobą rywalizować pamiętała o przestrzeganiu zasad fair play. Zwycięska drużyna wystąpiła w składzie: Lenkiewicz Adam, Sobolewski Adam, Porowski Mariusz, Kucharewicz Piotr, Leśnik Paweł.

Autor i fot.: Mirosław Kaczyński – wychowawca OSiW

UROCZYSTA WIECZERZA WIGILIJNA W WASILKOWIE

12 grudnia 2013 roku w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie odbyła się uroczysta kolacja wigilijna. Wieczerzę rozpoczął Wojewódzki Komendant – Stanisław Fiedorowicz, który uroczyście powitał przybyłych i złożył świąteczne życzenia. Zaproszeni goście, w tym Wicewojewoda Wojciech Dzierzgowski, również skierowali wiele miłych słów, szczególnie do młodzieży. Odczytane zostały  listy z życzeniami od pozostałych gości, którzy nie mogli przybyć. Niezapomnianych wzruszeń dostarczyło przedstawienie przygotowane i wystawione przez młodzież OSiW pod kierunkiem wychowawców. Tegoroczne jasełka w wykonaniu siedmioosobowego zespołu w rolach aniołów oraz wędrowców-pasterzy zaskoczyły widzów oryginalną formą oraz poetyckim ujęciem tematu. Na scenariusz złożyły się bowiem wiersze o tematyce bożonarodzeniowej oraz kolędy i pastorałki, tworzące poruszającą historię w onirycznej scenerii. Jego Ekscelencja Ks. Arcybiskup Edward Ozorowski – Metropolita Białostocki w imieniu duchowieństwa poprowadził krótką modlitwę i błogosławieństwo na świąteczny czas oraz Nowy Rok, wprowadzając tym samym do dzielenia się opłatkiem i składania wzajemnych życzeń. Padło wówczas wiele ciepłych słów dodających otuchy i nadziei na jeszcze lepszy nowy rok. Podczas spotkania nie zabrakło tradycyjnych wigilijnych potraw i nastrojowej oprawy, w tle której rozbrzmiewały kolędy. Kolacja przebiegała w prawdziwie rodzinnej atmosferze. Zgodnie z tradycją zgromadzonych przy wigilijnym stole odwiedził także Święty Mikołaj z prezentami. Młodzież otrzymała świąteczne paczki pełne słodyczy. Tegoroczna Wigilia wprowadziła wszystkich w świąteczny nastrój i na długo pozostanie w pamięci, szczególnie młodzieży OHP, która rzadko ma okazję brać udział w spotkaniach w tak znamienitym gronie. Wojewódzki Komendant Podlaskiej WK- Stanisław Fiedorowicz zaprosił do świątecznego stołu m.in.: Jego Ekscelencję ks. Arcybiskupa Edwarda Ozorowskiego – Metropolitę Białostockiego, Jego Ekscelencję Najprzewielebniejszego Jakuba Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego reprezentował ks. Anatol Hajduczenia– Proboszcz Parafii Św. Apostołów Piotra i Pawła w Wasilkowie. Zaproszeni byli także ks. Jan Pochodowicz – Proboszcz Parafii Przemienienia Pańskiego w Wasilkowie, ks. Aleksander Klimiuk – Proboszcz Parafii Zaśnięcia NMP w Ostrowiu Północnym, Wicewojewoda Wojciech Dzierzgowski, z-ca Burmistrza Miasta Wasilków- Wiesław Dąbrowski, Bogusław Marian Panasiuk - Burmistrz Krynek. W imieniu Naczelnika Wydz. Prewencji KWP w Białymstoku przybyła na uroczystość podinspektor Bogusława Łuksza. Obecni byli także: Jarosław Niczyporuk - Komendant Policji w Wasilkowie, Jarosław Zalejski – Przewodniczący Rady Miejskiej w Wasilkowie, Jacek Hordejuk – Dyrektor Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Białymstoku, Irena Karpiuk – Dyrektor Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Białymstoku, Roman Szmyt – Prezes Stowarzyszenia Edukacji i Rynku Pracy w Łomży,  Jarosław Budnik - Dyrektor ZSZ w Dąbrowie Białostockiej, Jolanta Ostrowska - Dyrektor ZSZ i Gimnazjum SWEiRP w Wasilkowie, Irena Godlewska - Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wasilkowie, Teresa Malewicz- Kierownik Cechu Rzemiosł Różnych w Sokółce, Radosław Pyłko – z-ca kierownika działu produkcji Zakładu Produkcyjnego Eskimos w Sokółce. Kadrę Podlaskiej WK OHP w Białymstoku reprezentowali m.in.: Dyrektorzy CEiPM w Białymstoku, Łomży i Suwałkach,  Kierownik Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie Krystyna Antonowicz, Duszpasterz PWK OHP w Białymstoku – ks. Jan Nikodem Hołodok oraz kadra wychowawcza z Ośrodka.

Autor: Joanna Kowalska – wychowawca OSiW
Fot.: Elżbieta Kochanowicz-Klej – wychowawca OSiW

 

 

 

 

 

 


PRAPREMIERA PRZEDSTAWIENIA BOŻONARODZENIOWEGO W WASILKOWIE

05.12.2013 w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie członkowie koła taneczno-teatralnego przygotowali dla uczestników milą niespodziankę, zorganizowali w świetlicy przedpremierowy pokaz przedstawienia pod tytułem „Magia świąt” o tematyce bożonarodzeniowej. Spotkanie rozpoczęło się od przybliżenia uczestnikom tradycji związanej z obdarowywaniem się prezentami w dniu Świętego Mikołaja. Niektórzy po raz pierwszy usłyszeli historię związaną z postacią świętego biskupa Mikołaja z Miry, który otrzymany spadek przeznaczył na pomoc biednym i potrzebującym. Uczestnicy dowiedzieli się, że według legendy dary podsuwał anonimowo, co przyczyniło się do powstania tradycji podkładania prezentów w dniu szóstego grudnia. Największym wydarzeniem tego wieczoru była jednakże prezentacja przedstawienia przygotowanego przez koło teatralne na uroczystość wigilijną, która odbędzie się w dniu 12.12. 2013 roku. Tegoroczne jasełka w wykonaniu siedmioosobowego zespołu w rolach aniołów oraz wędrowców-pasterzy zaskoczyły widzów oryginalną formą oraz poetyckim ujęciem tematu. Na scenariusz złożyły się bowiem wiersze, poezja oraz kolędy i pastorałki, tworzące poruszającą historię w onirycznej scenerii. Wieczór był nie tylko okazją do integracji, ale także miał skłonić uczestników do refleksji na temat istoty zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Prowadzący spotkanie aktorzy z koła teatralnego podkreślali, że liczy się nie tyle prezent czy jego cena, co intencja, szlachetny cel. Dlatego uczestnicy OSiW w Wasilkowie pod patronatem Rady Młodzieżowej biorą również udział w przedświątecznych akcjach charytatywnych.

Autor i fot.: Joanna Kowalska – wychowawca OSiW

ANDRZEJKI W WASILKOWIE

W związku ze zbliżającymi się ostatkami 27.11.2013 r. w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie odbyła się zabawa andrzejkowa, podczas której jak nakazuje tradycja młodzież przepowiadała sobie przyszłość przy okazji dobrze się bawiąc. Uczestnicy tradycyjne leli wosk przez dziurkę od klucza, ustawiali buty do drzwi by się dowiedzieć, które z nich jako pierwsze stanie na ślubnym kobiercu oraz losowali imię przyszłego partnera życiowego. Interpretacja wróżb dostarczyła uczestnikom OSiW w Wasilkowie sporo emocji i zabawy. Impreza upłynęła w atmosferze czarów i magii.

Autor: Bartosz Daniszewski – wychowawca OSiW
Fot.: Barbara Jurczewska- wychowawca OSiW

 

EKOLOGICZNIE W WASILKOWIE

Członkowie koła ekologicznego w Ośrodku Szkolenia i Wychowania postanowili przekształcić hasła dotyczące przyjaznego środowisku stylu życia w czyny. Młodzi ekolodzy od początku roku szkolnego organizowali akcje mające na celu budowanie świadomości ekologicznej uczestników oraz osobistej odpowiedzialności za środowisko i zdrowie. Ukoronowaniem tej działalności była zorganizowana 25.11.2013 akcja pod hasłem „Popieram recykling”, która miała na celu propagowanie segregacji odpadów oraz ich ponownego wykorzystywania, a także proekologicznych nawyków w codziennym życiu. Organizatorzy poprzedzili to przedsięwzięcie kampanią informacyjną, przygotowali ulotki, plakaty, aby zachęcić jak największą liczbę osób do udziału w akcji. Młodzi ekolodzy specjalnie na tę okazję opracowali dziesięć zasad ekologicznego stylu życia, niektóre z nich poparli konkretnymi działaniami, tak było w przypadku sztandarowego hasła. We współpracy z komisją działającą w ramach sekcji higieniczno-sanitarnej młodzi ekolodzy dokonali zbiórki butelek plastikowych oraz makulatury. Organizatorzy zaprosili młodzież także do wspólnej zabawy- konkursu na najbardziej pomysłowe wykorzystanie surowców wtórnych. W efekcie z plastikowych butelek powstały między innymi ozdobione farbami i techniką decupage’u flakony. Każdy uczestnik otrzymał ulotkę zachęcająca do dbania o swoje zdrowie i środowisko z konkretnymi przykładami jak to zrobić niewielkim nakładem kosztów. Okazało się, że czasami wystarczy tylko zmiana przyzwyczajeń. Członkowie koła ekologicznego zaplanowali już następne przedsięwzięcia w ramach kolejnego modułu z ustalonego na początku roku szkolnego planu pracy, w najbliższym czasie będą konsekwentnie przekonywać mieszkańców internatu do oszczędzania zasobów odnawialnych i nieodnawialnych, wody oraz energii elektrycznej.

Autor i fot.: Joanna Kowalska – wychowawca OSiW

ZOSTANĘ MASTER CHEFEM


W ramach projektu „Europejski Certyfikat Mobilności Etapem do Kariery Master Chefa” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, uczestnicy Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie, będą mieli możliwość udziału w stażu zawodowym w Niemczech o specjalności kucharz. Pierwszym etapem projektu jest kurs języka niemieckiego, w którym bierze udział dziesięcioosobowa grupa. Od 21.11.2013r. jego uczestnicy podczas nauki języka będą mieli okazję przez 60 godzin poznać podstawy komunikowania się oraz typowe zwroty i nazwy związane z zawodem kucharza. Podczas stażu we Frankfurcie na przełomie lutego i marca 2014 r. młodzież sprawdzi swoje umiejętności językowe w praktyce, a także w codziennych kontaktach społecznych. Zdobyte umiejętności i doświadczenia zawodowe zaowocują w przyszłości uzyskaniem zatrudnienia jak również lepszym startem w dorosłe życie.

Autor i fot.: Marta Hakało – wychowawca OSiW

Dzień Życzliwości i Pozdrowień w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie

W dniu 21.11.2013 r. w OSiW w Wasilkowie odbył się Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Był to dzień, w którym uczniowie oraz pracownicy po wcześniejszych zgłoszeniach swoich pozdrowień za pomocą radiowęzła mogli przekazać uczestnikom OSiW-u coś miłego. Osoby, którym same pozdrowienia nie starczyły mogły zadedykować odbiorcom ich ulubioną piosenkę. Dzień Życzliwości i Pozdrowień okazał się trafnym pomysłem, w ciągu dnia pokój wychowawców OSiW w Wasilkowie był pełen osób, które chciały sprawić przyjemność innym. W ramach dnia Życzliwości i Pozdrowień na świetlicy została przeprowadza zabawa pn. Życzliwe słoneczko, której uczestniczyli przekazywali sobie słoneczko używając życzliwych zwrotów „proszę” przy wręczaniu go członkowi zabawy oraz „dziękuję” przy odbieraniu. Szczególne podziękowania należą się dla Sebastiana Milcza, który od kilku dni zbierał pozdrowienia i utwory od uczestników OSIW, a w trakcie dnia wytrwale stał przy mikrofonie i składał pozdrowienia.

Autor i fot.: Bartosz Daniszewski – wychowawca OSiW

 

SZKOLENIE NA WARSZTATACH BUDOWLANYCH W WASILKOWIE

W ciągu ostatnich lat notuje się wzrost zapotrzebowania pracodawców na wykwalifikowaną kadrę zawodową. Jednocześnie, według przedsiębiorców, dużym problemem jest znalezienie absolwenta szkoły zawodowej dobrze przygotowanego do zawodu ze znaczną wiedzą i umiejętnościami praktycznymi, w tym także posługiwaniem się sprzętem budowlanym. Aby ułatwić młodocianym pracownikom start na trudnym rynku pracy, instruktor ds. szkolenia na warsztatach budowlanych p. Robert Bieryło zaplanował cykl spotkań młodocianych pracowników z przedstawicielami liczących się na rynku budowlanym firm. Pierwsze szkolenie przeprowadzone przez pracowników firmy Fakro – producenta okien połaciowych odbyło się 20 listopada br. Program szkoleniowy obejmował prezentację multimedialną oraz pokaz montażu okna dachowego. Przedstawiciele firmy Fakro szczegółowo omówili cały proces montażu okna od przygotowania wszystkich elementów przez docieplenie, obrobienie po zabezpieczenie wstawionego już okna. Młodzież w trakcie szkolenia zadawała wiele pytań, co świadczy o zainteresowaniu i profesjonalnym podejściu do tematu. Planowane są kolejne szkolenia, ponieważ takie działania są najlepszą inwestycją w przyszłość zawodową młodzieży.

Autor i fot.: Anna Łukaszuk – kierownik warsztatów

ODPOWIEDZIALNOŚĆ KARNA OSÓB NIELETNICH

14 listopada w  OSiW w Wasilkowie odbyło się spotkanie z funkcjonariuszem  Komisariatu Policji w Wasilkowie starszym aspirantem, asystentem ds. nieletnich i patologii panem Piotrem Pachołkiem. Tematem spotkania była odpowiedzialność karna osób nieletnich. Pan aspirant wytłumaczył uczestnikom kim według prawa jest osoba małoletnia, nieletnia i dorosła. Przedstawił również podstawy prawne postępowania w sprawach karnych w stosunku do osób nieletnich. Ogromne poruszenie wśród młodzieży wzbudził fakt, iż osoba nieletnia za popełniony czyn karalny może być sądzona jako osoba dorosła. Uczestnicy spotkania uważnie słuchali wszystkich przykładów obrazowo przytaczanych przez funkcjonariusza policji, zadawali mnóstwo pytań próbując rozważać wszystkie sytuacje, które były omawiane oraz znaleźć podobieństwo do sytuacji, w których sami się znaleźli bądź mogą znaleźć. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem uczestników OSiW i zapewne nie było ostatnim w tym roku szkolnym.

Autor: Marta Hakało - wychowawca OSiW, Mirosław Kaczyński - wychowawca OSiW
Fot.: Mirosław Kaczyński - wychowawca OSiW


 

MISTRZOSTWA OSIW W WASILKOWIE W MINISIATKÓWCE 

07.11.2013 w OSiW w Wasilkowie odbyły się  mistrzostwa w minisiatkówce  uczestników OSiW w Wasilkowie, zespołów dwuosobowych. Rozgrywki piłki sitkowej cieszą się dużą popularnością zarówno wśród dziewcząt jak i chłopców. Celem turnieju była integracja młodzieży mieszkającej w internacie OSiW, propagowanie zdrowego stylu życia zgodnie z zasadą „w zdrowym ciele zdrowy duch" i aktywnego wypoczynku. Nieprzypadkowo turniej rozegrany został systemem „każdy z każdym”, gdyż ten sposób pozwolił na wyłonienie prawdziwej mistrzowskiej drużyny. Zwycięzcy zostali uhonorowani pamiątkowymi dyplomami. Mistrzostwa w minisiatkówce przebiegały w sportowej atmosferze przy aktywnym i głośnym dopingu zgromadzonych kibiców.
  
Autor i fot.: Arkadiusz Chlabicz – wychowawca OSiW

PAMIĘTAMY O OBCHODACH ŚWIĄT NARODOWYCH

11 listopada 2013 r. świętować będziemy 95-rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. To najważniejsze święto państwowe w roku jest obchodzone aby upamiętnić rocznicę uzyskania przez naród polski suwerenności państwowej. Uczestnicy OSiW w Wasilkowie pamiętając o doniosłych zdarzeniach z historii Polski postanowili uczcić pamięć tamtych wydarzeń. Mieszkańcy internatu wykonali okolicznościową gazetkę, nawiązującą do święta 11 listopada. Wcześniej pieczołowicie zbierali materiały i informację na ten temat. Następnie pod kierunkiem wychowawcy Ośrodka odbyła się pogadanka pod hasłem „Niepodległość i wolność”. Panel dyskusyjny cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczestników internatu, młodzież żywo interesowała się i dyskutowała o wydarzeniach z roku 1918. Kultywowanie tradycji narodowych jest ważnym ogniwem w kształtowaniu świadomości historycznej młodego pokolenia. Naród, który nie pamięta o swojej historii, zatraca swoją tożsamość narodową.

Autor: Mirosław Kaczyński – wychowawca OSiW
Fot.: Łukasz Milcz – uczestnik OSiW


PAMIĘTAMY

Uczestnicy Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie tak jak każdego roku wyszli z inicjatywą akcją pod hasłem „Pamiętamy”. 30.10.2013 wraz z wychowawcą młodzież udała się na pobliski cmentarz, by wspomóc służby miejskie w uprzątnięciu zapomnianych i opuszczonych grobów. Uczestnicy OSiW w ciszy czyścili pomniki i sprzątali porozrzucane śmieci, podnosili i mocowali na nowo leżące krzyże, zapalali znicze, a także odmawiali modlitwę za duszę zmarłych. Zatrzymując się przy kolejnych grobach, czytając ledwo widoczne już tablice, uczestnicy zaczęli się zastanawiać nad istotą Święta Zmarłych, dochodząc do wniosku, że jeśli chcemy być zapamiętani musimy być po prostu dobrymi ludźmi, a wtedy po naszej śmierci inni przechodząc obok naszego grobu przystaną, zapalą świeczkę, pomodlą się. Pamiętajmy zatem by przechodząc obok grobu bez świeczki przystanąć na chwilę, zapalić płomień, położyć kwiat. W tym tak szczególnym dniu nie zapominajmy o bliskich, którzy już odeszli i pamiętajmy o tych, o których inni już zapomnieli. Uczestnicy ośrodka w przededniu zbliżających się świąt  z chęcią przetaczają słowa wiersza Danuty Gellnerowej pt. "Dla tych, którzy odeszli", tj.:

„Dla tych
którzy odeszli w nieznany świat,
płomień na wietrze
kołysze wiatr.
Dla nich tyle kwiatów
pod cmentarnym murem
i niebo jesienne
u góry

Dla nich
harcerskie warty
i chorągiewek
gromada,
i dla nich ten dzień -
pierwszy dzień listopada”

Autor i fot.: Elżbieta Kochanowicz-Klej – wychowawca OSiW

POKAZ KOSMETYKÓW I WIZAŻU W WASILKOWIE

29.10.2013 r. w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie odbył  się pokaz najnowszych trendów kosmetycznych i sposobów pielęgnacji cery oraz warsztaty wykonania profesjonalnego makijażu. Zainteresowanie wśród młodzieży było ogromne, zwłaszcza dziewczęta bardzo chciały wykonać profesjonalny makijaż pod okiem doświadczonego wizażysty. Uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się z wieloma produktami w dziedzinie kosmetyków profesjonalnych, przyborów do pielęgnacji skóry i ciała, kosmetyków dekoracyjnych, pielęgnacji dłoni i paznokci. Odbył się również wykład dotyczący zasad zdrowego stylu życia. Uczestnicy zajęć z dużym zaangażowaniem brali udział w warsztatach, na których otrzymali praktyczną wiedzę na temat kreowania wizerunku za pomocą makijażu. Te informacje i umiejętności z pewnością będą atutem młodych osób wchodzących na rynek pracy.

Autor, Fot.: Barbara Jurczewska – wychowawca OSiW
 

WIECZÓR KULTURY CZECZEŃSKIEJ W OŚRODKU SZKOLENIA I WYCHOWANIA W WASILKOWIE

Jednym z priorytetów działalności przedstawicieli samorządu OSiW jest organizacja czasu wolnego uczestników w taki sposób, aby połączyć walory edukacyjne z dobrą zabawą i wartościową rozrywką. Z tego względu członkowie Rady Młodzieżowej postanowili w tym roku szkolnym kontynuować cykl wieczorów kultur, które cieszyły się dużym powodzeniem wśród uczestników. Pierwszym wydarzeniem z tej serii było spotkanie z przedstawicielami narodowości czeczeńskiej, które miało miejsce w świetlicy 28.10.2013 roku. Goście w atrakcyjny sposób przybliżyli młodzieży historię tej stosunkowo niewielkiej społeczności, która zajmuje terytorium będące częścią Federacji Rosyjskiej. Podczas prezentacji multimedialnej uczestnicy mieli okazję zetknąć się z folklorem czeczeńskim, posłuchać tradycyjnej muzyki, poznać zwyczaje weselne, ale także obejrzeć wstrząsające świadectwo, na które złożyły się między innymi obrazy powojennych zniszczeń. Duże wrażenie na widzach wywarło porównanie fotografii zrobionych tuż po zakończeniu wojny w 2009 roku z aktualnymi zdjęciami pięknego, prosperującego regionu z dobrze rozwiniętą infrastrukturą. Goście, którzy dziewięć lat temu byli zmuszeni opuścić swoją ojczyznę, podkreślali, że w dalszym ciągu obywatele narodowości czeczeńskiej są prześladowani, zwłaszcza młodzi ludzie, a o okropieństwach wojny wciąż przypominają wybuchy min, które pozostawiło wojsko rosyjskie. Interesującym tematem do dyskusji okazał się także stosunek Polaków do mniejszości etnicznych, uchodźców, przedstawicieli innych kultur i religii. Goście, którzy zetknęli się osobiście z postawami ksenofobicznymi, starali się obalić stereotypy dotyczące ich narodu i przestrzec przed konsekwencjami braku tolerancji. Wystąpienie młodych ludzi, którzy z dumą opowiadali o swoim kraju było świetną lekcją patriotyzmu dla uczestników Ośrodka, a także okazją do refleksji nad własnymi postawami. Zakończenie wieczoru stanowił poczęstunek, na który złożyły się przygotowane przez gości tradycyjne wyroby cukiernicze, między innymi czeczeńska chałwa. 

Autor i fot.: Marta Hakalo - wychowawca OSiW OHP w Wasilkowie

WYCIECZKA DO WARSZAWY

24.11.2013 r. młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie uczestniczyła w wycieczce do Warszawy. Głównym celem podróży było Centrum Nauki Kopernika i wszelkie jego atrakcje. Muzeum podzielone jest na siedem tematycznych sektorów: świat ruchu, człowiek i środowisko, strefa światła, korzenie cywilizacji, galeria bzz, generacja i park odkrywców. Na każdej tematycznej wystawie znajdują się eksponaty, gdzie można wykonać wiele doświadczeń, aby samemu przekonać się jak rozchodzą się fale dźwiękowe, zajrzeć w głąb ludzkiego organizmu, poznać własności światła, poczuć się jak ptak czy zgłębić tajniki ludzkiej psychiki. Centrum Nauki Kopernik to jedyne muzeum, gdzie zwiedzanie polega na wykonywaniu doświadczeń, dotykaniu, próbowaniu i odczuwaniu na własnej skórze - dlatego też wiadomości tam zdobyte zostają w pamięci na długo. Uczestnicy Ośrodka zgodnie uznali, że Centrum Nauki Kopernik to wyjątkowo ciekawe miejsce, można tam zdobyć dużą wiedzę - nauka przez zabawę, czyli to, co młodzież lubi najbardziej. Uczestnicy wycieczki mieli możliwość poznania historycznych znanych miejsc naszej stolicy, m.in.: Syrenki Warszawskiej, Zamku Królewskiego, Pałacu Kultury oraz nowoczesnych ciekawostek architektonicznych Mostu Świętokrzyskiego i Stadionu Narodowego.

Autor: Beata Bratumił – kierownik internatu OSiW
Fot.: Marta Hakało – wychowawca OSiW

MÓWIMY „NIE” ALKOHOLOWI I INNYM UŻYWKOM

W ramach zajęć programu profilaktycznego 22 października 2013 roku w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie odbyło się spotkanie z panem Piotrem i Marcinem, którzy uwolnili się od nałogu alkoholowego. O swoich przeżyciach i problemach zechcieli opowiedzieć naszej młodzieży po to, aby przestrzec młodych ludzi przed niebezpieczeństwem uzależnienia się od alkoholu i jego konsekwencji. Nic tak nie oddziałuje na psychikę młodego człowieka jak świadectwo osoby, która dotknęła problemu osobiście. Każde sięgniecie po alkohol i narkotyki jest niezależnym osobistym wyborem dokonywanym przez człowieka. Jednym z najistotniejszych sposobów pomagania młodzieży jest pomoc w dokonywaniu odpowiedzialnych wyborów. Droga młodego człowieka obfituje w różne sytuacje życiowe, gdzie ważną rolę odgrywa grupa rówieśnicza oraz osoby dorosłe, z którymi ma do czynienia. Spotkanie miało na celu uzmysłowienie młodzieży jak poważne i dramatyczne są skutki uzależnienia od alkoholu oraz innych używek.
  
Autor i fot.: Barbara Jurczewska – wychowawca OSiW

INAUGURACJA ROKU SZKOLENIOWEGO W ZASADNICZEJ SZKOLE ZAWODOWEJ IM. NIKODEMA SULIKA W DĄBROWIE BIAŁOSTOCKIEJ

17.10.2013 w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Dąbrowie Białostockiej odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkoleniowego. Uczniów klasy I wielozawodowej powitał wychowawca klasy pan Tomasz Sztukowski oraz wychowawca OSiW pani Elżbieta Kochanowicz-Klej. Podczas spotkania nowo przyjęci uczestnicy zostali zapoznani z działalnością Ochotniczych Hufców Pracy, omówione również zostały zagadnienia dotyczące odbywania przez uczestników zajęć praktycznych w różnych zakładach pracy. Następnie odczytany został list Komendanta Głównego OHP Mariana Najdychora skierowany do uczestników, w którym znalazły się życzenia sukcesów i owocnej nauki. Nowi uczestnicy byli bardzo zainteresowani działalnością OSiW OHP w Wasilkowie, zadawali mnóstwo pytań, na które wyczerpująco odpowiadał przedstawiciel OHP. Po części oficjalnej odbyły się zajęcia integracyjne mające na celu bliższe poznanie się uczestników oraz nawiązanie kontaktu z nowym wychowawcą.

Autor i fot.: Elżbieta Kochanowicz-Klej – wychowawca OSiW

SPOTKANIE W CRRIP W BIAŁYMSTOKU

W czwartkowe popołudnie 17.10.2013 r., w Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Białymstoku odbyło się spotkanie  uczestników Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie realizujących naukę w formie pozaszkolnej. Spotkanie rozpoczęła pani dyrektor CRRiP – Irena Karpiuk, która skierowała do młodzieży kilka słów dotyczących inauguracji roku szkoleniowego 13/14. Następnie uczestnicy wzięli udział w zajęciach integracyjnych, mających na celu wzajemne poznanie. Gry i zabawy stworzyły szansę zbudowania pozytywnych relacji w grupie oraz rozwijania umiejętności społecznych. Ostatnim punktem spotkania były wystąpienia uczestników, którzy w mijającym roku mieli możliwość skorzystania z wyjazdów zagranicznych w ramach projektów współfinansowanych ze środków UE. Młodzież stanęła na wysokości zadania, przygotowując ciekawe prezentacje multimedialne, które zachęciły pozostałych uczestników do udziału w przyszłych projektach.

Autor i fot.: Marta Hakało – wychowawca OSiW

 


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W WASILKOWIE

14 października 2013 w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie odbyła się uroczystość z okazji święta oświaty. Spotkanie rozpoczęło się od wystąpienia Kierownik Krystyny Antonowicz, która odczytała słowa Komendanta Głównego OHP Mariana Najdychora skierowane do młodzieży. Pozostali przedstawiciele kadry również dołączyli się do życzeń, szczególnie podkreślając konieczność zaangażowania obu stron, uczniów i nauczycieli, wychowawców w proces edukacji. Młodzież przygotowała wystąpienie, które rozpoczęło się od części artystycznej nawiązującej do okoliczności historycznych powołania Komisji Edukacji Narodowej. Następnie przedstawiciele wychowanków złożyli życzenia oraz podziękowania kadrze. Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem przygotowanym przez uczestników warsztatów gastronomicznych.

Autor: Joanna Kowalska – wychowawca OSiW
Fot.: Beata Bratumił – wychowawca OSiW

WIECZÓR PEŁEN ATRAKCJI W OSIW W WASILKOWIE


Przedstawiciele Samorządu Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie za główny cel działalności przyjęli integrację uczestników oraz organizowanie różnego typu imprez. W dniu 09.10.2013 r. odbyło się pierwsze wydarzenie z tego cyklu. Był to wieczór pełen atrakcji, okazja do świetnej zabawy oraz lepszego wzajemnego poznania uczestników. Pierwszy punkt programu stanowił multimedialny quiz „Cudze chwalicie, swego nie znacie” dotyczący uroków regionu, jego bogactwa przyrodniczego, kulturowego oraz atrakcji turystycznych. Do udziału w quizie nie brakowało chętnych. Każdy uczestnik otrzymał kartę, na której należało zaznaczyć poprawne odpowiedzi. Okazało się, że młodzież posiada dużą wiedzę na temat regionu, a zwycięzca zdobył komplet punktów. Kolejną atrakcją był turniej piłki siatkowej, w którym udział wzięły cztery drużyny: nowo przybyli uczestnicy, kadra OSiW, reprezentacja zespołu szkół z Brańska oraz uczestnicy kontynuujący naukę w Ośrodku. Sportowa walka była zacięta, ale nikt nie zapomniał o zasadzie fair play. Wyrównana rywalizacja nabrała dodatkowych rumieńców, gdy do gry dołączyła drużyna wychowawców. Ostatecznie zwyciężył zespół tzw. „starych uczestników”. Wiele emocji wzbudził również konkurs przeciągania liny. I tym razem sukces odnieśli wychowankowie kontynuujący naukę. Ostatnią atrakcją było artystyczne malowanie twarzy w wykonaniu członków koła plastycznego. Sprawna organizacja, kampania promująca wydarzenie oraz zaangażowanie członków Rady Młodzieżowej sprawiły, że impreza integracyjna okazała się sukcesem zarówno pod względem frekwencji, jak i niezapomnianych wrażeń. Co najważniejsze w przypadku tego typu inicjatyw, młodzież miała okazję zintegrować się, nauczyć się współpracy oraz w sposób konstruktywny spędzić wolny czas.

Autor: Joanna Kowalska – wychowawca OSiW
Fot.: Arkadiusz Chlabicz – wychowawca OSiW

PIERWSZE ZAJĘCIA SEKCJI HIGIENICZNO-SANITARNEJ

Dbałość o ład  i porządek w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie oraz higiena osobista uczestników jest pierwszoplanowym zadaniem sekcji higieniczno-sanitarnej. W pierwszym tygodniu października w ramach działalności sekcji młodzież internatu uczestniczyła w zajęciach koła. W dbałości o porządek i zdrowie wdrożono nowo przybyłych  mieszkańców internatu w zasady dbania o ład i porządek, gdyż jest to jeden z ważniejszych elementów życia codziennego. Zgłosili się uczniowie chętni do  udziału w sekcji, wyznaczone zostały osoby odpowiedzialne za sprawdzanie czystości w pokojach. Codzienne monitorowanie czystości zaowocowało ogólnie panującym porządkiem. Jak co roku ruszył konkurs na „najczystszy salon”, w związku z którym każdemu uczestnikowi OSiW zależy teraz na jego wygraniu. Oby zapał do dbania o czystość nie minął i zaowocował miłym, przytulnym wystrojem pomieszczeń mieszkalnych.

Autor i fot.: Barbara Jurczewska – wychowawca OSiW OHP

PRACA, NAUKA, ZABAWA

Nowy rok szkolny to również dla młodocianych pracowników z OSiW OHP w Wasilkowie nowy, często pierwszy rok nauki zawodu. Młodzież rozpoczęła w drugiej połowie września zajęcia w warsztatach. Po zakończonych szkoleniach BHP i instruktażach na stanowiskach pracy był czas na zapoznanie się z codziennymi zajęciami. Obecnie przed młodzieżą stoi wiele zadań, które często wymagają  zharmonizowanej pracy zespołowej. Aby ułatwić ten trudny moment budowania więzi w grupie, instruktorzy ds. szkolenia na warsztatach w OSiW zorganizowali imprezę integracyjną. Wspólna zabawa sprzyja poznawaniu siebie nawzajem, wzbogaca wzajemne kontakty, pomaga w odkrywaniu radości bycia z sobą i w tworzeniu pogodnej atmosfery. Imprezę rozpoczęło ognisko, jesienny klimat zachęcał do wspólnych refleksji podczas pieczenia kiełbasek. Wiele radości i emocji wśród młodzieży wzbudziły różnego rodzaju konkurencje m.in. bieg w worku, rzut butem, przeciąganie liny. Wszystkie dyscypliny cieszyły się zainteresowaniem, a zwycięzcy w poszczególnych konkurencjach otrzymali drobne nagrody. Wspólna zabawa w atmosferze relaksu zachęciła do wspólnej pracy, która z pewnością przyniesie wymierne efekty w postaci dobrych ocen i zdanych egzaminów.

Autor i fot.: Anna Łukaszuk – kierownik warsztatów szkoleniowych w OSiW

SEKCJA SPORTOWA W OSIW W WASILKOWIE WZNAWIA DZIAŁALNOŚĆ

W bieżącym roku szkolnym 2013/2014, wzorem lat ubiegłych w OSiW w Wasilkowie wznowiła działalność sekcja sportowa. Powołano, kierując się zainteresowaniem uczestników internatu, zajęcia z następujących dyscyplin sportowych: piłki nożnej, siatkówki, koszykówki, unihokeja. Cyklicznie zaplanowano zajęcia na siłowni. Nowością od tego roku szkolnego są profesjonalne treningi badmintona, prowadzone przez trenera, które cieszą się dużą popularnością wśród młodzieży. Powrócono także do treningów karate pod okiem fachowca w tej dziedzinie. W dziedzinie sportu i rekreacji OSiW w Wasilkowie otworzył się na miejscową społeczność. Mieszkańcy Wasilkowa w wyznaczonych dniach tygodnia mogą korzystać z bazy sportowej Ośrodka i miło spędzić wolny czas. Głównym zadaniem działalności sekcji sportowej jest integracja uczestników OSiW w Wasilkowie, aktywne spędzanie czasu i dobra zabawa. Innym zadaniem jest również wspieranie wszelkich działań mających na celu integrację środowiska, szerzenie wiedzy zdrowotnej oraz dbałość o wysoki poziom etyki i propagowanie wychowawczej roli sportu.

Autor i fot.: Mirosław Kaczyński – wychowawca OSiW

PROJEKT EKOLOGICZNY


Realizacja projektu „Edukacja proekologiczna młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej ze środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym” w Ośrodku Szkolenia i Wychowania dobiega końca. Od początku roku szkolnego uczestnicy prowadzili intensywną akcję informacyjną mającą na celu upowszechnienie nawyku segregacji odpadów wśród nowo przybyłych mieszkańców internatu. Podczas oceny wyników zbiórki surowców wtórnych okazało się jak wiele może zdziałać konsekwencja i przestrzeganie ekologicznych reguł podczas wykonywania codziennych czynności. Ustawione w widocznych miejscach pojemniki na papier i plastik w znacznym stopniu ułatwiły sortowanie śmieci, efekty przyniosły także kampanie promujące proekologiczne zachowania. W całym internacie pojawiły się tablice i plakaty zachęcające do ochrony środowiska. W drugim tygodniu września odbył się konkurs wiedzy ekologicznej, którego tematyka dotyczyła podstawowych zagadnień z zakresu ochrony środowiska i zagrożeń związanych z degradacją zasobów naturalnych. Pytania różniły się stopniem trudności, zwycięzca musiał się wykazać wiedzą dotycząca zarówno efektu cieplarnianego, recyklingu, czyli ogólnie znanych pojęć, jak i bardziej skomplikowanych zagadnień związanych z formami ochrony przyrody. Okazało się, że uczestnicy projektu z OSiW w Wasilkowie mają dużo wiadomości z zakresu ochrony środowiska i wyniki konkursu były dla organizatorów miłym zaskoczeniem. Świadczy o tym fakt, że działania podjęte w ramach projektu przyniosły efekty w postaci podniesienia poziomu świadomości ekologicznej młodych ludzi. W dniu 23.09.2013 odbyły się warsztaty selekcji, utylizacji i wykorzystania odpadów oraz surowców wtórnych, które poprowadził specjalista. Była to świetna okazja do usystematyzowania zdobytych wcześniej wiadomości i uszczegółowienia zagadnień związanych z gospodarką odpadami. Uczestnicy na zajęciach opracowali katalog reguł pozytywnego oddziaływania na środowisko oraz wykonali schematy porządkujące ekologiczne pojęcia, definicje i zależności między nimi. Z pewnością wyżej wymienione przedsięwzięcia w ramach projektu przyczyniły się do wykształcenia wśród uczestników poczucia osobistej odpowiedzialności za stan środowiska, wytworzenia nawyku zbiórki selektywnej oraz oszczędzania energii.

Autor i fot.: Joanna Kowalska – wychowawca OSiW

WYBORY DO RADY MŁODZIEŻOWEJ W OSIW W WASILKOWIE

23.09.2013 w OSiW OHP w Wasilkowie odbyły się wybory do Rady Młodzieżowej, w których wzięli udział wszyscy uczestnicy Ośrodka. Przed wyborami każdy z wychowawców przedstawił dwóch kandydatów ze swojej grupy do RM. W drodze głosowania wyłoniono przedstawicieli samorządu: przewodniczącego, zastępcę przewodniczącego, sekretarza i rzecznika praw uczestników. Zadania, jakim sprostać muszą nowi członkowie RM wspierani przez opiekuna samorządu to: organizowanie i zachęcanie całej społeczności uczestników do należytego spełniania obowiązków wynikających z regulaminu internatu, przedstawianie kierownictwu, Radzie Pedagogicznej, Radzie Rodziców opinii i potrzeb społeczności uczniowskiej. RM ma prawo przedstawić wnioski we wszystkich sprawach samorządu, w szczególności dotyczących realizacji praw uczestników takich jak: rozwijanie zainteresowań naukowych, kulturalnych oraz sportowych uczestników, organizowanie wypoczynku i rozrywki, wszelkiego typu imprez, organizowanie pomocy koleżeńskiej uczniom napotykającym trudności w szkole, zapobieganie konfliktom, rozstrzyganie sporów między uczestnikami oraz podejmowanie działań mediacyjnych, prowadzenie kroniki OSiW. Przewodniczący RM OSiW OHP w Wasilkowie ponosi dużą odpowiedzialność, jego zadaniem jest dawać dobry przykład pozostałym kolegom i koleżankom, dbać o ich potrzeby, być aktywnym i obiektywnym. Ma również za zadanie reprezentować Ośrodek na zewnątrz. Przed RM w tym roku szkolnym było dużo pracy i zadań do wykonania. Pierwsze posiedzenie zaowocowało pomysłami na inicjatywę młodzieżową oraz opracowaniem planu pracy Rady, której działalności przyświeca motto Janusza Korczaka: „Samorząd jest to właściwie praca organizowana po to, aby jednakowo dobrze działo się wszystkim, którzy razem uczą się, działają... Żeby jeden drugiego nie krzywdził, nie przeszkadzał, nie dokuczał... Żeby świadczył przysługi, pomagał, opiekował się, pilnował porządku
i praworządności ...”.

Autor i fot.: Marta Hakało – wychowawca OSiW

PROGRAM ADAPTACYJNO-INTEGRACYJNY W WASILKOWIE

Pierwsze tygodnie września w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie upłynęły pod znakiem adaptacji oraz integracji uczestników. Przed młodymi ludźmi stoi wiele wyzwań, dlatego nad odnalezieniem się w nowej sytuacji mieszkańców internatu czuwa kadra oraz doświadczeni członkowie Rady Młodzieżowej, którzy dbają w szczególności o czas wolny uczestników. Codziennie po południu, od poniedziałku do piątku, funkcjonuje świetlica środowiskowa, w której odbywają się zajęcia plastyczne, taneczne i sportowe. Dzięki nim udało się wyłowić prawdziwe talenty gdyż kilku nowo przybyłych uczestników okazało się świetnymi tancerzami i tak zrodził się pomysł zorganizowania grupy tanecznej. W Ośrodku funkcjonują również koła zainteresowań, odbyły się już pierwsze zajęcia organizacyjne, ale rekrutacja chętnych wciąż trwa. Pierwsze efekty pracy koła plastycznego można podziwiać w świetlicy, o której wystrój zadbali członkowie sekcji. Intensywne treningi prowadzi także opiekun koła sportowego. Szczególną popularnością wśród uczestników cieszą się treningi piłki nożnej, karate, badmintona oraz zajęcia w siłowni. Członkowie koła informatycznego z kolei zgłosili pomysł wydawania gazetki, przygotowali już dokumentację fotograficzną oraz przeprowadzili wywiady do pierwszego numeru. Znaczącym wydarzeniem w życiu społeczności internatu są wybory do Rady Młodzieżowej, w której działaniach przejawia się idea samorządności- istotny element wychowania. Głosowanie zostało poprzedzone kampanią informacyjną dotyczącą funkcjonowania Rady, której motto, autorstwa Janusza Korczaka, brzmi: „Samorząd jest to właściwie praca organizowana po to, aby jednakowo dobrze działo się wszystkim, którzy razem uczą się, działają... Żeby jeden drugiego nie krzywdził, nie przeszkadzał, nie dokuczał... Żeby świadczył przysługi, pomagał, opiekował się, pilnował porządku i praworządności ...” . Zadania, którym sprostać muszą nowi członkowie RM, wspierani przez kolegów pełniących tę funkcję już drugą kadencję oraz opiekuna samorządu to: organizowanie i zachęcanie całej społeczności uczestników do należytego spełniania obowiązków wynikających z regulaminu internatu, przedstawianie kierownictwu, Radzie Pedagogicznej, Radzie Rodziców opinii i potrzeb społeczności uczniowskiej. RM ma prawo przedstawić wnioski we wszystkich sprawach samorządu, w szczególności dotyczących realizacji praw uczestników takich jak: rozwijanie zainteresowań naukowych, kulturalnych, sportowych uczestników, organizowanie wypoczynku i rozrywki, wszelkiego typu imprez, organizowanie pomocy koleżeńskiej uczniom napotykającym trudności w szkole, zapobieganie konfliktom i rozstrzyganie sporów między uczestnikami. Wrzesień w OSiW w Wasilkowie to czas intensywnej pracy wychowawczej, której efekty będą rzutowały na cały rok szkolny, z tego względu wszyscy dokładają wszelkich starań, aby proces integracji nowych uczestników przebiegał spokojnie i w dobrej, budującej atmosferze.

Autor: Joanna Kowalska – wychowawca OSiW
Fot.: Mirosław Kaczyński – wychowawca OSiW

WASILKÓW: UROCZYSTOŚĆ ROZPOCZĘCIA ROKU SZKOLNEGO 2013/2014

2 września 2013 w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014. Uczniów Gimnazjum i Szkoły Zawodowej Stowarzyszenia Wspierania Edukacji i Rynku Pracy o godzinie jedenastej powitała dyrektor szkoły oraz nauczyciele. Dyrektor przedstawiła wychowawców poszczególnych klas, a oni, już w salach lekcyjnych, zapoznali młodzież z planem zajęć i omówili sprawy organizacyjne. Natomiast o godzinie czternastej w świetlicy odbyło się rozpoczęcie roku szkoleniowego oraz spotkanie młodzieży zakwaterowanej w internacie, które rozpoczęła Kierownik OSiW w Wasilkowie Krystyna Antonowicz od przedstawienia kadry, wychowawców oraz instruktorów nauki zawodu. Następnie został odczytany list od Komendanta Głównego OHP Mariana Najdychora skierowany do uczestników oraz pracowników, w którym znalazły się życzenia sukcesów i satysfakcji, owocnej nauki i pracy. Pani Kierownik w przemówieniu podkreśliła znaczenie pomyślnego pokonywania kolejnych etapów kształcenia, wartość zdobytej wiedzy oraz osobistego rozwoju, wskazała właściwe wzorce postępowania, a także przestrzegła młodzież przed lekceważącym traktowaniem nauki szkolnej i praktyk zawodowych oraz przed podejmowaniem pochopnych życiowych decyzji. Z kolei Kierownik Internatu Beata Bratumił zapoznała uczestników z regulaminem internatu, a także zwróciła szczególną uwagę młodzieży rozpoczynającej kolejny rok nauki na właściwą postawę wobec nowych kolegów i koleżanek, pełną zrozumienia i życzliwości oraz gotowości do koleżeńskiej pomocy. Przedstawiciele kadry Ośrodka udzielili uczestnikom odpowiedzi na pytania oraz szczegółowych informacji dotyczących planu dnia i spraw organizacyjnych.

Autor i fot.: Joanna Kowalska – wychowawca OSiW w Wasilkowie

BEZPIECZNE WAKACJE W WASILKOWIE

W okresie wakacji kadra Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie przygotowała dla młodzieży ze społeczności lokalnej i uczestników Ochotniczych Hufców Pracy wiele atrakcji w ramach programu „Bezpieczne Wakacje”. Przedsięwzięcie zostało poprzedzone akcją informacyjną w miejscowej szkole oraz MOPS, stąd zapewne duże zainteresowanie projektem. Program rozpoczął się od zajęć informacyjno – edukacyjnych, mających na celu zapoznanie młodzieży z zasadami bezpiecznego wypoczynku oraz trening umiejętności postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa, zdrowia, życia. Dla młodych artystów organizowane są zajęcia plastyczne pod hasłem „Bezpieczne Wakacje”. W trakcie trwania programu codziennie odbywają się turnieje promujące jedną z dyscyplin: unihokej, halową piłkę nożną, tenis stołowy, siatkówkę, koszykówkę. Zajęcia sportowe dostarczają wiele emocji i uczą zdrowej rywalizacji. Podczas zajęć świetlicowych młodzież rozwija także zainteresowania taneczne z wykorzystaniem konsoli, która dzięki czujnikowi odczytującemu ruch użytkownika pozwala na interakcję. Uczestnicy z zapałem ćwiczyli skomplikowane układy choreograficzne. Dużym powodzeniem cieszyły się także bardziej tradycyjne formy rozrywki, w tym gry planszowe oraz „piłkarzyki”. Atrakcyjnie spędzony czas wolny na pewno pozwoli młodzieży zregenerować siły przed powrotem do zajęć szkolnych.

Autor i fot.: Beata Bratumił – kierownik internatu OSiW

Wzajemne poznanie – wspólne budowanie – międzynarodowa wymiana młodzieży w Wasilkowie


W dniach 05-12.08.2013 w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie odbyła się międzynarodowa wymiana młodzieży pt. „Wzajemne poznanie – wspólne budowanie” realizowana w ramach Polsko–Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży. Wzięło w niej udział 20 młodych ludzi z Litwy i Polski, w tym młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie, oraz po 2 opiekunów z każdego kraju. Głównym celem wymiany było „poznanie sąsiada zza miedzy” tj. zwiększenie wiedzy młodych ludzi na temat litewskich i polskich obyczajów, tradycji, kultury, języka. Wzajemne poznanie miało nastąpić poprzez wspólne zbudowanie kominka grillowego. Każdego dnia część uczestników w grupach międzynarodowych pracowała nad budową kominka. Pozostali uczestnicy pod okiem instruktora ćwiczyli układ taneczny, by zaprezentować go podczas imprezy integracyjnej na zakończenie projektu. Ponadto odbyły się liczne wyprawy edukacyjne między innymi do Świętej Wody, Muzeum Wsi w Jurowcach, Arboretum w Poczopku oraz Supraśla. Podczas wypraw edukacyjnych młodzież uczestniczyła w warsztatach drzeworytu oraz pisania ikon. W trakcie zwiedzania Supraśla młodzi ludzie odwiedzili Muzeum Ikon. Jednym z punktów programu była też gra miejska w Białymstoku. Młodzież miała za zadanie w grupach międzynarodowych odszukanie zabytków, sfotografowanie ich a następnie przedstawienie krótkiej historii. Ponadto uczestnicy wymiany organizowali szereg gier integracyjnych i sportowych, wieczory kultur, ognisko integracyjne oraz międzynarodowe karaoke. W niedzielne popołudnie odbyła się impreza integracyjna z udziałem środowiska lokalnego. Przy wspólnie zbudowanym kominku, uczestnicy wymiany przedstawili galerię zdjęć z przebiegu działań projektowych, zatańczyli wspólnie opracowany układ taneczny, oraz ludowy taniec litewski. Częstowali zebranych potrawami z grilla oraz regionalnymi przysmakami przygotowanymi samodzielnie na warsztatach gastronomicznych. Wszystkim zajęciom towarzyszył dobry humor i przyjazna atmosfera. Młodzież wyjechała z wymiany zadowolona i pełna wrażeń, bogatsza nie tylko o wiedzę na temat tradycji i kultur występujących w sąsiednim kraju, ale także o nowych przyjaciół z zagranicy.

Autor: Mirosław Kaczyński – wychowawca OSiW w Wasilkowie
Fot.: Alicja Joka – sp. ds. wdrażania programów europejskich i współpracy międzynarodowej

 

MIĘDZYNARODOWA WYMIANA MŁODZIEŻY W HOLANDII

Podlaska Wojewódzka Komenda OHP od kilku lat bierze udział w programach przeznaczonych dla młodych ludzi, które są współfinansowane przez Unię Europejską, prowadzi między innymi współpracę w ramach projektu „Młodzież w działaniu”. Wymiernym efektem tej kooperacji była międzynarodowa wymiana młodzieży „Xenophobic Reaction is Affecting Youngsters (X-RAY)” zorganizowana w dniach 8-21 lipca br. w Holandii, w której wzięła udział młodzież z Bułgarii, Włoch, Litwy, Finlandii, Chorwacji, Polski oraz Holandii. Naszą ojczyznę reprezentowali młodzi ludzie z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie. Właściwe przygotowania do udziału w tym projekcie młodzież z OSiW w Wasilkowie rozpoczęła kilka tygodni wcześniej organizując spotkania, podczas których odbywały się konwersacje w języku angielskim, dyskuje na temat zjawiska ksenofobii a także został przygotowany program na tzw. „polski wieczór”. Młodzi ludzie zdobywali także wiedzę na temat krajów biorących udział w wymianie, ich kultury, zwyczajów itp. Na kilka tygodni przed wymianą została stworzona specjalna strona internetowa dla uczestników z wykorzystaniem mediów społecznościowych, gdzie wszyscy mieli okazję zaprezentować się, wymienić opinie, podzielić się oczekiwaniami wobec projektu.  Dla młodzieży z Polski była to wielka przygoda związana z pierwszym w życiu wyjazdem za granicę oraz międzynarodową współpracą. Program projektu obejmował trzy moduły: pierwszy związany był z szeroko pojętą integracją młodzieży, wzajemnym poznawaniem kultury ojczystych krajów, zabawami, grami, ćwiczeniami typu „energizer”. Drugi obszar działania obejmował warsztaty, podczas których młodzi ludzie pogłębiali wiedzę z zakresu ksenofobii, dyskutowali na temat etnocentryzmu, uprzedzeń, stereotypów, dyskryminacji, rasizmu, braku tolerancji oraz opracowywali rozwiązania dotyczące poprawy w konkretnych sytuacjach, na podstawie zdobytych podczas wymiany doświadczeń i przykładów. Trzecim rodzajem aktywności były wycieczki oraz zwiedzanie. Uczestnicy mieli okazję podczas gry miejskiej, realizując zadania zlecone przez organizatorów, poznać najbliższą okolicę-miejscowość Gasselternijveen. Niezapomniane wrażenia pozostawiła wycieczka do Amsterdamu, podróż barką po kanałach, spacer na wysokości pośród koron drzew w parku „Boomkroonpad” w miejscowości Borger, a także wyprawy  rowerowe. Wizyta w centrum pamięci w Westerbork, gdzie podczas II wojny światowej znajdował się obóz przesiedleńczy była przyczynkiem do dyskusji dotyczącej tragicznych skutków ksenofobii oraz dyskryminacji. Młodzież dzieliła się własnymi przemyśleniami oraz pomysłami dotyczącymi  tematu wymiany realizując prezentacje multimedialne. Moc wrażeń oraz nowych doświadczeń zaowocowała większą świadomością na temat zagrożeń związanych z przejawami braku tolerancji i negatywnymi zjawiskami w społeczeństwach. Okazało się jak wiele może zdziałać każdy z nas w codziennym życiu na rzecz poprawy komunikacji we własnych społecznościach i w efekcie poprawy relacji międzyludzkich i walki z szeroko rozumianym wykluczeniem.
Wymiana młodzieży stanowiła także okazję do integracji międzykulturowej. Wielkim sukcesem okazał się wieczór kultury polskiej, podczas którego młodzież przedstawiła prezentacje dotyczące polskich tradycji i zwyczajów. Organizatorzy wieczoru zadbali także o atmosferę i odpowiedni, biało-czerwony wystrój sali, był także poczęstunek dla uczestników, polskie słodycze, nie zabrakło oczywiście krówek, które wszystkim bardzo smakowały. Finałem wieczoru był wspólny taniec, tradycyjny polonez, który do tego stopnia spodobał się uczestnikom, że tańczony był kilkakrotnie.
Ostatnim punktem wymiany był wieczór pożegnalny, który dostarczył wszystkim wielu wzruszeń i pozytywnych emocji. Podczas uroczystości każdy uczestnik otrzymał certyfikat potwierdzający udział w międzynarodowym projekcie. Podczas końcowej oceny projektu nikt nie miał wątpliwości, że było to niezwykle udane przedsięwzięcie, które zaowocuje w przyszłości otwartymi i kreatywnymi postawami młodych ludzi w zakresie międzykulturowych kontaktów.

Autor, Fot.: Joanna Kowalska – wychowawca OSiW
 

PRZYGOTOWANIE DO WYMIANY


W dniach 5-12 sierpnia br. w OSiW w Wasilkowie odbędzie się międzynarodowa wymiana młodzieży pt. „Wzajemne poznanie-wspólne budowanie” w ramach Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży. W związku z tym 3 lipca br. uczestnicy oraz kadra OSiW po raz kolejny spotkali się w celu omówienia harmonogramu zajęć przypisania obowiązków uczestnikom, oraz przygotowania niezbędnych materiałów do realizacji przedsięwzięć podczas wymiany. Do najważniejszych zadań należało zorganizowanie wieczoru kultury polskiej, przygotowanie gier i zabaw integracyjnych, a także zaprezentowanie organizacji. Duże zainteresowanie i entuzjazm wzbudziło wspólne budowanie kominka na terenie przylegającym do budynku Ośrodka, gdzie będzie można spędzać miło czas wolny. Uczestnicy z zadowoleniem stwierdzili, że nie będą mieli czasu na nudę podczas wymiany. Z niecierpliwością czekają na wspólne spotkanie z młodzieżą litewską.

Autor i fot.: Mirosław Kaczyński – wychowawca OSiW

ZAKOŃCZENIE ZAJĘĆ TANECZNYCH

27 czerwca br. w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie odbyło się podsumowanie pracy świetlicy środowiskowej oraz uroczyste zakończenie roku 2012/2013 grupy tanecznej i akrobatycznej. Przedstawiciele klubu „Organistówka” podsumowali dokonania młodych tancerzy i akrobatów wręczyli pamiątkowe dyplomy i słodycze. Kolejnym punktem programu były pokazy umiejętności tanecznych młodzieży i dzieci. Ośrodek OHP godnie reprezentowali nasi znakomici artyści – Sebastian Milcz, Katarzyna Golonko (tancerze), Łukasz Milcz, Adam Lenkiewicz, Adrian Grzeszczyk, Bartosz Chomiuk, Kacper Leszczyński (akrobaci). Imprezę zaszczycił swoją obecnością Zastępca Burmistrza miasta Wasilków pan Wiesław Dąbrowski, który w swoim przemówieniu gratulował młodym ludziom pasji, talentu oraz życzył dalszej wytrwałości w dążeniu do celu, a także Kierownik OSiW OHP pani Krystyna Antonowicz, która wspierała duchowo młodych artystów. Na spotkanie przybyli również licznie rodzice podziwiając i kibicując swoim dzieciom. Tegoroczna współpraca OSiW OHP z klubem tanecznym przyniosła znakomite efekty i z pewnością po wakacjach będziemy ją kontynuować.

Autor i fot.: Marta Hakało – wychowawca OSiW

WIZYTA PRZYGOTOWAWCZA W HOLANDII

W dniach 14-17.06.2013 uczestnik z Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie wraz z opiekunem wzięli udział w wizycie przygotowawczej do międzynarodowej wymiany młodzieży w Hunzepark w Holandii. Wszystkich biorących udział w spotkaniu spotkało bardzo miłe przyjęcie ze strony gospodarzy, którzy zadbali o dobrą atmosferę oraz organizację. Popołudnie po przyjeździe upłynęło pod znakiem integracji, poszczególne grupy z Finlandii, Włoch, Bułgarii, Polski, Litwy oraz Chorwacji dokonały autoprezentacji, przedstawiły swoje oczekiwania oraz motywacje do udziału w przedsięwzięciu. Następny dzień wypełniły przygotowania do wymiany „Xenopxobic Reaction is Affecting Youngsters” („X-RAY”), która odbędzie się w dniach 8-21 lipca. Podczas spotkania nastąpiło szczegółowe omówienie programu wymiany, ról poszczególnych liderów, rodzajów warsztatów, celów oraz zadań do wykonania. Wszyscy zgodzili się, że podstawowym partnerów z poszczególnych krajów. W związku z tym każda międzynarodowa grupa w ramach przygotowań do wymiany została zobowiązana do wykonania zadań domowych z wykorzystaniem przestrzeni wirtualnej i portalu społecznościowego w celu lepszego wzajemnego poznania się wszystkich uczestników wymiany, określenia swoich oczekiwań oraz nauki optymalnego korzystania z narzędzi takich jak aparat, kamera, komputer, internet. Przed reprezentacjami poszczególnych krajów postawiono dodatkowo jeszcze jedno wyzwanie: zorganizowanie podczas wymiany wieczoru kultury narodowej z tradycyjnym posiłkiem, muzyką, tańcami oraz zabawami. Ostatni dzień wizyty poświęcony był na dyskusję w grupach oraz przygotowania do podróży. Wizyta przygotowawcza okazała się owocna, była okazją do wzajemnego poznania się poszczególnych reprezentacji oraz zwiedzenia miejsca, w którym odbędzie się wymiana, a także dopracowania szczegółów programu, omówienia spraw organizacyjnych, zgłoszenia pomysłów i rozwiania wątpliwości podczas bezpośredniej dyskusji. Obecnie przed uczestnikami OHP czekają przygotowania do wyjazdu na wymianę, który planowany jest w lipcu b.r.

Autor, Fot.: Joanna Kowalska – wychowawca OSiW
 

FESTYN RODZINNY W WASILKOWIE

16 czerwca br. młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania wzięła udział w „Festynie Rodzinnym” w Wasilkowie. Podczas imprezy kadra Ośrodka zorganizowała stoisko promocyjno-informacyjne z ulotkami dotyczącymi oferty rekrutacyjnej na rok szkolny 2013/14. Każdy odwiedzający uzyskał wyczerpujące informacje dotyczące nauki w OHP. W trakcie imprezy na scenie młodych talentów zaprezentowali się wokalnie i tanecznie uczestnicy Ośrodka. Bardzo oblegane było stoisko przygotowane przez instruktora fryzjerstwa, gdzie zdobytym fachem popisywała się tegoroczna absolwentka Ośrodka, wyczesując modne i twarzowe fryzury. Odwiedzający festyn mogli spróbować bigosu przygotowanego przez młodzież na warsztatach gastronomicznych Ośrodka. Udział w festynie był doskonałą okazją do pokazania umiejętności naszej młodzieży szerszemu kręgowi publiczności, a także do promocji Ośrodka w lokalnej społeczności.

Autor, Fot.: Beata Bratumił – kierownik internatu OSiW        
 

WASILKÓW: SPEKTAKL TEATRALNY PT. „ALIBI”

12 czerwca 2013 roku w internacie Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie odbył się spektakl teatralny pt. „ALIBI’’, przedstawiający zakręty życiowe tzw. pseudokibica zwanego ,,kibolem’’. Spektakl porusza temat przestępczości, agresji i nietolerancji. Podkreśla destrukcyjny wpływ picia alkoholu oraz jego skutki. Ukazuje uleganie negatywnym wpływom środowiska, przypodobanie się otoczeniu poprzez niekorzystną zmianę swego zachowania. Pomimo trudnego tematu niektóre sceny były przedstawione w sposób humorystyczny, wręcz kabaretowy. Młodzież z zainteresowaniem śledziła przebieg zdarzeń. Taka humorystyczna forma przekazu teatralnego sprawia, iż młodzież chętniej wyciąga wnioski z poruszanych tematów.

Autor, Fot.: Barbara Jurczewska - wychowawca OSiW        
 

WASILKÓW: W MUZEUM IKON

12 czerwca 2013 roku uczestnicy sekcji plastycznej z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie na chwilę przenieśli się w świat sztuki ikonografii. Korzystając z zaproszenia dyrektora Muzeum Ikon w Supraślu udali się w podróż śladem ikon. Przewodnik w ciekawy sposób powiedział historię ikonografii sięgającą II wieku po narodzeniu Chrystusa. Muzeum Ikon w Supraślu dysponuje ok. 1200 niepowtarzalnymi egzemplarzami ikon, pochodzącymi przede wszystkim z Rosji, a najstarsze z ikon pochodzą z XVIII wieku. Ciekawostką okazało się, że około 1000 eksponatów pochodzi z przemytu, tj. obrazy zostały skonfiskowane przez straż graniczną i urząd celny podczas próby przemytu ikon z byłych krajów ZSRR na teren Europy celem ich dalszej sprzedaży. Wizyta w supraślskim Muzeum Ikon okazała się być bardzo inspirująca dla młodych przyszłych artystów z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie. Zdobytą wiedzę dotyczącą pisania ikon z pewnością wykorzystają aby stworzyć własne ikony.
  
Autor, Fot.: Elżbieta Kochanowicz-Klej - wychowawca OSiW Wasilków

WASILKÓW: ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLENIOWEGO 2012/2013

11.06.2013 r. w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie odbyło się uroczyste zakończenie roku szkoleniowego 2012/13, w tym: zawody forteczne, występy artystyczne oraz  grill. O godzinie 14:30 wszyscy uczestnicy OSiW OHP w Wasilkowie spotkali się w świetlicy Ośrodka, gdzie zaszczycili nas swoja obecnością  p. o. Wojewódzki Komendant OHP Jerzy Sołdatow oraz Kierownik ds. Kształcenia, Wychowania i Refundacji Ewa Kosińska. Spotkanie rozpoczęło się od przemówienia p. o. Wojewódzkiego Komendanta OHP Jerzego Sołdatowa, który życzył wszystkim uczestnikom dalszych sukcesów, a także bezpiecznych i wesołych wakacji. Następnie głos zabrała Kierownik OSiW OHP Krystyna Antonowicz, odczytała nagrodzonych w konkursie „Najlepszy pracownik młodociany i uczeń OSiW OHP”. Wręczono także dyplomy i upominki uczestnikom następujących projektów: „Nowe perspektywy” i  „Edukacja proekologiczna młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej ze środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym”. Spotkanie uświetniły występy taneczne Sebastiana Milcza i Katarzyny Golonko. Zawody forteczne wzbudziły ogromne zainteresowanie i emocje. Konkurencje były dość niekonwencjonalne ale typowo żołnierskie m.in. sznurowanie buta żołnierskiego na czas, rozkładanie i składanie łóżka polowego czy rzut butem żołnierskim na odległość.  Impreza zakończyła się grillem. Był to mile spędzony czas uczestników OSiW OHP w Wasilkowie przed zbliżającym się końcem roku szkolnego 2012/2013.

Autor: Joanna Kowalska – wychowawca OSiW OHP w Wasilkowie
Fot.: Marta Hakało – wychowawca OSiW OHP w Wasilkowie

 

ZWIEDZANIE CENTRUM NAUKI KOPERNIK

8 czerwca 2013 roku grupa młodzieży z Bielska Podlaskiego i Brańska, uczestników Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie, uczestniczyła w wycieczce do Warszawy. Głównym celem podróży było Centrum Nauki Kopernik i wszelkie jego atrakcje, których było naprawdę wiele. Muzeum podzielone jest na siedem tematycznych sektorów: świat ruchu, człowiek i środowisko, strefa światła, korzenie cywilizacji, galeria bzz, generacja i park odkrywców. Na każdej tematycznej wystawie znajdują się eksponaty, gdzie można wykonać wiele doświadczeń, aby samemu na przykład: przekonać się jak rozchodzą się fale dźwiękowe, zajrzeć w głąb ludzkiego organizmu, poznać własności światła, poczuć się jak ptak, czy zgłębić tajniki ludzkiej psychiki. Centrum Nauki Kopernik to jedyne muzeum, w którym zwiedzanie polega na wykonywaniu doświadczeń, dotykaniu, próbowaniu i odczuwaniu na własnej skórze -  dlatego też wiadomości tam zdobyte zostają w pamięci na długo. Uczestnicy wycieczki obejrzeli również pokaz filmowy w Planetarium. Był on bardzo interesujący zarówno pod względem efektów specjalnych, jak również wiadomości o gwiazdach i planetach. Wspomnienia z wycieczki na długo pozostaną w pamięci uczestników.Autor: Marta Hakało – wychowawca OSiW
Fot.: Arkadiusz Chlabicz – wychowawca OSiW


 

Wywiad z uczestniczką Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie Pauliną Koziulko, która otrzymała nagrodę Komendanta Głównego Ochotniczych Hufców Pracy.
 
R: W czerwcu kończysz szkołę, jakie masz zatem plany na najbliższą przyszłość? Założenie rodziny, podjęcie pracy a może kontynuacja nauki?
P.K. Tak zgadza się, za kilka dni zakończę naukę zawodu. Już na wakacjach planuję podjęcie pracy zawodowej a od września również rozpoczęcie nauki w LO.
R:  Bardzo ambitne plany na przyszłość. Nie boisz się  że będzie trudno pogodzić pracę zawodową z nauką?
PK: Oczywiście, że trochę się obawiam, ale podejmę to wyzwanie i mam nadzieję że mu podołam.
R: Życzę zatem wytrwałości. A teraz opowiedz mi proszę co skłoniło cię do podjęcia nauki w OHP?
PK: Cóż…na podjęcie takiej decyzji złożyło się kilka kwestii. Przede wszystkim fakt, że nie odnalazłam się w technikum leśnym w Białowieży i po pierwszym półroczu nauki złożyłam rezygnację. Nie byłam też aniołem, zdarzały mi się wpadki. Wówczas starsza siostra opowiedziała mi o Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie, w którym ukończyła szkołę zawodową. Powiem szczerze , że zainteresowałam się tą placówką i tak właśnie trafiłam do OHP.
R:  Rozumiem zatem że jako nastolatka byłaś trochę niesforna?
PK: No , tak właśnie było, czasem trochę się tego wstydzę, ale nie chciałabym do tego wracać. 
R:   Rozumiem.. Powiedz mi proszę , co się zmieniło w Twoim życiu podczas nauki w OHP?
PK: Wydoroślałam. Zdałam sobie sprawę, że nie mogę sobie pozwolić na zaprzepaszczenie kolejnej szansy na zdobycie wykształcenia i zawodu. Zmieniło się też moje podejścia do życia. Jeszcze w gimnazjum marzyłam o bogatym mężu, który będzie o mnie dbał , a ja po prostu będę mogła być piękna. Teraz zupełnie inaczej patrzę w swoją przyszłość. Ważne dla mnie jest złożenie egzaminu dojrzałości, założenie rodziny, wspaniałej z kochającym mężem i czwórką dzieci, oraz samorealizacja w życiu zawodowym. Kto wie może w przyszłości wrócę do OHP w charakterze instruktora zawodu- fryzjer… lub wychowawcy .
R:  Dostrzegam same pozytywne zmiany.
PK: Faktycznie tak jest i ja się z tego bardzo cieszę.
R: Nie żałujesz swojej decyzji z przed 3 lat?
PK: Nie, nie żałuję, choć przyznam że początki były trudne.
R: Czym oprócz nauki zawodu zajmowałaś się w OSiW?
PK: Przez 2 lata byłam przewodniczącą Rady Młodzieżowej i działałam w imieniu oraz na rzecz społeczności internatu OSiW. Wspólnie z pozostałymi członkami RM organizowaliśmy zbiórki nakrętek plastykowych, wprowadziliśmy zasady segregacji odpadów w naszym internacie działając na rzecz czystego środowiska. Jestem również członkiem „Koła wolontariatu”, tzn. organizuję zajęcia wyrównawcze oraz imprezy kulturalno- oświatowe dla dzieci i młodzieży ze świetlicy terapeutycznej przy kościele Miłosierdzia Bożego w Białymstoku. I to chyba na tyle, więcej grzechów nie pamiętam.  Przez 3 lata mego pobytu w OHP tyle się wydarzyło, że nie sposób zapamiętać i wyliczyć wszystkiego.
R:  Imponujące osiągnięcia. Naprawdę jestem pod wrażeniem.
Proszę jeszcze powiedzieć czy podczas pobytu w placówce OHP miałaś możliwość skorzystania z dodatkowych zajęć, wyjazdów…?
PK: Tak. Uczestniczyłam między innymi w międzynarodowej wymianie młodzieży” WE change attitudes and behawior for a better and cleaner environment” w Grecji w ramach programu „Młodzież w działaniu”, warsztatach ceramicznych w Wilnie w ramach projektu „Ceramic Art.- Living History” programu partnerskiego Grundtviga „Uczenie się przez całe życie”.
Podczas pobytu W Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie brałam również czynny udział w życiu internatu, reprezentowałam OSiW w Turnieju Piłki Siatkowej Dziewcząt oraz III Ogólnopolskich Manewrach Fortecznych OHP.

R:  Kończąc naszą rozmowę proszę mi odpowiedzieć na jeszcze dwa  pytania: czy było warto spędzić 3 lata w OSiW i czy mając obecną wiedzę dotyczącą funkcjonowania jednostki OHP w której byłaś podjęłabyś  taką samą decyzję dotyczącą miejsca kształcenia zawodowego?
PK. Tak było warto. Nie żałuję ani jednej chwili spędzonej w OHP. Jeśli miałabym stanąć raz jeszcze przed wyborem szkoły zawodowej dokonałabym identycznego wyboru.
W tym miejscu, korzystając z okazji chciałabym serdecznie podziękować wspaniałym wychowawcom oraz instruktorom, którzy pomogli mi stanąć na nogi, przezwyciężyć trudności i przygotować się do pracy w wymarzonym zawodzie. Poprzez ogrom włożonej pracy sprawili że dziś nie przypominam już roztrzepanej dziewczyny, zbuntowanej i przekornej, jestem lepszym człowiekiem i radością i wiarą patrzę w przyszłość. Dzięki nim jestem gotowa rozpocząć dorosłe życie.

R: Muszę przyznać że się troszkę wzruszyłam. Dziękuję Ci bardzo za rozmowę i życzę samych sukcesów w życiu.
PK: Ja również bardzo dziękuję.

Wywiad przeprowadziła: Elżbieta Kochanowicz- Klej –wychowawca OSiW OHP w Wasilkowie
 

SZKOLENIE W OŚRODKU OHP W WASILKOWIE

28 maja br. w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie odbyło się szkolenie młodych adeptów zawodów budowlanych prowadzone przez pracowników firmy ,,ATLAS” dotyczące technologii wykonania łazienki okładziną z płytek ceramicznych oraz wykonania hydro izolacji na posadzkach. Szkolenie podzielone było na część teoretyczną, którą poprowadził dyrektor techniczny pan Jerzy Dąbrowski oraz część praktyczną przeprowadzoną przez mistrza glazurnika pana Wiesława Skok. Uczestnicy ośrodka z zainteresowaniem wysłuchali informacji na temat produktów firmy oraz technologii wykonania.
W czasie pokazu praktycznego z dużą uwagą śledzili kolejne etapy wykonywania izolacji oraz układania płytek, zadawali dużo pytań dotyczących wykonawstwa.
Udział w szkoleniu pozwolił na zdobycie dodatkowych wiadomości i umiejętności praktycznych, które uczestnicy OHP z pewnością będą mogli wykorzystać w pracy zawodowej.

Autor, Fot.: Robert Bieryło – instruktor ds. szkolenia zawodowego warsztatów budowlanych OSiW

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU „MATKA BOSKA W IKONIE”

W ostatnią sobotę maja w Muzeum Ikon w Supraślu odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu zorganizowanego przez Klub Inteligencji Katolickiej w Białymstoku oraz Muzeum Ikon w Supraślu pt. „Matka Boska w Ikonie”. Konkurs odbywał się pod Honorowym Patronatem Jego Ekscelencji Ks. Arcybiskupa Edwarda Ozorowskiego Metropolity Białostockiego i Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Jakuba Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego.
Na konkurs nadesłano ponad 60 prac wykonanych w różnych technikach plastycznych. Konkurencja była bardzo duża o czym poinformowała pani kierownik muzeum- Krystyna Stawecka.
Uczestniczka Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie Ewa Sobolewska otrzymała wyróżnienie za pracę wykonaną metodą wydzierania. Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnym konkursie.

Autor, Fot.: Elżbieta Kochanowicz-Klej - wychowawca OSiW

 


 

PROJEKT EKOLOGICZNY-AKCJA SADZENIA DRZEW

Realizacja projektu „Edukacja proekologiczna młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej ze środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym” w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie przyniosła wymierne korzyści społeczności lokalnej. W drugiej połowie maja 2013 roku młodzież posadziła na terenach zielonych gminy Wasilków 149 drzew. W akcji udział wzięli uczestnicy projektu, mieszkańcy internatu Ośrodka oraz pracownicy Urzędu Miasta w Wasilkowie. Ozdobne drzewa i krzewy zostały zasadzone m.in. na skwerach w centrum miasta. Wszystkim osobom towarzyszyła ogromna satysfakcja, ponieważ ich zaangażowanie i praca przyniosły wspaniałe efekty. Przestrzeń miejska wzbogaciła się wizualnie, a zasadzone drzewa i krzewy stworzą z czasem miejsce odpoczynku mieszkańców miasta. Kadra oraz uczestnicy OSiW w Wasilkowie pragną serdecznie podziękować Kierownikowi Zakładu Gospodarki Komunalnej w Wasilkowie Andrzejowi Augustynowiczowi za współpracę, udostępnienie środków transportu oraz organizację akcji z ramienia Urzędu Miasta. Projekt „Edukacja proekologiczna młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej ze środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym” jest współfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

Autor, Fot.: Joanna Kowalska – wychowawca OSiW Wasilków

 


 

RADA PROGRAMOWA W OSiW WASILKÓW

21 maja br. w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie odbyło się spotkanie Rady Programowej, mające na celu omówienie i podsumowanie tegorocznej działalności OSiW OHP oraz zaopiniowanie planu pracy przedsięwzięć merytorycznych do realizacji przez jednostkę na kolejny rok szkolny. Ważnym tematem poruszanym przez członków Rady Programowej było podjęcie wspólnych działań w okresie rozpoczętej rekrutacji na rok szkolny 2013/2014. Kierownik OSiW – Pani Krystyna Antonowicz przedstawiła ofertę edukacyjną Ośrodka oraz przekazała  materiały promocyjne. Wymieniono doświadczenia,  ustalono przebieg działań oraz dalszej współpracy. Owocna dyskusja o aktualnych potrzebach młodzieży i jej wejściu  na rynek pracy wskazała kierunek kolejnych przedsięwzięć. W spotkaniu uczestniczyli: Pani Irena Karpiuk – Dyrektor Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Białymstoku, pani Katarzyna Parczewska - Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Białymstoku, Pani Irena Godlewska – Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wasilkowie, Pani Agnieszka Dyda – Dyrektor Miejsko – Gminnego Ośrodek Pomocy Społecznej w Czarnej Białostockiej, Teresa Malewicz - Cech Rzemiosł Różnych w Sokółce, Pan Jarosław Budnik - dyrektor ZSZ w Dąbrowie Białostockiej.

Autor i fot.: Katarzyna Kruszewska – z-ca kierownika OSiW

WARSZATY W WIELKIEJ BRYTANII

W dniach 11-17 maja br. wychowawca ze Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie – Elżbieta Kochanowicz-Klej wzięła udział w międzynarodowych warsztatach „Preserving Bushcraft Skills and Traditional Rural Crafts”, które odbyły się w Wyre Forest w Wielkiej Brytanii. Spotkanie zrealizowane zostało w ramach programu Grundvig Learner Workshop, a jego celem było poznanie zasad przetrwania w warunkach ekstremalnych, np. w lesie. Podczas warsztatów uczestnicy spotkania mieli okazję nauczyć się różnych metod rozpalania ogniska, zdobywania wody, poznać roślinność, która nadaje się do spożycia a również tą która jest trucizną. Własnoręczne budowanie szałasów, gotowanie na ognisku, wyrabianie niezbędnych narzędzi i parzenie herbaty z pokrzywy przysporzyła wszystkim zgromadzonym wiele satysfakcji. Organizatorzy warsztatów, tj. Consillium Education and Traning Ltd zadbali również, aby każdy uczestnik miał czas na zaprezentowanie swego kraju oraz organizacji. Podczas 7 dniowego zgrupowania 14 uczestników z 7 krajów europejskich wymieniło informacje o rzemiośle i rękodziele uprawianym do dnia dzisiejszego w rodzimych krajach. Wymiana doświadczeń, zdobycie nowej wiedzy z pewnością zaowocuje w przyszłości nowymi pomysłami oraz metodami w pracy z młodzieżą w OSiW OHP w Wasilkowie.

Autor: Elżbieta Kochanowicz-Klej- wychowawca OSiW
Fot.: Lorrain Lockyer - dyrektor Consillium Educator and Training Ltd

 

 

PROJEKT EKOLOGICZNY W WASILKOWIE


Realizacja projektu „Edukacja proekologiczna młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej ze środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym” w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie przyniosła pierwsze wymierne efekty. W dniu 15.05.2013 roku młodzież posadziła blisko 100 drzew na terenie przylegającym do Ośrodka. W akcji udział wzięła cała społeczność internatu, każdy uczestnik objął opieką jedno własnoręcznie zasadzone drzewo. Ponadto mieszkańcy internatu OSIW w Wasilkowie aktywnie włączyli się w działania na rzecz segregacji odpadów i odzyskiwania surowców wtórnych. Młodzi ekolodzy wywiązali się z postawionych przed nimi zadań wzorowo. W dniu 16.05.2013 roku uczestnicy projektu udali się na wycieczkę do siedziby Narwiańskiego Parku Narodowego w Kurowie. Wycieczka  była formą odpoczynku, po trudach związanych z prowadzoną akcją. Pierwszy etap zwiedzania stanowiła ekspozycja prezentująca walory przyrodnicze i kulturowe doliny Narwi. Następnie na ścieżce przyrodniczej „Kładka wśród bagien” młodzież miała okazję na żywo przekonać się o bogactwie miejscowej flory i fauny. Uczestnikom udało się dostrzec w locie błotniaka stawowego - symbol Narwiańskiego Parku Narodowego. Ciekawym doświadczeniem było nasłuchiwanie odgłosów przyrody. Uczestnicy wycieczki wzięli także udział w zajęciach terenowych „Narew nasza rzeka”, podczas których poznali charakterystyczne cechy rzeki anastomozującej oraz oznaczyli jakość wody na podstawie jej składników fizykochemicznych oraz indeksu biotycznego. Wiele emocji wzbudziło oznaczanie gatunków zwierząt żyjących w Narwi. Młodzi ekolodzy, wyposażeni w profesjonalny sprzęt, podeszli do zadania z zaangażowaniem i przejęciem. Wycieczka do parku narodowego skłoniła uczestników do refleksji nad ingerencją człowieka w środowisko naturalne, stając się tym samym dodatkową motywacją do wysiłku na rzecz ochrony przyrody. Projekt Edukacja proekologiczna młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej ze środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym” jest współfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

Autor i fot.: Joanna Kowalska – wychowawca OSiW Wasilków

Edukacja ekologiczna w Wasilkowie


Od początku kwietnia w Ośrodku Szkolenia i Wychowania odbywają się zajęcia w ramach projektu „Edukacja proekologiczna młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej ze środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym” dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku. Pod koniec kwietnia br. nastąpiło rozstrzygnięcie lokalnego etapu konkursu na plakat promujący ekologię oraz najciekawsze logo projektu. Komisja oceniająca miała problem z wyborem, ponieważ uczestnicy zgłosili wiele różnorodnych prac, liczył się przede wszystkim oryginalny pomysł oraz technika wykonania. Młodzież wzięła także udział w tropieniu dzikich wysypisk śmieci oraz zajęciach dotyczących zbiórki surowców wtórnych i odpadów, które miały na celu budowanie świadomości ekologicznej uczestników oraz osobistej odpowiedzialności za środowisko i zdrowie. Uczestnicy projektu ustalili zasady akcji, wykonali i ustawili pojemniki do segregacji, a także przygotowali i przeprowadzili kampanię zachęcającą mieszkańców internatu do recyklingu oraz oszczędzania surowców i zasobów naturalnych. Kontynuację tego tematu stanowiły warsztaty ekologiczne przeprowadzone przez specjalistę, które odbyły się 29.04.2013. Prowadząca w interesujący i atrakcyjny sposób przybliżyła zagadnienia związane z zasobami przyrody, odnawialnymi i nieodnawialnymi źródłami energii, omówiła także zasady działania sprzętów z wykorzystaniem energii słońca i wiatru. Młodzież miała okazję wykonać doświadczenia z wykorzystaniem miniatury samochodu zasilanego baterią słoneczną oraz wytworzyć prąd przy użyciu siły własnych płuc, dmuchając w specjalne urządzenie imitujące wiatrak. Na zajęciach uczestnicy otrzymali także „rady na odpady”. Młodzi ekolodzy na własnym przykładzie zauważyli, że wdrożenie proekologicznych nawyków w codziennym życiu przynosi znakomite efekty.

Autor i fot.: Joanna Kowalska – wychowawca OSiW

WYCIECZKA DO MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

25.04.2013 roku młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie uczestniczyła w wycieczce do Warszawy. Głównym celem podróży było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. W niepowtarzalny sposób zaprojektowana ekspozycja muzealna oddziałuje obrazem, światłem i dźwiękiem. Aranżacja wnętrza i wykorzystanie efektów multimedialnych przybliżają powstańczą rzeczywistość. Głównymi elementami wystawy są zdjęcia w wielkich formatach, monitory i komputery. Wytyczona trasa przedstawia chronologię wydarzeń i prowadzi przez poszczególne sale tematyczne. Zwiedzający poruszają się w scenerii sprzed sześćdziesięciu lat, chodzą po granitowym bruku wśród gruzów niszczonej Stolicy. Sercem Muzeum jest stalowy monument, przechodzący przez wszystkie kondygnacje budynku. Na jego ścianach wyryte jest kalendarium Powstania, a dobiegające z niego brzmienie bijącego serca symbolizuje życie Warszawy w roku czterdziestym czwartym. Na parterze przedstawiono czas okupacji i sam wybuch Powstania – godzinę „W”. W oddzielnym pomieszczeniu eksponowane są maszyny drukarskie z lat czterdziestych, wszystkie są sprawne i drukują m.in. historyczne obwieszczenie z 3 sierpnia 1944 roku, “Biuletyn Informacyjny” oraz ulotki okolicznościowe. Podczas podróży do Warszawy oraz drogi powrotnej, młodzież miała możliwość podziwiania pięknych, znanych miejsc naszej Stolicy, min.: Syrenki Warszawskiej, Zamku Królewskiego, Pałacu Kultury, Mostu Świętokrzyskiego, Stadionu Narodowego. Uczestnicy wycieczki zgodnie stwierdzili, iż był to udany wyjazd, pełen wrażeń- wspaniała lekcja historii. 

Autor: Beata Bartumił – kierownik internatu OSiW Wasilków
Fot.: Marta Hakało – wychowawca OSiW Wasilków

WASILKÓW: WIOSENNY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ

Członkowie koła sportowego w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie za główny cel działalności przyjęli promocję kultury fizycznej wśród uczestników, poprzez organizowanie różnych imprez sportowych. Największą popularnością wśród męskiej części mieszkańców internatu cieszy się piłka nożna. Zawody, w których udział wzięło 5 czteroosobowych drużyn, odbyły się  w drugiej połowie kwietnia 2013 roku. Efektowne parady bramkarzy, nietuzinkowe zagrania i fantastyczne dryblingi wzbudzały aplauz publiczności. Po bardzo zaciętej, wyrównanej grze, zwyciężyła drużyna zielonych, która w finale pokonała drużynę czerwonych, z wynikiem 9:6. Mistrzowie internatu zagrali w następującym składzie: Łukasz Milcz, Bartosz Chomiuk, Mariusz Karwowski, Jakub Kropiewnicki. Popularyzacja cyklu imprez sportowych w OSiW w Wasilkowie ma długą tradycję i zapewne będzie kultywowana w następnych latach.

Autor i fot.: Mirosław Kaczyński – wychowawca OSiW Wasilków

WASILKÓW: KOŁO TEATRALNO-TANECZNE

Działalność koła teatralno-tanecznego w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie w ostatnich tygodniach odznaczała się wyjątkową intensywnością. Praca wolontariuszy z miejscowego klubu tanecznego oraz wychowawców przyniosła efekty. Uczestnicy warsztatów tanecznych: Sebastian Milcz oraz Katarzyna Golonko w dniu 17.04.2013 wzięli udział w konkursie „Baw się i tańcz” w Zespole Szkół w Bielsku Podlaskim. Występowi uczestników towarzyszyły duże emocje, była to pierwsza publiczna prezentacja umiejętności młodych tancerzy, poprzedzona intensywnymi przygotowaniami i rzetelną pracą, obejmującą nie tylko treningi, ale także oprawę muzyczną oraz dobór stroju. Reprezentanci Ośrodka wystartowali w kategorii „Taniec współczesny solo”, okazali się bezkonkurencyjni, zajęli pierwsze i drugie miejsce. Satysfakcja i radość z niewątpliwego sukcesu były tym większe, że laury zostały zdobyte przez debiutantów. Popis umiejętności tanecznych Sebastiana Milcza, wyraz artystyczny prezentacji oraz pomysłowość interpretacji muzyki, do tego stopnia zachwyciły jurorów konkursu i organizatorów, że zaproponowali mu udział w wideoklipie promującym taniec współczesny. W minionym tygodniu uczestnicy należący do sekcji teatralnej wzięli udział w warsztatach teatralnych TIR (Teatr i Rozmowa), zorganizowanych przez pracowników Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Spotkanie poświęcone było zagadnieniu rozwoju dramatu amerykańskiego oraz zapoznaniu z kluczową postacią amerykańskiego kina i teatru dramy Marlonem Brando. Po wstępie teoretycznym uczestnicy spotkania mieli okazję spotkać się z twórcami kolejnej premiery spektaklu „Śmierć komiwojażera” Artura Millera. Kulminacyjnym punktem, niosącym ze sobą wiele emocji były warsztaty teatralne z kamerą ” Trudne sprawy” wzorowane na popularnym programie telewizyjnym. Celem tego działania było zaznajomienie młodego widza z kulisami pracy nad scenariuszem i rolą oraz możliwość wystąpienia na scenie przed kamerą. Uczestnicy OSiW w Wasilkowie, pomimo początkowych trudności, napisali krótki scenariusz oraz zebrali się na odwagę i wystąpili na scenie. Dodatkowe doświadczenia sceniczne z pewnością przydadzą się naszym uczestnikom, którzy już wkrótce wystąpią na WPATA w Białymstoku.

Autor: Joanna Kowalska, Elżbieta Kochanowicz-Klej - wychowawcy OSiW
Fot.: Marta Hakało – wychowawca OSiW

 


REKRUTACJA DO OSIW WASILKÓW

W OSiW w Wasilkowie rozpoczęły się intensywne przygotowania do naboru młodzieży na rok szkolny 2013/2014. Przedstawiciele Ośrodka, w ramach promocji działalności oraz zaprezentowania bogatej oferty edukacyjnej, wzięli udział w rozmaitych przedsięwzięciach skierowanych do uczniów i nauczycieli. W dniu 19 marca, podczas Targów Edukacyjno- Zawodowych w Hajnówce, zwiedzający mieli okazję zapoznać się z szeroką ofertą szkolenia zawodowego realizowanego na warsztatach gastronomicznych, fryzjerskich, krawieckich i budowlanych oraz zakresem kursów odbywających się na bazie Ośrodka Szkolenia Zawodowego. Zostały zaprezentowane również różne formy działalności wychowawczej, kulturalno-oświatowej i sportowej oraz założenia projektów, które są realizowane w OSiW w Wasilkowie. Formuła spotkania pozwoliła na przedstawienie młodzieży i nauczycielom w indywidualnych rozmowach zasad i warunków przyjęcia do Ośrodka, odpowiedzi na pytania i wyjaśnienie wątpliwości. Rekrutacja uczestników oraz promocja oferty edukacyjnej na podobnych zasadach odbyła się również w Bielsku Podlaskim na Targach Edukacyjnych „Młodzieżowe Priorytety-Zawodowa Edukacja” w dniu 22 marca oraz podczas „Dni Poradnictwa” w Zespole Szkół w Gródku 26 marca. Stoisko OSiW w Wasilkowie cieszyło się także dużym zainteresowaniem na targach edukacyjno-zawodowych w Białymstoku, które odbyły się 4 kwietnia w Zespole Szkół Handlowo-Ekonomicznych. Oferta edukacyjna Ośrodka skierowana jest zarówno do młodzieży ze środowiska lokalnego, jak również do uczniów z całego regionu ze względu na możliwość bezpłatnego zamieszkania i wyżywienia w internacie OSiW. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na Dni Otwarte w Ośrodku Szkolenia Wychowania w Wasilkowie, które odbędą się w maju.

Autor: Joanna Kowalska – wychowawca OSiW
Fot.: Anna Zaręba – CEiPM W Białymstoku

WASILKÓW: SPOTKANIE WIELKANOCNE

26 marca 2013 roku, w przeddzień wyjazdu na ferie świąteczne, młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie wraz z wychowawcami zebrała się przy wspólnym stole, aby spożyć uroczysty posiłek wielkanocny. Aby tradycji stało się zadość, wszyscy zebrani podzielili się symbolicznym jajkiem, składając sobie nawzajem życzenia. Następnie młodzież wraz z wychowawcami zasiadła do stołu, na którym, w otoczeniu dekoracji świąteczno-wiosennych wykonanych w ostatnich dniach przez wychowanków, zagościły świąteczne potrawy: jaja barwione w cebulniku, żurek, biała kiełbasa oraz tradycyjny mazurek. Większość tych smakowitości była dziełem uczestników warsztatów gastronomicznych. Podczas spotkania młodzież opowiadała o tradycjach wielkanocnych  goszczących od lat w ich rodzinnych domach. Okazało się, że w różnych zakątkach regionu podlaskiego obrzędy towarzyszące Wielkiej Nocy nie są jednakowe, niemniej jednak mają wspólne  niezmienne elementy - pisanki z cebulnika, święconkę i oczywiście rodzinne śniadanie. Wielkanocne, uroczyste spotkanie uczestników Ośrodka było kolejną okazją do budowania i umacniania poczucia wspólnoty oraz pielęgnowania tradycji.  
 
Autor: Joanna Kowalska – wychowawca OSiW w Wasilkowie
Fot.: Beata Bratumił – kierownik internatu OSiW w Wasilkowie

ODPOWIEDZIALNOŚĆ KARNA NIELETNICH

20 marca 2013 roku, z inicjatywy uczestników Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie, odbyło się spotkanie z funkcjonariuszem Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku mł. Aspirant Anną Małyszko. Tematem spotkania była odpowiedzialność karna osób nieletnich. Pani aspirant wytłumaczyła uczestnikom kim według prawa jest osoba małoletnia, nieletnia i dorosła. Przedstawiła również podstawy prawne postępowania w sprawach karnych w stosunku do osób nieletnich. Ogromne poruszenie wśród młodzieży wzbudził fakt, iż osoba nieletnia za popełniony czyn karalny może być sądzona jako osoba dorosła. Uczestnicy spotkania uważnie słuchali wszystkich przykładów, obrazowo przytaczanych przez funkcjonariusza Policji. Zadawali ponadto mnóstwo pytań, próbując rozważać wszystkie omawiane sytuacje oraz znaleźć podobieństwo do sytuacji, w których sami się znaleźli bądź mogą się znaleźć w przyszłości.

Autor, Fot.: Elżbieta Kochanowicz-Klej - wychowawca OSiW w Wasilkowie
 

WASILKÓW: KUCHARZE SPRAWDZALI SWOJE UMIEJĘTNOŚĆI 

Jednym z najważniejszych zadań realizowanych przez jednostki opiekuńczo – wychowawcze OHP jest kształcenie zawodowe oraz przygotowanie młodzieży do podjęcia pracy. W dniu 19 marca 2013 r. w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie odbył się lokalny konkurs „Sprawny w zawodzie - kucharz małej gastronomii”. Jego celem było sprawdzenie wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktycznych przyszłych absolwentów. W konkursie udział wzięło 7 uczestników. Test teoretyczny obejmował 25 pytań z technologii gastronomicznej i nie przysporzył młodzieży większych trudności. W części praktycznej młodzi kucharze wykonywali wylosowane potrawy. Przygotowali różnorodne dania m.in. pierogi z mięsem, naleśniki z serem, klopsiki. Każda potrawa oceniana była zarówno pod względem smakowym, jak też estetyki podania. Komisja konkursowa zwracała także uwagę na organizację stanowiska pracy oraz przestrzeganie przepisów BHP i dobrej praktyki higienicznej. Uczestnicy wykazali się dobrą znajomością sztuki kulinarnej, samodzielnością i kreatywnością przy wykonywaniu zadań konkursowych. Ostatecznie I miejsce zajęły – Dorota Zembrowska oraz Martyna Łochnicka, które będą reprezentowały ośrodek w Wasilkowie na etapie wojewódzkim konkursu „Sprawny w zawodzie”.

Autor i fot.: Beata Bratumił – kierownik internatu OSiW

Wasilków: „Sprawni w zawodzie-fryzjer”

Kształcenie zawodowe, będące obecnie jedną z ważniejszych dziedzin edukacji, stwarza młodym ludziom duże szanse na zaistnienie na rynku pracy, na którym poszukiwani są przede wszystkim pracownicy posiadający konkretne umiejętności, a wśród nich rzemieślnicy. W Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie młodzież odbywająca naukę zawodu na warsztatach fryzjerskich miała ostatnio okazję sprawdzić poziom zdobytej wiedzy i umiejętności. W dniu 08.03.2013 roku odbył się lokalny etap konkursu „Sprawny w zawodzie”. Uczniowie klasy III ZSZ stanęli do rywalizacji z pełną determinacją, przejęciem i zaangażowaniem. Każdy z uczestników był przekonany, że taki konkurs stwarza szansę na profesjonalną ocenę własnych dokonań i postępów w nauce, a także jest wyzwaniem, które pozwoli wykazać się samodzielnością i kreatywnością. Część teoretyczna - test nie przysporzył uczestnikom większych trudności. W części praktycznej młodzi adepci sztuki fryzjerskiej wykonywali fryzury awangardowe. Zadanie stworzyło młodzieży duże pole do popisu -  powstały nowoczesne, interesujące uczesania, z których zadowoleni byli zarazem sami twórcy, ale także, co ważne, modele. Wybór zwycięzcy nie był łatwy. Ostatecznie I miejsce zajęła uczennica klasy III ZSZ Paulina Koziulko, która zaimponowała komisji wiedzą, doświadczeniem, umiejętnościami i pomysłowością. Przed młodymi fryzjerami wkrótce kolejne wyzwania, będą reprezentować Ośrodek na eliminacjach wojewódzkich konkursu „Sprawny w zawodzie” oraz podczas konkursu dla uczniów szkół fryzjerskich w Białymstoku.

Autor: Joanna Kowalska – wychowawca OSiW w Wasilkowie
Fot.: Beata Bratumił – kierownik internatu OSiW w Wasilkowie

Wieczór kultury duńskiej w Wasilkowie

W Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie od początku roku szkolnego odbywają się wieczory kultur krajów Unii Europejskiej. W ramach tego cyklu w dniu 12.03.2013 roku członkowie Rady Młodzieżowej zaprosili uczestników do krainy klocków lego, wysp oraz baśni Hansa Christiana Andersena. Organizatorzy spotkania opowiedzieli w niekonwencjonalny sposób o Danii, będącej najmniejszym z państw nordyckich. Impreza kulturalna rozpoczęła się od degustacji ciasteczek brunszwickich, następnie odbyła się prezentacja multimedialna ukazująca bogactwo i zróżnicowanie tego niezwykłego kraju. Ciekawostki dotyczyły historii, geografii, obyczajów oraz kuchni duńskiej, której  specjalnością  są wymyślne, wielopiętrowe kanapki, robione na bazie chleba razowego. Nowością podczas wieczoru było czytanie najbardziej znanych baśni Hansa Christiana Andersena takich jak: „Calineczka”, „Księżniczka na ziarnku grochu”, „Krzesiwo”. Dużą popularnością cieszył się „Quiz wiedzy o Danii”. Uczestnicy z niecierpliwością czekali na podliczenie punktów i wyłonienie zwycięzcy. Prezentacje krajów wspólnoty w OSiW OHP mają na celu lepsze poznanie Europy, zachęcają do nauki języków obcych oraz do głębszego zainteresowania się walorami kulturowymi, kulinarnymi i historycznymi poszczególnych regionów. W przyszłym miesiącu czeka uczestników symboliczna wycieczka do kraju flamenco i królewskiej piłki nożnej, czyli wieczór kultury hiszpańskiej.

Autor i fot.: Marta Hakało, Joanna Kowalska - wychowawcy OSiW

Wasilków: Warsztaty taneczne

W ramach zajęć programu profilaktycznego prowadzonego przez wychowawcę Barbarę Jurczewską, grupa taneczna działająca przy klubie AA „Organistówka” intensywnie realizuje w internacie OSiW w Wasilkowie warsztaty taneczne. W poniedziałki i czwartki, młodzież internatu systematycznie przychodzi na zajęcia. Pokaz umiejętności tancerzy robi na uczestnikach duże wrażenie, a szczególny aplauz widowni wzbudzają akrobacje. Uczestnicy próbują swoich sił na parkiecie. Początki są przeważnie trudne i także w tym przypadku pierwsze podejścia nie były zbyt udane. Najważniejsze, że młodzież nie poddała się, a cierpliwość instruktorów tańca przyniosła efekty. Prosty układ taneczny został opanowany i z całą pewnością będzie wciąż udoskonalany. Talentem i umiejętnościami tanecznymi zaimponował kolegom Sebastian Milcz, który już wcześniej miał doświadczenia z tańcem. W ramach współpracy z klubem tanecznym, część uczestników pracuje nad stworzeniem układu, który będzie miał premierę na Wojewódzkim Przeglądzie Amatorskiej Twórczości Artystycznej Młodzieży OHP w Białymstoku.

Autor i fot.: Barbara Jurczewska – wychowawca OSiW Wasilków

Spotkanie z młodym profesjonalistą

5 marca 2013 roku w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie odbyło się spotkanie z młodym profesjonalistą. Było to przedsięwzięcie zorganizowane w ramach projektu „Link do przyszłości”, którego celem jest wspieranie młodych osób w planowaniu przyszłości zawodowej, w niekonwencjonalny sposób, z uwzględnieniem rozwoju społeczeństwa informacyjnego i gospodarki opartej na wiedzy. Projekt jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Microsoft, w ramach inicjatywy „YouthSpark” oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Uczestnicy spotkania rozmawiali z Pawłem Harajdą o aspektach pracy menedżera mediów społecznościowych. Wykorzystując informacje internetowe, zapoznali się z aktualną sytuacją na rynku pracy, zawodami poszukiwanymi oraz sposobami osiągnięcia sukcesu zawodowego. Zawody przyszłości to m.in. opiekun osób starszych, opiekunka dziecięca, kucharz, stylista oraz wiele innych związanych głównie z zarządzaniem sieciami teleinformatycznymi. Część z tych zawodów jest zgodna z ofertą edukacyjną OSiW w Wasilkowie. Dzięki udziałowi w spotkaniu młodzież z Ośrodka przekonała się, że sukces zawodowy jest możliwy dzięki wytrwałości i ciężkiej pracy.

Autor i fot.: Beata Bratumił – wychowawca OSiW w Wasilkowie

Spotkanie z rękodziełem ludowym

Uczestnicy Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie w ramach projektu Grundtviga „Ceramic Art – Living history” już po raz drugi, tym razem 5 marca 2013 r., udali się w podróż do ostatnich na Podlasiu pracowni garncarskich w Czarnej Wsi Kościelnej. Wyrabia się tam przede wszystkim dwa rodzaje ceramiki: biskwitową, zwaną też często zgrzebną, bądź czerwoną, wypalaną w piecach z dostępem powietrza i ceramikę siwą. Podczas wizyty u garncarza, uczestnicy mogli dowiedzieć się w jaki sposób wykonuje się „toczenie na kołach garncarskich” naczyń dzbankowatych i bezusznych tzw. „ładyszek”, „buniek”, garów, mis, dwojaków, a także ceramicznych zabawek. Dużą ciekawość wzbudził piec oraz metoda i technologia wypalania ceramiki biskwitowej. W Centrum Rękodzieła Ludowego w Niemczynie uczestnicy, pod kierunkiem lokalnego twórcy, spróbowali swoich sił w „toczeniu garnków”, zapoznali się z różnymi rodzajami glin i poznali ich zastosowanie. Była to aktywna forma zajęć, umożliwiająca rozwijanie umiejętności manualnych oraz zachęcająca do głębszego zainteresowania się ceramiką biskwitową. Wycieczka zakończyła się zwiedzaniem muzeum w Białymstoku – „Tykocin z archeologią po drodze”. Spotkania z rękodziełem ludowym mają na celu uwrażliwienie młodzieży na piękno i estetykę sztuki tradycyjnej.

Autor i fot.: Marta Hakało – wychowawca OSiW OHP

„Dar serca” w Wasilkowie

Od początku roku szkolnego 2012/2013 w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie realizowana jest inicjatywa „Dar serca”, która objęła różnorodne działania pomocowe skierowane do społeczności lokalnej. Młodzież między innymi podjęła współpracę z przedstawicielami sieci sklepów Auchan. 26.02.2013 roku przedstawiciele Rady Młodzieżowej OSiW OHP w Wasilkowie przekazali plastikowe nakrętki pracownikowi hipermarketu Auchan w Białymstoku – włączając się do akcji charytatywnej. W ramach podziękowania za aktywny udział w zbiórce wychowankowie Ośrodka otrzymali pomarańcze. Obie strony zadeklarowały dalszą współpracę i udziału w podobnych przedsięwzięciach. Członkowie Rady Młodzieżowej po powrocie do internatu podziękowali także uczestnikom Ośrodka doceniając ich zaangażowanie w zbiórkę nakrętek.

Autor, Fot.: Marta Hakało - wychowawca OSiW
 

Wasilków: Konkurs ekologiczny

Członkowie koła ekologicznego z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie w drugiej połowie lutego br. zorganizowali konkurs ekologiczny pod hasłem „Jestem eko”. Tematyka quizu dotyczyła podstawowych zagadnień z zakresu ochrony środowiska i zagrożeń związanych z degradacją zasobów naturalnych. Inicjatywa członków koła cieszyła się wielkim powodzeniem, do udziału w konkursie zgłosiło się wielu uczestników. Organizatorom przyświecała przede wszystkim idea popularyzacji wiedzy ekologicznej, chęć uświadomienia uczestnikom zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem i zmianami w środowisku naturalnym oraz kształtowanie osobistej odpowiedzialności za stan środowiska. Pytania różniły się stopniem trudności, zwycięzcy musieli wykazać się wiedzą dotycząca zarówno efektu cieplarnianego, recyklingu, czyli ogólnie znanych zagadnień, jak i bardziej skomplikowanych pojęć - na przykład eutrofizacji czy odnawialnych źródeł energii. Okazało się, że uczestnicy OSiW w Wasilkowie mają dużą wiedzę z zakresu ochrony środowiska i wyniki konkursu były dla organizatorów miłym zaskoczeniem. Świadczy to o tym, że działalność koła przynosi efekty - poszerza świadomość ekologiczną młodych ludzi.

Autor, Fot.: Joanna Kowalska – wychowawca OSiW
 

Młodzież OHP w wizytą w klubie AA „Organistówka” w Wasilkowie.

22 lutego br. młodzież internatu Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie korzystając z zaproszenia udała się do Klubu AA „Organistówka”.
Podczas spotkania z liderem grupy AA Panem Piotrem Kisielewskim uczestnicy OHP zapoznali się z miejscem oraz zasadami funkcjonowania klubu. „Organistówka” to miejsce gdzie działa także koło taneczne. Podczas naszej wizyty odbywały się warsztaty taneczne do udziału, w których została zaproszona młodzież z OSiW. Pomimo onieśmielenia, po krótkich pokazach kroków tanecznych, lody zostały przełamane i prawie wszyscy aktywnie wzięli udział w warsztatach. Młodzież nawiązała nowe znajomości a instruktor nauki tańca pan Bartłomiej zgodził się odwiedzić i przeprowadzić zajęcia taneczne dla młodzieży w Ośrodku. Dalsza część spotkania mijała na rozmowach, gdzie każdy z obecnych miał możliwość wypowiedzenia się o swoich odczuciach odnośnie spotkania. Podczas rozmów młodzież wyszła z propozycją aby kontynuować dalej spotkania oraz wyraziła chęć uczestnictwa w propozycjach klubu AA. I już wieczorem młodzież OHP spotkała się z członkami klubu AA na drodze krzyżowej w Świętej Wodzie, jeden z uczestników OHP odczytał stację drogi krzyżowej.

Autor, Fot.: Barbara Jurczewska – wychowawca OSiW

Co ciekawego w Wasilkowie ?

19.02.2013 roku o godzinie 10.00 w Młodzieżowym Domu Kultury w Białymstoku odbyło się uroczyste otwarcie wystawy połączone z wręczaniem nagród laureatom konkursu fotograficzno - plastycznego „S.O.S dla bezdomnych kotów! Przygarnij kota - śmiało”, zorganizowanym przez MDK w Białymstoku, we współpracy z fundacją „Kotkowo”.  Marlena Torebko - uczestniczka Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie została nagrodzona za zajęcie III miejsca w kategorii fotografia, oraz zaproszona wraz z opiekunem - Elżbietą Kochanowicz-Klej – starszym wychowawcą OSiW w Wasilkowie na uroczystą galę wręczenia nagród. Popołudnie w Ośrodku obfitowało również w wiele atrakcji. Pierwszą z nich było przedstawienie „Jonasz” opowiadające o człowieku, który próbował przechytrzyć Pana Boga. Tatr „A” zaprosił uczestników do odbycia podróży z jednym z najekscentryczniejszych biblijnych proroków, u kresu której czekał cud - cud przemiany serca grzesznika. Uczestnicy nie kryli zadowolenia i uznania nagradzając aktorów gromkimi brawami. Zwieńczeniem tak interesującego dnia w OSiW w Wasilkowie było uroczyste zakończenie turnieju trójek w koszykówce chłopców odbywającego się w dniach 18-19 lutego.   
                                
Autor i fot.: Elżbieta Kochanowicz-Klej - wychowawca OSiW

„Nowe perspektywy” w Wasilkowie


Uczestnicy projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu społecznego pt. „Nowe perspektywy” W Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie zaliczyli I semestr nauki w roku szkolnym 2012/2013. Udział w warsztatach wyrównawczych z przedmiotów szkolnych oraz kursie języka angielskiego realizowanych w ramach projektu pomogły młodzieży w uzyskaniu pozytywnych i coraz lepszych wyników w nauce. Dużą pomoc dydaktyczną stanowią również otrzymane w ramach udziału w projekcie wyprawki edukacyjne – podręczniki i przybory szkolne. W następnym etapie realizacji projektu przewidziany jest kurs komputerowy. Kadra OSiW w Wasilkowie ma nadzieję, że dzięki pomocy specjalistów realizujących zajęcia projektowe uczestnicy osiągną równie satysfakcjonujące wyniki na koniec roku i pozytywnie zdadzą egzaminy zawodowe.

Autor i fot.: Beata Bratumił - Kierownik Internatu OSiW w Wasilkowie

Wasilków: Wieczór walentynkowy

Na dzień 14 lutego młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie zaplanowała świętowanie popularnych Walentynek. Przygotowania do dobrej zabawy zaczęły się kilka dni wcześniej. Organizacją imprezy zajęli się przedstawiciele Rady Młodzieżowej. Uczestnicy ośrodka należący do kółka plastycznego wykonali plakat informujący o czekających tego dnia atrakcjach oraz skrzynkę - niezbędny element walentynkowej poczty. Wszyscy chętni, nie wyłączając wychowawców, dużo czasu i energii poświęcili na przygotowanie kartek. Autorzy najpiękniejszych zostali wyróżnieni i nagrodzeni w konkursie na kartkę walentynkową. Przez cały tydzień skrzynka walentynkowa zapełniała się dowodami sympatii. Poczta Walentynowa w OSiW w Wasilkowie w to już tradycja, prosty sposób aby sprawić komuś przyjemność, okazać sympatię. W dniu 14 lutego br. o godzinie 17:00 w świetlicy rozpoczęła się impreza walentynkowa. Wielką atrakcją okazało się malowanie twarzy przeznaczonymi do tego celu farbami. Kącik zdobienia funkcjonował przez cały wieczór pod opieką Elżbiety Kochanowicz-Klej – starszego wychowawcy OSiW w Wasilkowie. Specjalnie na tę okazję młodzi kucharze na warsztatach gastronomicznych przygotowali słodki poczęstunek. Pierwszym punktem wieczoru był konkurs recytatorski. Uczestnicy wcześniej dokonali wyboru wierszy o miłości. Interpretacja utworów była najważniejszym kryterium decydującym o przyznaniu nagród. Jury pod przewodnictwem Joanny Kowalskiej – wychowawcy OSiW w Wasilkowie wzięło pod uwagę także głosy oddane przez publiczność. Ostatecznie I miejsce zajęła Magdalena Piluk, II nagrodę otrzymał Krystian Szczepańczyk, z III miejsca cieszyły się: Marlena Torebko i Ewelina Gierasimiuk. Specjalną nagrodę oraz wyróżnienie otrzymał Rafał Piechowski, który przedstawił wiersze własnego autorstwa. Dużo śmiechu i radości dostarczył zabawny quiz, na który złożyły się zaskakujące i przewrotne zagadki. Następnie zebrała się komisja, w skład której weszli członkowie samorządu oraz wychowawcy i  dokonała wyboru najładniejszych – ręcznie zrobionych kartek walentynkowych. Ponieważ były one przeważnie anonimowe, słodyczami obdarowani zostali adresaci tych kart. Walentynkowi kurierzy doręczyli w międzyczasie pozostałe kartki. Ten miły wieczór przebiegał w radosnej atmosferze, przyjemnie było patrzeć na roześmiane, życzliwe twarze. Walentynki mają swoich zwolenników i przeciwników, ale na pewno są dobrą okazją do zabawy i pretekstem, aby sprawić komuś radość.

Autor: Joanna Kowalska – wychowawca OSiW w Wasilkowie
Fot.: Elżbieta Kochanowicz-Klej - starszy wychowawca OSiW w Wasilkowie, Joanna Kowalska – wychowawca OSiW w Wasilkowie

Wasilków: Uroczyste podsumowanie I semestru nauki

Po feriach mieszkańców internatu spotkały miłe niespodzianki. Przede wszystkim w dniu 06.02.2013 nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na najlepszego ucznia i pracownika. Podczas uroczystości Krystyna Antonowicz - Kierownik OSiW w Wasilkowie dokonała podsumowania I semestru nauki, zwracając uwagę na rosnące zaangażowanie młodzieży w pracę na rzecz społeczności internatu, organizację imprez i przedsięwzięć kulturalnych oraz sportowych. Katarzyna Kruszewska – Zastępca Kierownika w imieniu całej kadry oraz uczestników złożyła gratulacje przewodniczącemu Rady Młodzieżowej Rafałowi Piechowskiemu, który był w I semestrze osobą odpowiedzialną za organizację wieczorów kultur krajów Unii Europejskiej. Najlepsi uczniowie oraz pracownicy z poszczególnych grup wychowawczych zostali wyróżnieni na forum oraz nagrodzeni. Podczas uroczystości dokonano również rozstrzygnięcia konkursu na najczystsze i najładniejsze pokoje. W I semestrze członkowie koła plastycznego oraz higieniczno-sanitarnego, a także uczestnicy warsztatów budowlanych włożyli dużo trudu w podniesienie estetyki pomieszczeń internatu. W świeżo wyremontowanych pokojach młodzież powiesiła firanki uszyte na zajęciach praktycznych na warsztatach krawieckich. Wspólnym osiągnięciem było także otwarcie nowej świetlicy na I piętrze internatu, o której wystrój zadbali sami uczestnicy. Młodzież po feriach chętnie spędza w niej czas wolny korzystając z licznych atrakcji. Początek II semestru obfitował w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w miłe wydarzenia, przed młodzieżą kolejne wyzwania związane z nauką, ale także z organizacją wydarzeń kulturalnych. Członkowie Rady Młodzieżowej rozpoczęli już przygotowania do imprezy walentynkowej.

Autor i fot.: Joanna Kowalska – wychowawca OSiW w Wasilkowie

„Ferie bez nudy” w  Wasilkowie

W drugim tygodniu ferii kadra Ośrodka Wychowania i Szkolenia w Wasilkowie przygotowała dla młodzieży ze społeczności lokalnej wiele atrakcji w ramach programu „Ferie bez nudy”. Przedsięwzięcie zostało poprzedzone akcją informacyjną w miejscowej szkole oraz prasie, stąd zapewne duże zainteresowanie projektem. Program rozpoczął się od zajęć integracyjnych, w trakcie których odbyły się między innymi dwa quizy multimedialne zawierające zabawne i podchwytliwe pytania, wymagające od uczestników spostrzegawczości oraz poczucia humoru. Wiele emocji dostarczyły zajęcia sportowe. Codziennie odbywał się turniej promujący jedną z dyscyplin, do których należały: unihokej, halowa piłka nożna, tenis stołowy, siatkówka, koszykówka. Podczas zajęć świetlicowych młodzież rozwijała zainteresowania plastyczne i taneczne z wykorzystaniem konsoli, która dzięki czujnikowi odczytującemu ruch użytkownika pozwala na interakcję. Uczestnicy z zapałem ćwiczyli skomplikowane układy choreograficzne. Dużym powodzeniem cieszyły się także bardziej tradycyjne formy rozrywki - gry planszowe oraz „piłkarzyki”. Atrakcyjnie spędzony czas wolny na pewno pozwolił młodzieży zregenerować siły przed powrotem do zajęć szkolnych.

Autor, Fot.: Joanna Kowalska – wychowawca OSiW w Wasilkowie           
 

Inauguracja ferii zimowych w Wasilkowie

19.01.2013 roku w Ośrodku Szkolenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy w Wasilkowie królował taniec i zabrzmiały rytmy hip-hopu. Wszystko to za sprawą uczestników Turnieju Tańca Nowoczesnego, który odbył się w ramach inauguracji ferii zimowych dla młodzieży ze środowiska lokalnego zorganizowanych w Ośrodku OHP we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Animacji i Kultury w Wasilkowie. Tłumnie przybyli nie tylko uczestnicy turnieju, ale też znajomi, rodziny i sympatycy. Turniej tańca przyciągnął wielu młodych ludzi, którzy odważyli się zaprezentować swoje umiejętności taneczne jury i szerszej publiczności. W tanecznych zmaganiach wzięło udział 38 uczestników: soliści i duety. Taneczna walka była bardzo emocjonująca i wymagała od uczestników bardzo dobrych technicznie ewolucji i pomysłowości. Nie tylko taneczne figury były ekstremalne. Temperatura również sięgnęła wysoko, sprawiając, że każdy ruch wymagał od tancerzy świetnej kondycji fizycznej. W taneczno - karnawałowej atmosferze rozpoczęły się tegoroczne ferie zimowe, a przewidzianych jest jeszcze mnóstwo innych atrakcji.

Autor i fot.: Katarzyna Kruszewska – z-ca kierownika OSiW

Spotkanie z ludźmi, którzy uwolnili się od nałogów

Spustoszenie jakie czyni alkohol i inne używki w organizmie człowieka rozumie najlepiej ten, kto z problemem zetknął się bezpośrednio. 16.01.2013 roku do internatu Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie przyszli zaproszeni młodzi ludzie - Majka i Paweł, aby podzielić się świadectwem z własnego trudnego życia. Opowieść o życiu zaproszonych gości, problemach rodzinnych, źle podjętych decyzjach, uwikłaniu w nałogi, które zaowocowało szeregiem bardzo trudnych sytuacji w ich młodym życiu, wzbudziła wśród uczestników spotkania wiele emocji. Ogromne samozaparcie i pomoc innych ludzi pozwoliła Majce i Pawłowi na odbicie się od „dna’’ i rozpoczęcie nowej, lepszej drogi. Młodzi ludzie zadawali mnóstwo pytań dotyczących sposobów radzenia sobie w trudnych sytuacjach życiowych oraz w walce z uzależnieniami. Dyskusja nie mała końca. Problemy związane z zagrożeniami wynikającymi z używania substancji psychoaktywnych najbardziej zainteresowały osoby, które zetknęły się z problemem osobiście - w rodzinie lub wśród rówieśników. Spotkanie, którego celem było wzmocnienie w uczestnikach poczucia odpowiedzialności, własnej wartości oraz asertywności cieszyło się dużym zainteresowaniem.

Autor i fot.: Barbara Jurczewska – wychowawca OSiW

Wieczór francuski w Wasilkowie

Wieczory kultur państw - członków Unii Europejskiej organizowane przez uczestników Rady Młodzieżowej stały się już tradycją w Ośrodku Szkolenia Wychowania OHP w Wasilkowie. Tym razem w dniu 14.01.2013 odbył się wieczór francuski. Organizatorzy zadbali o odpowiednią oprawę wydarzenia, które zostało poprzedzone intensywną kampanią promocyjną. Każdy z uczestników otrzymał zaproszenie oraz obietnicę świetnej zabawy. Wieczór rozpoczął się od prezentacji multimedialnej dotyczącej położenia geograficznego, historii, zabytków oraz tradycji Francji. Pokaz obejmował także informacje dotyczące kuchni francuskiej, muzyki i atrakcji turystycznych w formie wirtualnej podróży po kraju tysiąca gatunków sera i winogron. Następnie odbyła się krótka lekcja języka francuskiego. Ćwiczenie wymowy podstawowych zwrotów dostarczyło dużo śmiechu i radości. Wiele emocji wzbudził również konkurs wiedzy dotyczący Francji. Każdy uczestnik otrzymał kartę, na której należało zaznaczyć poprawne odpowiedzi. Poziom był tak wysoki, że organizatorzy musieli ogłosić dogrywkę, aby ostatecznie rozstrzygnąć quiz. Zwycięzcy otrzymali upominki z logo Unii Europejskiej. Organizatorzy wieczoru przygotowali także we współpracy z uczestnikami warsztatów gastronomicznych potrawy charakterystyczne dla kuchni francuskiej, największym powodzeniem cieszyły się wśród uczestników croissanty, tradycyjnie podawane we Francji na śniadanie. Degustacji towarzyszyły rozbrzmiewające w tle dźwięki największych francuskich przebojów. Członkowie Rady Młodzieżowej oraz sympatycy cyklu „Wieczory kultur” zabrali się już za przygotowanie następnego spotkania, tym razem zabiorą uczestników w symboliczną podróż do Danii.

Autor: Marta Hakało, Joanna Kowalska – wychowawcy OSiW
Fot.: Joanna Kowalska – wychowawca OSiW   

„Planowanie kariery zawodowej” w Wasilkowie

Właściwy wybór zawodu w dużej mierze determinuje przyszłe życie młodych ludzi. W podjęciu tak ważnej decyzji z pewnością pomocna jest konsultacja z doradcą zawodowym. W terminie 14-15.01.2013 r. w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie odbyło się spotkanie młodzieży z klasy III gimnazjum oraz II i III klasy ZSZ z przedstawicielami Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej OHP. Zajęcia dały uczestnikom możliwość dokonania rzetelnej diagnozy swoich predyspozycji. Każdy z uczniów wykonał test określający profil zainteresowań, co z pewnością ułatwi młodym ludziom planowanie dalszej drogi edukacyjno-zawodowej. Uczestnicy otrzymali także informacje oraz cenne wskazówki dotyczące rynku pracy, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, za pomocą jakich narzędzi i gdzie poszukiwać możliwości zatrudnienia. Uczestnicy spotkania przekonali się, że nie ma czasu do stracenia, że właściwie już teraz ważą się ich przyszłe losy dotyczące kariery zawodowej. Podczas zajęć doradcy zawodowi wielokrotnie podkreślali, że kluczem do sukcesu jest aktywność, ponieważ najlepszym sposobem przewidywania przyszłości jest jej tworzenie. Część młodzieży zamierza kontynuować edukację, pozostali przygotowują się do wejścia na rynek pracy, dlatego podjęli postanowienie o rozwijaniu swoich kompetencji oraz mocnych stron podczas kursów i szkoleń.

Autor i fot.: Joanna Kowalska – wychowawca OSiW

Nowe technologie na warsztatach budowlanych w Wasilkowie

Kształcenie zawodowe jest obecnie jedną z ważniejszych dziedzin edukacji. Na rynku pracy poszukiwani są przede wszystkim pracownicy posiadający konkretne umiejętności. W Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie młodzież uczy się zawodu między innymi na warsztatach budowlanych. Większość uczestników przy wyborze tego kierunku kształcenia kierowała się możliwością znalezienia atrakcyjnej, dobrze płatnej pracy w przyszłości. Młodzi ludzie zdają sobie doskonale sprawę, że zajęcia praktyczne są inwestycją, która zaprocentuje na rynku pracy, dlatego z zapałem wykonują różne prace remontowe w ośrodku, malują pomieszczenia, układają glazurę, zajmują się naprawami z zakresu hydrauliki. Praca, której namacalne efekty widać niemalże na każdym kroku przynosi ogromna satysfakcję. Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom uczestników w dniu 09.01.2013 roku odbyło się szkolenie dotyczące nowoczesnych technologii malarskich, obsługi i konserwacji specjalistycznego agregatu, którego użycie znacząco podnosi jakość i wydajność pracy. Po części teoretycznej i pokazie działania maszyny uczestnicy mieli okazję po raz pierwszy spróbować nowej techniki nanoszenia farby. Okazało się, że trening czyni mistrza i do profesjonalnej obsługi sprzętu malarskiego potrzeba wprawy.

Autor i fot.: Joanna Kowalska – wychowawca OSiW

Wszelkie prawa zastrzeżone Podlaska Wojewódzka Komenda OHP 2007